Sprawdzone sposoby czyszczenia dywanów


Pięknym i eleganckim  elementem wykończeniowym we wnętrzach mieszkalnych są jasne dywany. Dają wrażenie przytulności i powodują, że podłoga wygląda znacznie bardziej estetycznie. Grube, puszyste białe lub kremowe dywany bardzo szybko się jednak brudzą. Jak je doczyścić? Czy istnieją na to jakieś sprawdzone sposoby?

Szybka reakcja na plamy ustrzeże przed praniem dywanów?

W każdym przypadku najważniejsze jest szybkie reagowanie na powstałe na powierzchni dywanu zabrudzenia. W miarę możliwości powinniśmy natychmiast usunąć plamę, zanim zdąży ona głęboko wniknąć we włókna materiału. Jeśli odłożymy czyszczenie na później, bardzo trudno będzie odzyskać dawny kolor i świeżość tkaniny. Rozlane na dywan płyny należy szybko zaabsorbować przy użyciu ręcznika papierowego czy bibuły lub czystej, chłonnej ściereczki. Inne zabrudzenia można usuwać za pomocą noża, pamiętając o tym, aby nie zniszczyć włosia. 

Jak wyprać dywan na mokro?

Pranie dywanów najłatwiej przeprowadza się z wykorzystaniem profesjonalnych lub półprofesjonalnych odkurzaczy piorących. Wystarczy ustawić na nich odpowiedni program, wlać detergent i wodę oraz rozpocząć czyszczenie. Jeśli zaś nie mamy tego rodzaju sprzętu ani możliwości jego pożyczenia, niekoniecznie musimy od razu zamawiać usługi firmy, która zajmuje się czyszczeniem dywanów. Można zająć się praniem samodzielnie, wykorzystując do tego celu metodę szamponowania.

Zanim przystąpimy do odświeżania zabrudzonego dywanu, należy go dokładnie odkurzyć, najlepiej wąską szczotką, metodycznie przesuwając końcówkę odkurzacza po całej powierzchni, co zwiększy efekty prania dywanów. Następnie zalecane jest szamponowanie. Jak wyprać dywan w taki sposób? Należy nanieść na niego gąbką lub szczotką wodę z przeznaczonym do tego celu detergentem. Po wykonaniu tej czynności należy pozostawić dywan do całkowitego wyschnięcia i suszyć go wyłącznie w pozycji poziomej w temperaturze pokojowej. Jeśli znajdują się na nim trwałe tłuste plamy, należy je usunąć przy użyciu odpowiednich środków.

Do szamponowania można wykorzystać roztwór z wody i środka przeznaczonego do czyszczenia dywanów albo sporządzić taką miksturę samodzielnie z użyciem:

- płatków mydlanych,

- wody z octem lub amoniakiem (1 łyżka octu na litr wody lub 2 łyżki amoniaku na litr wody).

W supermarketach, drogeriach i sklepach z chemią gospodarczą można nabyć środki do samodzielnego prania dywanów w postaci płynów, szamponów, proszków lub pianek. 

Pranie dywanów domowymi sposobami

Każda pani domu ma własne metody na wyczyszczenie dywanów z wykorzystaniem powszechnie dostępnych produktów spożywczych, kosmetycznych lub chemicznych. Do czyszczenia można wykorzystać zwykłą gazowaną wodę mineralną i gąbeczkę, ale przy ich użyciu usuniemy wyłącznie świeże plamy. Wystarczy szybko spryskać je wspomnianą wodą, a następnie czystą gąbeczką wytrzeć plamę.  Jak wyprać dywan, który jest zabrudzony od wielu tygodni czy miesięcy? Przydadzą się do tego celu takie rzeczy, jak:

- papier toaletowy lub bibuła,

- proszek do pieczenia,

- ocet,

- talk,

pianka do golenia,

- kostki lodu,

- żelazko,

- benzyna ekstrakcyjna.

Na plamę można nałożyć obficie piankę do golenia, poczekać chwilę, aby zaabsorbowała ona plamę, a następnie usunąć wszystko czystą szmatką zwilżoną wodą. Przyschnięte, stare plamy usuwa się za pomocą roztworu sporządzonego z:

- 1 litra ciepłej wody,

- 2 łyżek proszku do pieczenia,

- 3 łyżek octu.

