Data publikacji:

Jak i czym wyprać dywan?

Zastanawiasz się, jak i czym wyprać dywan? Do wyboru masz sposoby domowe oraz profesjonalne urządzenia i preparaty. Sprawdzamy zalety każdego z rozwiązań, podpowiadając, jak skutecznie usunąć zabrudzenia bez jednoczesnego uszkodzenia materiału.

jak wyprać dywan

Kilka wskazówek na temat tego, jak wyprać dywan

Zanim opowiemy ci, jak i czym wyprać dywan, warto zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami na temat czyszczenia. Pierwsza i podstawowa zasada dotyczy szybkiego działania. Jeśli wylało ci się coś na podłogę i zauważysz, że resztki kawy czy herbaty znalazły się także na materiale, to nie czekaj i jak najszybciej postaraj się usunąć zabrudzenie.

Dlaczego? Ponieważ wyczyszczenie dywanu w ciągu chwili po powstaniu plamy jest o wiele łatwiejsze niż usunięcie zaschniętych zabrudzeń. Co więcej, pozostawienie ich na zbyt długo może doprowadzić nawet do odbarwień, a tym samym sprawić, że materiał zostanie trwale uszkodzony. W trakcie czyszczenia pamiętaj, aby nie wcierać brudu. Zamiast tego przykładaj delikatnie namoczoną szmatkę, a następnie osusz to miejsce ręcznikiem papierowym.

Sprawdź również, jaki dywan wybrać.

Domowe sposoby, czyli jak wyprać dywan bez użycia profesjonalnych środków

Jeśli chcesz usunąć zabrudzenia z ulubionego dywanu, to wcale nie musisz od razu inwestować setek złotych w profesjonalne urządzenia czy preparaty. Na samym początku warto wypróbować znane i sprawdzone domowe sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze i szybko pozbędziesz się plam z materiału.

Pierwszą możliwością jest pranie dywanu na sucho sodą oczyszczoną, którą z pewnością masz w swojej kuchni. Wystarczy, że posypiesz zabrudzenie odrobiną proszku, a następnie delikatnie go wetrzesz przy pomocy ścierki czy szczotki. Pamiętaj, aby nie używać wody! Zamiast tego po kilku godzinach odkurz poplamione miejsce i ciesz się czystym, wolnym od nieprzyjemnych zapachów dywanem.

Kolejnym domowym sposobem na wypranie dywanu jest sięgnięcie po gazowaną wodę mineralną. Potrzebna jest także gąbeczka. Zacznij od spryskania zabrudzonego miejsca płynem z bąbelkami, a następnie jego przetarcia. Metoda ta działa jedynie na świeże plamy – woda nie poradzi sobie z zaschniętym brudem.

W takim razie, jak wyprać dywan, który został poplamiony jakiś czas temu? Tu potrzebujesz specjalnej mieszanki: 1 litr ciepłej wody, 3 łyżki octu i 2 łyżki proszku do pieczenia. Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie wetrzyj je przy użyciu gąbki w brudne miejsce. Zbierz pozostałości po miksturze i wysusz materiał. Po plamach nie powinno być żadnego śladu.

Jakie są inne domowe sposoby na czyszczenie dywanu?

  • Jeśli na dywanie przyklejono gumę do żucia, to świetnym pomysłem jest przyłożenie do niej kostki lodu i odczekanie kilku minut. Dzięki temu słodycze twardnieją, a ich usunięcie jest o wiele łatwiejsze.
  • Na dywanie zauważyłeś plamę po oliwie czy oleju? Na tłuste plamy działa najlepiej talk, który warto stosować od razu po powstaniu zabrudzenia. Po posypaniu brudnego miejsca białym proszkiem odczekaj około 24 godziny, a następnie go odkurz.
  • Ciekawym pomysłem jest skorzystanie z… pianki do golenia! Po nałożeniu na plamę, kosmetyk wyciąga brud z włókien. Wystarczy po chwili usunąć pozostałości czystą, lekko namoczoną szmatką i gotowe.

Czym wyprać dywan? Profesjonalnym odkurzaczem piorącym

Jeśli chcesz zadbać o maksymalną czystość w swoim domu i nie masz problemu z zakupem profesjonalnego sprzętu, to najlepszym wyborem będą odkurzacze piorące, dzięki którym wyczyścisz dywan na mokro. Oczywiście, możesz także skontaktować się z firmą specjalizującą się w czyszczeniu tapicerki i innych materiałów, która dysponuje takim sprzętem.

Jak wyprać dywan z pomocą odkurzacza piorącego? Zacznij od odkurzenia go na sucho, upewniając się, że wszystkie okruchy, kurz czy sierść zostały dokładnie usunięte spomiędzy włókien. Kolejnym krokiem jest szamponowanie, w trakcie którego należy wykorzystać profesjonalny detergent lub samodzielnie przygotowaną mieszankę. Co ciekawe, wspomniane szamponowanie możesz wykonać bez użycia odkurzacza.

Wymieszaj preparat z wodą, a następnie ustaw odpowiedni program na odkurzaczu piorącym. Po zakończeniu czyszczenia poczekaj, aż materiał wyschnie – koniecznie pozostaw dywan w pozycji poziomej i temperaturze pokojowej! W przypadku niektórych urządzeń możesz pominąć pierwsze odkurzanie i przystąpić od razu do prania.

Postaw na profesjonalne preparaty do czyszczenia dywanów

Nie chcesz eksperymentować z domowymi sposobami, a zakup odkurzacza piorącego nie wchodzi w grę? W takim razie masz jeszcze jeden sposób na to, jak wyprać dywan. Mowa, oczywiście, o profesjonalnych preparatach do czyszczenia, które znajdziesz praktycznie w każdym dużym sklepie.

Do wyboru masz:

  • proszki do prania dywanów, które są w tym momencie dostępne wyłącznie w ofercie marki Vanish. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, należy rozpocząć od rozsypania preparatu na całej powierzchni materiału lub plamy, a następnie wetrzeć go przy użyciu miękkiej szczotki. Na zakończenie odkurz dywan i gotowe;
  • pianki to łatwe w użyciu i bezpieczne w trakcie samodzielnego stosowania preparaty, które doskonale sprawdzą się w domowych warunkach. Przed rozpoczęciem czyszczenia wstrząśnij opakowaniem, a następnie pokryj pianką wybrane miejsce. Jak czyścić dywan tym rodzajem środka? Tak jak zwykłą pianką do golenia;
  • szampony są dostępne w różnorodnych odsłonach – od środków przeznaczonych do odkurzaczy piorących, aż po preparaty idealnie nadające się do ręcznego szamponowania. Pamiętaj, aby każdorazowo postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Szampon należy wymieszać z wodą, następnie pokryć dywan gotową mieszanką, a po zakończeniu dokładnie go odkurzyć.