Data modyfikacji:

Nieprzyjemny zapach w domu - jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć?

Nieprzyjemny zapach w domu może skutecznie popsuć atmosferę, jaka panuje w twoich progach. Przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Przekonaj się zatem, jak skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w domu oraz jak sprawić, aby w mieszkaniu unosił się przyjemny aromat?

Nieprzyjemny zapach w domu – przyczyny

Najczęstsze źródła nieprzyjemnego zapachu w naszych domach to kosz na śmieci, kocia kuweta czy odpływ zlewu. W każdym z tych przypadków należy zachować przede wszystkim odpowiednią higienę. Musisz wiedzieć, że zarówno kosz, zlew jak i kocia kuweta wymagają regularnego mycia. W przypadku kosza oraz zlewu warto zastosować silne środki odkażające, które pozwolą pozbyć się gromadzących się w tych miejscach bakterii. Do mycia kociej kuwety stosuj preparaty o delikatnym działaniu, aby ich zapach nie odstraszył mruczka od korzystania z toalety.

Nieprzyjemny zapach w domu może być spowodowany również zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniach. w  takim przypadku charakterystyczna woń stęchlizny oznacza, że na ścianach lub przy oknach pojawiła się pleśń. Do jej usunięcia należy zastosować specjalne preparaty grzybobójcze, jednak aby zapewnić sobie trwałe oczyszczanie powietrza oraz stabilny poziom wilgotności, konieczna jej poprawa wentylacji. W tym celu warto zamontować w oknach nawiewniki ciśnieniowe, dzięki którym poziom wilgotności ureguluje się samoczynnie.

Kosz na śmieci do zadań specjalnych

Jak już ustaliliśmy na wstępie, jednym z najczęstszych źródeł nieprzyjemnego zapachu w domu jest kosz na śmieci. Jego systematyczne mycie to jedna sprawa. Warto jedna wybrać model, który sprawi, że zapachy nie będą się rozprzestrzeniać po całym wnętrzu. Chodzi tu oczywiście o model ze szczelną pokrywką – dzięki niej nieprzyjemny zapach z kosza nie będzie rozprzestrzeniać się po całej kuchni za każdym razem, gdy otworzysz szafkę pod zlewem. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz też pojemniki na śmieci wyposażone w filtry węglowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. A największy wybór koszy na śmieci w atrakcyjnych cenach znajdziesz na Ceneo.pl.
Dobrą opcją mogą być też domowe kompostowniki – do nich trafią organiczne odpadki kuchenne, które z czasem mogą posłużyć ci jako kompost do ogrodu lub roślin doniczkowych. Pojemniki tego typu również są wyposażone w filtry, więc brzydkie zapachy nie będą problemem. Poza tym warto też pamiętać o myciu pojemników po jedzeniu zanim trafia one do kosza. Pozostaje tez ostatnia, bardzo ważna kwestia – regularne wynoszenie śmieci.

Domowy odświeżacz powietrza, czyli świeca zapachowa

To świetny sposób, aby poprawić atmosferę w domu. Nie dość, że świece zapachowe dadzą przyjemny aromat, to jeszcze ich blask zapewni nastrojowy klimat. Same plusy! Aby świeca faktycznie sprawiła, że nieprzyjemny zapach w domu będzie tylko wspomnieniem, sięgnij po świecie, które w swoim składzie mają naturalne olejki zapachowe – te syntetyczne podczas spalania mogą wydzielać szkodliwe związki.
 
Dobrym rozwiązaniem są świece w słoiczkach z przykrywkami. W takim przypadku gdy nie korzystasz ze świecy możesz ją przykryć i w efekcie kurz nie osiada na powierzchni świeczki. Dodatkowo pokrywka przyda się podczas gaszenia płomienia.

Oczyszczanie powietrza z zapachów – okap kuchenny

Nawet największym mistrzom kuchni zdarzają się czasem wpadki – przypalone mięso lub tłuszcz czy woda kipiąca z garnka na rozgrzany palnik. Ale o nieprzyjemny zapach w kuchni znacznie łatwiej – woń smażonych ryb, gotowanej kapusty czy innych przysmaków tego typu może być problemem zwłaszcza, jeśli rozprzestrzenia się po całym domu.

Jak sobie z tym radzić? Włącz okap kuchenny – to najprostszy sposób na oczyszczanie powietrza. W tej roli najlepiej sprawdzają się okapy pracujące w trybie wyciągu, które odprowadzają zassane powietrze do instalacji a następnie na zewnątrz budynku. Jeśli jednak w twojej kuchni zamontowany jest pochłaniacz, aby zapewnić sobie poprawne oczyszczanie powietrza, pamiętaj o regularnej wymianie filtrów węglowych, bo to one odpowiadają za pochłanianie zapachów.

Odświeżacze do tekstyliów i perfumy do wnętrz

Czy wiesz, że domowe tekstylia, czyli koce, narzuty, zasłony oraz poduszki dekoracyjne w dużym stopniu chłoną nieprzyjemne zapachy? To może być duży problem, jeśli w twoim domu kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną. W takim przypadku nieprzyjemne zapachy powstałe podczas gotowania mogą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu, zwłaszcza, jeśli twój okap nie działa efektywnie. W efekcie tekstylia w salonie będą pachnieć przypalonym obiadem. Nie brzmi dobrze, prawda? 

Jeśli chcesz, aby tekstylia w domu ładnie pachniały, wykorzystaj perfumy do wnętrz. Środki tego typu rozpylisz bezpośrednio na tkaniny i w ten sposób nadasz im trwały zapach. To lepsze rozwiązanie, niż stosowanie np. zwykłych perfum, które mogłyby odbarwiać tkaniny. W awaryjnych sytuacjach zawsze też możesz sięgnąć po odświeżacze powietrza do wnętrz. Pamiętaj, żeby z nimi nie przesadzać, bo chociaż nie są trujące, to w nadmiarze będą zbyt przytłaczające.

Zielony odświeżacz powietrza

Czy wiesz, że rośliny doniczkowe są twoimi wielkimi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza i poprawę jego jakości? Nie dość, że niektóre rośliny pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej, to jeszcze mogą wydzielać przyjemny zapach. Jeśli zatem szukasz sposobu na nieprzyjemny zapach w domu, postaw na takie gatunki jak geranium, stefanotis, jaśmin czy drzewka cytrusowe. 

Jak widzisz walka z nieprzyjemnym zapachem w domu wcale nie jest taka trudna. Właściwa wentylacja, usuwanie źródeł nieprzyjemnych aromatów i wreszcie triki, dzięki którym w pomieszczeniach unosić się będzie przyjemny zapach – to wszystko nie wymaga wiele zachodu. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej dość ważnej kwestii – regularnie wietrz swoje mieszkanie. Otwarte okna to najlepszy odświeżacz powietrza i sposób na jego oczyszczanie.