Przygotowaną miksturę należy wcierać w dywan przy użyciu gąbki, a następnie starannie go wysuszyć. Taki babciny sposób na czyszczenie dywanów może być nawet bardziej skuteczny niż pranie z wykorzystaniem profesjonalnych środków chemicznych.

Jeśli plamy powstały po wylaniu oleju, oliwy z oliwek lub innych tłustych płynów, należy w miarę możliwości posypać je od razu talkiem i pozostawić na 24 godziny. Talk powinien wchłonąć tłuszcz, dzięki czemu będzie można odkurzyć lub zamieść starannie dywan, pozbywając się jednocześnie z pozoru uciążliwej plamy.

W domach, w których są dzieci, nietrudno o zabrudzenie dywanu na przykład gumą do żucia. Jej mechaniczne odklejenie jest bardzo trudne i czasochłonne, a można to zrobić znacznie szybciej. Jak wyprać dywan z przyklejoną do niego gumą do żucia? Wystarczy przyłożyć do gumy kostki lodu i odczekać kilka minut. W momencie gdy guma dobrze stwardnieje, zacznie się kruszyć i łatwo usuniemy ją z włosia dywanu. Jeśli była to guma kolorowa, to po jej usunięciu powstałą plamę można usunąć szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. 

Częstym problemem jest ubrudzenie dywanu woskiem rozlanym ze świecy. Wbrew pozorom można się go ławo pozbyć bez konieczności oddawania dywanu do czyszczenia. Wystarczy w miejscach, w których rozlano wosk, ułożyć bibułę, papier toaletowy lub papier śniadaniowy, następnie przyłożyć do nich rozgrzane żelazko i powoli przejeżdżać nim po dywanie. Ciepło żelazka spowoduje, że parafina lekko się roztopi i przyklei do papieru.

Plamę z błota można usunąć, kiedy jest ono zaschnięte — po prostu odkurzaczem. Jeśli na dywanie pozostała plama, należy ją wyeliminować, pocierając szmatką zwilżoną octem.

W miarę proste jest czyszczenie dywanów pętelkowych, ponieważ niemalże wszystkie plamy można z nich usunąć wodą z amoniakiem.

Pranie dywanów może mieć na celu nie tyle usunięcie konkretnych plam, ile odświeżenie ich koloru. Zimą warto np. wytrzepać dywan na śniegu, układając go włosiem do ziemi.

Uwaga!

Śnieg nie powinien być zbyt mokry, ponieważ włosie wchłonie wodę i będziemy mieli problem z jego wysuszeniem.

Jak wyprać dywan o innej porze roku niż zima? Można go odświeżyć, przecierając od razu po odkurzeniu szmatką nasączoną roztworem wody z octem. Aby dywan odzyskał swoje żywe kolory, można skorzystać ze świeżo skoszonej trawy lub kiszonej kapusty. Należy je na nim równomiernie rozrzucić, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie usunąć. Ciemne dywany odświeża się z użyciem wyparzonych listków herbaty albo gęstego roztworu soli, którym namaczamy gąbkę, a następnie delikatnie pocieramy nią dywan.

Ważne!

Dywanów kolorowych i ciemnych nie można suszyć na słońcu, ponieważ ich kolory łatwo wyblakną i stracą barwę. 

Jak wyprać dywan profesjonalnie?

Jeśli czyszczenie dywanów własnoręcznie jawi nam się jako zadanie niemożliwe do wykonania lub po prostu nie mamy czasu ani ochoty na wykonywanie takich czynności samodzielnie, możemy zlecić pranie dywanów profesjonalnej firmie. Fachowcy będą doskonale wiedzieli, jak wyprać dywany klientów, bez względu na ich typ, kolorystykę i wielkość.

Niemal w każdym mieście działają przedsiębiorstwa oferujące czyszczenie dywanów profesjonalnymi środkami chemicznymi. Wybierając usługę tego rodzaju, należy dowiedzieć się, w jaki sposób i jakimi produktami będzie czyszczony dywan oraz czy firma odpowiada całkowicie za ewentualne zniszczenia, jakie pranie może spowodować. Mając problem ze znalezieniem odpowiedniego fachowca, warto zapytać znajomych — być może znają kogoś sprawdzonego zajmującego się praniem dywanów. 

Ostatnio dodane artykuły