Data modyfikacji:

Jakie odżywki na siłownię wybrać? 

Każdy kiedyś zaczyna swoją przygodę ze sportem, ponieważ regularna aktywność fizyczna pozwala ładować się pozytywną energią oraz utrzymywać prawidłową masę ciała i sprawność ruchową. Wiele osób niestety ma obawy przed pierwszym pójściem na siłownię, gdyż wizyta w nowym miejscu i aklimatyzacja wymaga wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. 
odżywki na siłownie

Czy warto stosować odżywki na siłownię?

Wiele osób, zanim wybierze się na siłownię, na początku kieruje się do sklepu sportowego z suplementami. Czy jest to jednak właściwe rozwiązanie? Oczywiście, że tak. Zawsze, kiedy chcemy zmienić swoje ciało i nawyki żywieniowe to warto wspomóc się odpowiednimi odżywkami na siłownię dla początkujących z witaminami i minerałami wspomagającymi budowę masy mięśniowej czy redukcję tłuszczu. 

Jakie suplementy na siłownię wybrać na początek?

Wybierając suplementy na siłownię, niezależnie od tego, czy będziemy ćwiczyć w domu, czy w klubie, nie powinniśmy rzucać się od razu na głęboką wodę. Na początek w zupełności wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wygląda u nas podaż białka. Bez wątpienia jest to najpopularniejszy suplement na świecie dla początkujących. 

Najlepsze białko na siłownie jest dobrze rozpuszczalne, występuje w wielu bogatych smakach i może być wykorzystane na różne sposoby. To doskonały wybór dla osoby wprowadzającej zdrowy styl życia. 

Rozpoczynając systematyczne treningi, można zwrócić uwagę również na kreatynę, ponieważ ma ona prozdrowotne właściwości. Umysł pracuje wtedy na wyższych obrotach i każda cząsteczka naszego ciała jest lepiej dotleniana. Oprócz odżywki białkowej i kreatyny dobre będą na początek suplementy z witaminami D3 i omega 3. 

Suplementy dla początkujących na siłownię 

Jakie suplementy na siłownię wybrać w obecnych czasach? Producenci oferują nam wiele różnego rodzaju produktów, które można nabyć bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym. Pomocnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z profesjonalnego doradztwa obsługi sklepu, zarówno kontaktując się osobiście w lokalu stacjonarnym, jak i wykorzystując kontakt mailowy. Z pewnością sprzedawca doradzi odpowiednie produkty dla konkretnego treningu siłowego czy biegowego. 

Oczywiście cały proces redukcji tkanki tłuszczowej czy budowania masy można obejść bez stosowania odżywek. Co jeżeli jednak chcemy wspomóc ten proces i dostarczać sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów? Jakie suplementy na masę stosować? Należy na początek zastosować białko, a nawet białko z kreatyną. Te dwie substancje zostały potwierdzone przez wiele niezależnych badań. Każdy, kto stosował odżywkę białkową, jest w stanie potwierdzić, że to najlepsza metoda budowania masy mięśniowej. 

Jakie odżywki na siłownię stosować na początku swojej drogi? 

Uprawiając niewielką aktywność fizyczną poprzez siłownię w domu czy bieganie, w zasadzie nie trzeba wspierać się żadnymi dodatkowymi odżywkami. Ważne jest jednak to, aby z pokarmów dostarczać sobie odpowiednią ilość składników odżywczych, co niestety nie jest takie łatwe, dlatego warto wspierać się przede wszystkim białkiem. 

Suplementy dla początkujących na siłownię powinny być włączone do planu dopiero jako ostatni element. Na początek należy: 

 • popracować nad poprawą ogólnej sprawności ruchowej, 
 • rozpocząć pracę nad kondycją organizmu,  
 • stopniowo przyzwyczajać się do aktywnego trybu życia,  
 • wdrożyć zasady związane z dietą i żywieniem. 

Podstawowe suplementy dla początkujących na trening 

Jakie odżywki na siłownię czy inny trening zastosować? Wiele początkujących osób zastanawia się nad tym, które suplementy wybrać na początku swojej drogi z treningami na siłowni w domu czy biegając albo wykonując inną dyscyplinę sportową. 

Zawsze, kiedy chcemy rozruszać organizm i poprawić ogólną kondycję to najlepiej jest zadbać o uzupełnienie mikro i makroskładników, czyli zastosować odpowiednią ilość białek w diecie. Zwiększone zapotrzebowanie na białko jest zarówno w czasie budowania masy, jak i podczas redukcji. Jest to idealny materiał do rozbudowy włókien mięśniowych, a także syci i zapewnia zwiększone zużycie kalorii podczas trawienia. 

Najlepszy gainer jest rozwiązaniem dla ektomorfików, czyli osób, które mają problemy w przybieraniu na wadze. W przeciwnym wypadku może dojść do niekontrolowanego przyrostu tkanki tłuszczowej. 

Najlepsza kreatyna jest kolejnym polecanym suplementem dla początkujących, ale odpowiedni przyrost masy mięśniowej można osiągnąć przy odpowiednio skomponowanej diecie oraz planie treningowym. Niektórzy trenerzy rekomendują stosowanie kreatyny dopiero po roku czy nawet dwóch latach regularnego treningu. 

Wybierając się na zakupy, warto zwrócić uwagę na wszelkie produkty, które będą posiadać dużą zawartość witamin i minerałów. Zawsze podczas intensywnego treningu mamy zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie mikroskładniki, a ich ponowne dostarczenie z owocami i warzywami jest bardzo często mocno ograniczone, zwłaszcza kiedy trenujemy zimą. 

Podczas zakupów dobrze jest postawić na suplementy, które będą zawierały: 

 • żelazo, 
 • wapń, 
 • magnez, 
 • sód, 
 • potas, 
 • witaminę D3, 
 • witaminę A, 
 • witaminę E, 
 • witaminy z grupy B. 

Czy warto zakupić odżywki i suplementy na siłownię?

Suplementy i odżywki dla początkujących na siłownię są jak najbardziej wskazane, ale można poczekać z ich zastosowaniem od pierwszego treningu. Na początek przede wszystkim warto by było poprawić technikę ruchu, poznać własne ciało i jego możliwości, a także potencjał, jaki posiadamy. 

Dopiero później na przykład od drugiego tygodnia regularnych ćwiczeń można zacząć wprowadzać odpowiednie suplementy, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, w krótszym czasie. Jeżeli natomiast będziemy widzieć, że nasza dieta i plan treningowy pozwalają nam uzyskiwać rezultaty, jakie sobie założyliśmy to dodatkowe suplementy nie będą konieczne. 

Autor: Dominik Jankowski