Data publikacji:

Jaką maskę do biegania wybrać? 

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak szkodliwy dla zdrowia jest smog – stąd też stale zwiększa się asortyment produktów, które mają przed nim chronić. Jednym z nich jest maska do biegania. Sprawdź, jak dokładnie działa takie zabezpieczenie i na co zwrócić uwagę przy wyborze maski.

maska do biegania

Co daje maska do biegania?

Smog ma fatalne wpływ na twoje zdrowie. Z badań wynika, że oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem powoduje powstawanie stanów zapalnych dróg oddechowych, łagodnych stanów zapalnych płuc, podrażnień dróg oddechowych, zmęczenia oraz trudności w trakcie wysiłku fizycznego. To wszystko dzieje się podczas krótkotrwałego kontaktu ze smogiem.

Kiedy z zanieczyszczonym powietrzem ma się do czynienia regularnie i długo, wówczas zwiększa się ryzyko powstania nowotworów złośliwych: raka płuca, jamy ustnej, zatok oraz nerek. Rośnie również prawdopodobieństwo zachorowania na obturacyjną chorobę płuc.

Maska do biegania – w zależności oczywiście od modelu – może zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń, z którymi ma się kontakt podczas treningu na świeżym powietrzu. Korzyści, które możesz dzięki niej osiągnąć, to:

 • zwiększenie wydolności podczas treningu (choć w masce oddycha się trochę trudniej, trenujący zauważają, że ogólnie mają więcej energii i siły),
 • zmniejszenie intensywności i częstotliwości bólów głowy, 
 • zmniejszenie intensywności łzawienia i pieczenia oczu,
 • poprawienie się wyglądu i kondycji skóry, 
 • zredukowanie duszności.

Choć maska antysmogowa do biegania wydaje się chronić tylko drogi oddechowe, w istocie chroni cały organizm – nie dopuszcza do wniknięcia do niego wszystkich zanieczyszczeń, kurzu i spalin.

Maska do biegania – jak ją wybrać?

Wybór maski do biegania nie jest tak prosty, jak to może się wydawać. Aby cieszyć się dobrą ochronią, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych cech i parametrów. 

Certyfikaty i oznaczenia

Przeglądając poszczególne produkty, zwróć uwagę przede wszystkim na oznaczenia, które mówią o „szczelności” maski do biegania – czyli o stopniu, w jakim blokuje ona wdychanie zanieczyszczeń. Jeśli będziesz mieć do czynienia z produktem europejskim, to może być on oznaczony następująco: 

 • FFP1 – zatrzymuje nie mniej niż 80% cząsteczek z powietrza,
 • FFP2 – zatrzymuje nie mniej niż 94% zanieczyszczeń,
 • FFP3 – zatrzymuje nie mniej niż 99% zanieczyszczeń.

Jeśli natomiast będziesz wybierać spośród amerykańskich produktów, to pamiętaj, że ich oznaczenia są następujące: 

 • N95 – zatrzymuje co najmniej 95% zanieczyszczeń,
 • N99 – zatrzymuje co najmniej 99% szkodliwych drobin z powietrza,
 • N100 – zatrzymuje co najmniej 99,97% zanieczyszczeń.

Z powyższego łatwo wywnioskować, że najbardziej skuteczne są amerykańskie maski do biegania, które oznaczono certyfikatem N100.

Rodzaje zastosowanych filtrów

Aby maska antysmogowa do biegania była skuteczna, musi mieć oczywiście filtry. One także mogą być różne i od tego, na jaki się zdecydujesz, zależy skuteczność maski.

Filtr z węglem aktywnym

To filtr, który zatrzymuje pyły i związki gazowe. Innymi słowy, maski do biegania z tego typu filtrem chronią przed smogiem w podstawowym stopniu.

Filtr HEPA  

To filtr składający się z aż trzech warstw spieczonego szkła. Poza zanieczyszczeniami zatrzymuje również bakterie, wirusy, grzyby i kurz. Jego skuteczność oceniana jest na 99,97%.

