Data modyfikacji:

Jaką płytę grzewczą wybrać? 

Płyta grzewcza to obowiązkowy element każdej nowoczesnej kuchni. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak łatwy, ponieważ na rynku występuje kilka wersji płyt grzewczych. Jaka będzie najlepszym wyborem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku!

płyta grzewcza

Płyta grzewcza: co warto o niej wiedzieć? 

Płyty grzewcze cieszą się ogromną popularnością ze względu na funkcjonalność, a także nowoczesny wygląd. Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje płyt grzewczych:

  • płyty grzewcze gazowe 
  • płyty grzewcze ceramiczne 
  • płyty grzewcze indukcyjne 

Już na wstępie warto napisać, że każda z nich jest przeznaczona dla innego użytkownika. Jednym będzie zależało na świetnym wyglądzie, natomiast drugim na oszczędnościach.

Niezależnie od tego, na jaką wersję się zdecydujesz, pamiętaj aby w pierwszej kolejności sprawdzić rozmiar takiej płyty. Jego dobór jest kluczowy, ponieważ decyduje o ilości i rozmieszczeniu palników czy pól grzewczych. Na szczęście na rynku znajduje się co najmniej kilka różnych wersji przygotowanych zarówno dla mniejszych, jak i większych pomieszczeń. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Przeczytaj również, jaka kuchenka gazowa będzie dobrym wyborem.

Rodzaje płyt grzewczych

Płyty grzewcze gazowe 

Jeszcze do niedawna tego typu płyty mogły kojarzyć się z kuchenkami gazowymi, które nie były zbyt atrakcyjne i przede wszystkim nie pasowały do nowoczesnej kuchni. Producenci zastosowali jednak nowoczesne wzornictwo, które świetnie komponuje się z gazowymi palnikami.

Główną zaletą płyty grzewczej jest stosunkowo tania eksploatacja. Czas nagrzewania jest bardzo szybki, natomiast same kontrolowanie temperatury nie sprawia większych problemów. Emaliowana powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu.

Płyty gazowe od pozostałych rodzajów są też dużo tańsze. Za podstawowy model trzeba zapłacić około 300-400 złotych. Za wersje z większą liczbą palników zapłacimy od 500 nawet do 1300 złotych.

Płyty grzewcze ceramiczne 

Płyty grzewcze są zbudowane w dość prosty sposób. Pod warstwą ceramiki znajdują się grzałki, które mają za zadanie ogrzewanie poszczególnych pól. Warto wspomnieć, że po włączeniu działają one niezależnie od tego, czy garnek znajduje się na płycie.

Małym minusem takiej konstrukcji jest stosunkowo długi czas nagrzewania. Do zagotowania wody będziemy potrzebowali nieco więcej czasu. Dodatkowo po zakończonej pracy ciepło na płycie utrzymuje się przez dłuższy czas. O tym muszą pamiętać w szczególności rodzice, ponieważ dziecko może się oparzyć w bardzo łatwy sposób.

Płyty grzewcze indukcyjne 

Obecnie ten rodzaj płyt grzewczych cieszy się największą popularnością. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że płyta indukcyjna jest niemal taka sama jak ceramiczna. Różnice są jednak znaczące. Pod samą płytą znajdują się cewki wytwarzające pole magnetyczne, które zmienia się z częstotliwością 24 kHz.

Jakie garnki do płyty indukcyjnej kupić? Do działania kuchni indukcyjnej potrzebne są garnki wykonane ze stali lub żeliwa. Niektórzy producenci oferują specjalne garnki, które mają wbudowane płytki umożliwiające działanie z indukcją. W innym wypadku nagrzewanie nie będzie mogło się rozpocząć.

Do zalet płyt indukcyjnych na pewno trzeba zaliczyć szybkie nagrzewanie, a także oszczędność energii. Tego typu konstrukcja od wersji ceramicznych jest tańsza w eksploatacji o około 20-25%. W czym tkwi sekret? Po wyłączeniu płyta pozostaje cały czas zimna. W ten sposób nie traci ona ciepła. Dodatkowo takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze niż w przypadku płyty ceramicznej, dlatego polecamy ją w szczególności rodzinom.

