Gładka powierzchnia sprawia, że przygotowywane potrawy nie przywierają, a jej utrzymanie i mycie jest niezwykle proste.
Czasami wystarczy po prostu przetrzeć ją ściereczką, nie wykorzystując wody. Niestety powłoka teflonowa jest dość wrażliwa na uszkodzenia, dlatego do mieszania nie można używać żadnych metalowych akcesoriów, a do mycia drucianych szczotek czy ostrych myjek. Naczynia nie można także myć w zmywarce.
Prawidłowo wykorzystywany teflon nie wchodzi w żadne reakcje z żywnością i naszym organizmem.
Aby zachować wszystkie normy bezpieczeństwa, kupując patelnię należy pamiętać, aby sprawdzić, czy posiada ona znak oryginalności teflonu. Tutaj cena ma znaczenie, za niska powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
Powłoka patelni ceramicznej wykonana jest z minerałów i gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Posiada gładką powierzchnię, na której można smażyć bez tłuszczu. Równomiernie się rozgrzewa i długo utrzymuje temperaturę.
Potrawy nie przywierają do niej i nie zmieniają smaku podczas obróbki. Jest odporna na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Jednak należy pamiętać, że nie można ich gwałtownie zmieniać.
Nigdy nie zalewamy patelni zimną wodą tuż po smażeniu, gdyż powłoka może się zniszczyć. Jej wadą jest to, że z czasem ciemnieje i wygląda mało estetycznie. Patelnie ceramiczne są także droższe od teflonowych.
Dlatego nadaje się ona idealnie do przygotowywania mięsnych dań jednogarnkowych, takich jak gulasz czy leczo. Można jej używać także w piekarniku jako naczynia żaroodpornego.
Z pewnością jest jednym z najbardziej trwałych i długowiecznych naczyń. W kuchni u babci możemy znaleźć patelnię sprzed kilkunastu lat. Jakie ma wady? Jest ciężka i droga. Większość modeli także nie może być stosowanych na kuchniach indukcyjnych.
Pasuje także do wszystkich rodzajów kuchenek. Jest droga, ale zdecydowanie warto w nią zainwestować, gdyż będzie nam dobrze służyła przez lata.
Jest odporna na wysokie i niskie temperatury, nie zmienia smaku przygotowywanych w niej potraw. Jest jednak dość ciężka i nieodpowiednia na indukcję. Podatna także na uszczerbienia i zarysowania.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, do smażonych potraw dociera powietrze, wpływając na ich wyjątkowy smak. Wzór z dna charakterystycznie ozdabia przyrządzane mięso, ryby czy warzywa.
Dzięki temu, potrawy wyglądają na talerzu jak podane prosto z prawdziwego rusztu. Co najważniejsze, do przygotowania dania nie trzeba używać dodatkowego tłuszczu.
Najlepiej zdecydować się na patelnię żeliwną lub stalową. Aluminiowa jest mniej trwała, odkształca się i przypala.
Najlepiej spojrzeć na etykietę — powinien na niej znajdować się emblemat indukcji, przypominający sprężynę. Można to także sprawdzić magnesem. Jeśli magnes nie przyczepi się do patelni, nie nadaje się ona na kuchenkę indukcyjną.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze można na nich smażyć bez tłuszczu.
Tanie patelnie wykonane są z kiepskiej jakości materiałów, więc nie ma mowy o wytrzymałości. Zapobiegająca przywieraniu potraw powłoka zdziera się już po kilku użyciach, a cienkie dno patelni nie rozprowadza ciepła równomiernie.
Częstym mankamentem jest też nieprzyjemny zapach, który towarzyszy użytkowaniu patelni.
Nie lepiej wygląda kwestia bezpieczeństwa. Nie dość, że tanie patelnie mogą wchodzić w reakcje z żywnością i wydzielać szkodliwe substancje, to na dodatek są niestabilne, a ich rączki trzymają się niejednokrotnie na słowo honoru.
Dobre patelnie, wyprodukowane przez renomowanych producentów, nie mają tych mankamentów. Nasz ranking patelni uwzględnia tylko bezpieczne modele.
Do specjalnych zadań warto dobrać jednak innego rodzaju patelnie. Duszenie będzie łatwiejsze w głębokiej patelni lub rondlu, azjatyckie dania przygotujesz w woku, a w przypiekaniu mięs nie ma sobie równych patelnia grillowa.
Kupując patelnię, zwróć uwagę na jakość wykonania. Wykonane z cienkiej blaszki mocowanie rączki z czasem zacznie się ruszać, a w konsekwencji — odpadnie. Dno patelni powinno być stosunkowo grube i delikatnie wklęsłe.
Dużym ułatwieniem kuchennych prac jest wskaźnik nagrzania patelni oraz przezroczysta pokrywa z otworem upuszczającym nadmiar pary.
Ręcznie należy też myć patelnie z drewnianymi rączkami — mogłyby napęcznieć i popękać po myciu w zmywarce.
Do mycia patelni najlepiej użyć zwykłego płynu do mycia naczyń lub mleczka do czyszczenia. Sprawdzą się też, jak w większości domowych porządków, soda i ocet. Ważne jest jednak to, by używać delikatnych gąbek do mycia naczyń i unikać metalowych zmywaków.
Te ostatnie szybko porysują powierzchnię patelni i mogą przyczynić się do zdarcia lub osłabienia powłoki.
Odradza się też stosowania preparatów do czyszczenia piekarnika. Choć środki te dobrze radzą sobie z nagarem, tłuszczem i brudem, są jednak zbyt agresywne i mogą uszkodzić powłokę.
Jeżeli płyn do mycia naczyń nie pomaga, użyj delikatnych preparatów do usuwania brudu i tłuszczu (często reklamowane są jako środki do kuchni). Możesz też przygotować pastę z sody oczyszczonej i pozostawić ją na przypalonym fragmencie.
Zabrudzenia patelni najczęściej powstają na kuchenkach gazowych, bowiem palący się gaz wydziela tłusty osad, który osadza się na patelni i przypala w trakcie jej użytkowania.
Pamiętaj więc o tym, by po każdym użyciu patelni dokładnie wyszorować nie tylko jej wnętrze, ale i spód. Jeżeli natomiast masz już do czynienia ze sporym nagarem, pozbądź się go za pomocą skrobaka do płyt ceramicznych i sztywnego zmywaka metalowego do naczyń.
Namoczenie spodu w wodzie z sodą oczyszczoną z pewnością pomoże. W wyjątkowo trudnych sytuacjach warto użyć specjalistycznych środków do domywania garnków i patelni. Są drogie, ale bardzo skuteczne.