Na podstawie tego prostego podziału można by uznać, że najskuteczniejsze maski antysmogowe do biegania to te, które mają filtr HEPA. Wcale tak jednak nie jest – najlepiej wybrać taki produkt, który ma oba rodzaje filtrów.

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonano maskę, musi być elastyczny, tak aby w pewnym stopniu można było dopasować ją do kształtu twarzy. Zazwyczaj stosowane materiały to strecz oraz neopren. Drugi z wymienionych jest grubszy i trwalszy, z kolei w pierwszym nieco łatwiej się oddycha.

Regulator

Regulator znajduje się w tej części maski do biegania, która przylega do nosa. Dzięki niemu redukuje się wszelkie nieszczelności i maska chroni w najwyższym stopniu.

Rozmiar i dopasowanie

Ostatnim, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu maski do biegania, są aspekty związane z rozmiarem i dopasowaniem.

Najlepsze maski antysmogowe do biegania

Jeśli nie masz czasu na żmudne poszukiwania dobrej maski do biegania, zerknij na nasze zestawienie dobrych produktów.

Rock Maska Sportowa Na Rower I Do Biegania Z Filtrem KN95

Maska neoprenowa z filtrem KN95/FFP2. Produkt posiada certyfikat FDA, który potwierdza jego skuteczność. Bardzo łatwo można dopasować ją do głowy i może służyć aż dwa lata – oczywiście przy odpowiednio częstej wymianie filtra. 

Med Patent Maska antysmogowa NORMAL

Maska do biegania z certyfikatem N99 – zatrzymuje aż 99% zanieczyszczeń. Została wykonana z mięciutkiej bawełny, dzięki czemu nie podrażnia delikatnej skóry. Jest wielokrotnego użytku, trzeba tylko pamiętać o regularnej wymianie filtra węglowego.

Maska antysmogowa przeciwpyłowa DRAGON SPORT II army green

Jedna z lepszych masek na rynku. Występuje w czterech rozmiarach, wykonana jest z neoprenu o grubości prawie 3 mm. Filtr N99, w połączeniu z aktywnym węglem, pozwala na zatrzymanie 99,9% szkodliwych pyłów (PM2,5 i PM10), kurzu, spalin, dymu tytoniowego i 99,97% zanieczyszczeń z wdychanego powietrza. Zawory boczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić oddychanie.

Maska sportowa Ginza Pro Tokyo Mask – HEPA

Sportowa maska do biegania z bardzo skutecznym filtrem HEPA. Chroni przed smogiem, wirusami i bakteriami. Ma uniwersalny rozmiar i gwarantuje szczelność nawet podczas wyjątkowo intensywnego wysiłku fizycznego. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtra. Dostępna jest w czterech różnych kolorach.

Broyx maska antysmogowa Sport Delta Black

Nowoczesna maska antysmogowa do biegania. Posiada dwa duże zawory, dzięki którym oddychanie jest swobodne nawet podczas intensywnego treningu. W środku znajdziesz czterowarstwowy wkład filtrujący VROYX 4P1, który zatrzymuje 99% zanieczyszczeń. Ponadto maska chroni przed wirusami, grzybami, bakteriami i alergenami.

Maska antysmogowa BROYX Delta Black posiada dwa zawory BROYX VALVE V2. Ułatwiają one oddychanie nawet przy wzmożonej aktywności fizycznej (bieganie, jazda na rowerze), a wszystko dzięki bardzo niskim oporom powietrza. Dostępna jest w różnych rozmiarach, co ułatwia perfekcyjne dopasowanie do rozmiaru głowy.

Maska antysmogowa przeciwpyłowa DRAGON CASUAL II navy blue

Miękka, bardzo przewiewna maska do biegania, która idealnie sprawdzi się nawet podczas ekstremalnych treningów. Ma dobry zawór powietrza, który umożliwia sprawne oddychanie.

W środku znajduje się filtr DRAGON N99 AC, który zatrzymuje ponad 130 rodzajów zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pył węglowy, dym tytoniowy, spaliny czy zawiesiny stałe PM2.5 i PM10 (smog). Skuteczność tego produktu sięga 99,9%. Filtr został przebadany przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP.

Autorka: Robert Wojtaś