Jaka płyta grzewcza będzie najlepszym wyborem? 

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazywałaby na wybór konkretnej płyty grzewczej. Jeśli szukasz przede wszystkim oszczędności, to płyta gazowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Płyty ceramiczne są polecane dla osób, które szukają nowoczesnych rozwiązań w przystępnej cenie. Płyta indukcyjna to z kolei wybór dla użytkowników ceniących sobie szybkie nagrzewanie, bezpieczeństwo, a także elegancki wygląd.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru płyty grzewczej? 

Szerokość zabudowy

Tak jak pisaliśmy na początku naszego artykułu, ten parametr jest niezwykle istotny. Przed zakupem dokładnie wymierz zabudowę, w której będzie umieszczona płyta.

Pola grzejne

Ich liczba jest niezwykle ważna, ponieważ określa, ile naczyń będziesz mógł wykorzystać w danym momencie. Najpopularniejsze są płyty z czterema polami grzejnymi lub palnikami. Jednak dla większej rodziny to może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji warto wybrać wersją z pięcioma polami grzejnymi. Niektóre modele dodatkowo mają połączone pola, co umożliwia postawienie większych garnków.

Rodzaj sterowania

Standardowe pokrętła są obecne raczej w płytach gazowych. Na pewno umożliwiają one dokładne sterowanie, a także wyglądają bardzo ciekawie. W płytach ceramicznych i indukcyjnych znajdziemy sterowanie dotykowe. Panel jest intuicyjny i wygodny w obsłudze. W płytach jest także opcja zablokowania działania przed dziećmi.

Funkcje dodatkowe płyt grzewczych

W przypadku płyt gazowych bardzo ważne jest, aby było obecne zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu. W przypadku zalania palnika lub jego uszkodzenia dopływ gazu zostanie zablokowany.

W płytach ceramicznych powinien znaleźć się również wskaźnik ciepła resztkowego. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dane miejsce wciąż jest nagrzane. Pomocny jest również system automatycznego wyłączania. W przypadku zalania płyty zostanie ona automatycznie wyłączona.

W płytach indukcyjnych często obecny jest również system szybkiego nagrzewania. Jest to specjalny przycisk, który pozwala na osiągnięcie pełnej mocy. To idealny sposób na szybkie rozgrzanie patelni czy zagotowanie wody.

Prostym, ale niezwykle pomocnym dodatkiem jest timer. Dzięki niemu będziesz mógł dokładnie ustawić, jak długo ma nagrzewać się dany garnek.

Polecane płyty grzewcze 

Bosch Powerboost PIE631FB1E 

Płyta indukcyjna o szerokości 60 cm nie tylko świetnie wygląda, ale również dysponuje bardzo dobrymi rozwiązaniami. Elektroniczne rozpoznawanie obecności naczyń rozpoczyna nagrzewanie tylko, gdy naczynie znajduje się na powierzchni płyty.

Cztery pola grzejne doskonale sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Szczególnie przydatna jest funkcja PowerBoost, która zwiększa moc wybranego pola grzewczego i skraca czas gotowania.

AMICA PI6509PLU 

Płyta ceramiczna jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Cztery pola grzejne, system rozpoznawania wielkości garnka, a także bardzo szybkie nagrzewanie to główne zalety tego modelu. Eleganckie wykończenie sprawia, że ta płyta znajdzie zastosowanie w praktycznie każdej nowoczesnej kuchni.

Beko HIZG 64120 SB 

Budżetowa płyta gazowa jest solidnie wykonana, przez co będzie służyć przez długi czas. Cztery klasyczne pokrętła do sterowania mają dodatkowo wbudowaną zapalarkę do gazu. Nie trzeba już szukać zapałek bądź zapalniczki do uruchomienia palnika. Dodatkowo płyta ma zabezpieczenie przeciwpyłowe.

Autor: Bartłomiej Mazurek