Data publikacji:

Ranking opon całorocznych – najlepsze propozycje

Jeśli posiadasz samochód, ważne jest, by umiejętnie o niego dbać. Troska o odpowiednio dobrane opony także jest konieczna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Tylko jakie opony wybrać? Decyzja, które będą najbardziej odpowiadały naszym oczekiwaniom, nie jest łatwa. Z reguły powszechnie stosowane są opony sezonowe - zimowe i letnie. Jednak czy to jedyna możliwość? Nie, są jeszcze opony całoroczne. Są one coraz częściej wybieraną ekonomiczną alternatywą. Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii są nie tylko bezpieczne, ale także spełniają wszelkie wymogi zarówno opon letnich, jak i zimowych oraz nadają się do jazdy w każdych warunkach. Jeśli wahasz się, czy kupić opony całoroczne, specjalnie dla ciebie podamy więcej informacji na ich temat oraz przedstawimy ranking najlepszych opon całorocznych.

Opony wielosezonowe - czy warto?

Są coraz chętniej wybieraną alternatywą, ponieważ dzięki nim właściciele aut nie muszą co kilka miesięcy jeździć do zakładów i wymieniać opon w zależności od pory roku. Nie trzeba się również martwić tym, że zima lub złe warunki pogodowe nas zaskoczą. Można na nich jeździć bezpiecznie cały rok. Znika również problem przechowywania nieużywanych w danym momencie opon.

Opony wielosezonowe są uniwersalne, wbrew częstym opiniom z powodzeniem nadają się do użytkowania także w zimie. Mają bowiem oznakowanie M+S oraz 3PMSF, według których formalnie są oponami zimowymi. Oznacza to, że spełniają także wymogi opon zimowych w każdym innym kraju.

Dzięki dużej ilości nacięć w centralnej części uzyskują doskonałą przyczepność nawet w trudnych warunkach. W zewnętrznej części mają natomiast klocki, które wpływają na stabilizację jazdy w ciepłe dni. Na takich oponach zaoszczędzimy, ponieważ każdorazowy koszt zmiany opon w zakładach wynosi od 100 do 150 złotych. 

Najlepsze opony całoroczne

Przed decyzją zakupu konkretnych opon, warto dowiedzieć się, które z nich są najlepiej oceniane.

5. Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Opony tej firmy od lat uznawane są za niezawodne i godne polecenia. Ten konkretny model jest wart polecenia ze względu na kierunkową rzeźbę bieżnika. Jej specjalne strefy mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo opony zawierają specjalną mieszankę gumową, dzięki której dostosowują się do zmiennych temperatur. Ich zaletą jest również duża odporność na ścieranie.

4. Vredestein Quatrac 5

Ich asymetryczny bieżnik podzielony jest na część zimową i letnią, co zapewnia optymalne warunki jazdy o każdej porze roku, niezależnie od pogody. Ich niewątpliwą zaletą jest również skrócona droga hamowania, a także wytwarzanie niskiego poziomu hałasu podczas jazdy. Są trwałe dzięki zastosowaniu mieszanki wzbogaconej o krzemionkę. Trójwymiarowe wcięcia w bieżniku gwarantują doskonałą przyczepność i bezpieczeństwo na drodze.

3. Continental AllSeasonContact

Mają bardzo dobrą przyczepność niezależnie od temperatury i warunków panujących na drodze. Wyróżniają się mieszanką gumową zawierającą żywicę oraz krzemionkę. Odpowiednia sztywność opony wpływa na znaczne skrócenie drogi hamowania.

2. Wrangler DuraTrac

Dzięki zastosowaniu w nich technologii Goodyeara TractiveGroove Technology opony te mają dużo lepszą trakcję podczas jazdy w błocie oraz w śniegu. Środkowe bloki bieżnika zostały ustawione pod ostrym kątem, gwarantując tym samym bardzo dobrą przyczepność. Opona ta oznaczona została symbolem śnieżynki, co potwierdza, że zapewnia bardzo dobrą trakcję podczas trudnych warunków. Dodatkowo opona dzięki ochronie obręczy nie uszkodzi się podczas podjeżdżania pod krawężnik.

1. Goodyear Vector 4Seasons

Opona ta doskonale sprawdza się na drogach w każdych warunkach atmosferycznych. Posiada technologię Weather Reactive, która wpływa na dostosowanie się opony do zmian temperatury. Dużą zaletą jest również technologia SmartTRED, która cechuje się unikalnie zaprojektowanym bieżnikiem, którego strefy dostosowują się do aktualnych warunków atmosferycznych, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz wpływa na trwałość opon. Doskonale nadaje się do jazdy po lodzie i śniegu dzięki lamelom waflowym 3D. Posiada również symbol płatka śniegu, który stawia ją na równi z oponami zimowymi. Sztywne klocki bieżnika wpływają na lepszą stabilność jazdy. Opony te zapewniają również o 11% krótszą drogę hamowania nawet na lodzie.