Data publikacji:

Czym są anaboliki?

Anaboliki to środki często stosowane przez sportowców i kulturystów, które mają zwiększyć siłę i masę mięśniową i tym samym ułatwić treningi. Stosując sterydy anaboliczne, warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać tylko bezpieczne produkty i nie stosować ich w zbyt dużych ilościach.
anaboliki co to

Anaboliki – czym są?

Pod pojęciem anabolików kryją się środki należące do grupy sterydów, które mają przyspieszyć syntezę białek w organizmie. Anaboliki stanowią pochodną testosteronu lub 19-nortestosteronu. Mogą to być zarówno suplementy, jak i np. odżywki. Anaboliki ze względu na swoje właściwości mają szerokie zastosowanie w kulturystyce, gdyż pozwalają uzyskać tzw. suchy mięsień. Można przyjmować je zarówno w tabletkach, jak i w formie zastrzyków.

Anaboliki – działanie

Mechanizm działania sterydów polega na stymulowaniu receptorów androgenowych, które występują na powierzchni błon komórek. Dzięki temu ciało przyjmuje cechy typowo męskie, takie jak obniżona barwa głosu, większe owłosienie czy charakterystyczna budowa ciała. Anaboliki odpowiadają też za syntezę białek i magazynowanie wody w tkankach, co powoduje zwiększenie masy mięśniowej, a także siły, dzięki czemu wykonywane treningi mogą być intensywne i bardziej wszechstronne. Funkcją anabolików jest też pobudzenie i szybsze powstanie nowych komórek, redukcja ich rozpadu, a także zwiększenie włókien mięśniowych. Sterydy anaboliczne sprawiają też, że podczas treningu ćwiczący może pobrać więcej tlenu i tym samym pozyskać więcej energii. Dodatkowo mięśnie stają się mniej podatne na urazy, a w przypadku ewentualnej kontuzji szybciej się regenerują. Mięśnie są też lepiej zbudowane i wzmocnione.

Sterydy anabolikowe – efekty

Anaboliki mają wiele efektów działania. Do najważniejszych zalicza się przyrost masy mięśniowej, większa siła, szybsza rekonwalescencja po kontuzjach i łatwiejsza regeneracja po treningu. Anaboliki mają też wpływ na ogólną kondycję organizmu, np. poprawiają wydolność tlenową, zwiększają syntezę białek, przez co organizm jest zdolny do większych wysiłków i odporniejszy na zmęczenie, redukują ból stawów poprzez swoje działanie przeciwzapalne czy przyspieszają przemianę materii, co prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej.

Anaboliki – skutki uboczne

Wiele osób, które stosują sterydy anaboliczne, zastanawia się, czy mogą one mieć jakieś niepożądane działania. Wszystko zależy tutaj od dawki anabolików, częstotliwości ich przyjmowania, a także rodzaju preparatu. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się m.in. trądzik, łysienie, spadek libido, zwiększona agresję czy przyspieszenie zmian miażdżycowych. Anaboliki w tabletkach mogą też uszkodzić wątrobę, nerki czy trzustkę. Aby uniknąć skutków ubocznych, należy stosować tylko sprawdzone i bezpieczne preparaty, a także unikać stosowania nadmiernych dawek, które mogą wywołać skutek odwrotny do zamierzonego i mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Jakie anaboliki wybrać?

Przede wszystkim trzeba postawić na preparaty w pełni bezpieczne, takie jak np. Biotech GH, który gwarantuje wysoką jakość bez dodatku dopingu, lub suplement BioTech Wianabol. W jego składzie znajdują się aż 44 substancje, które w naturalny sposób zwiększą poziom testosteronu w organizmie. To też jeden z najsilniejszych anabolików na rynku. Jeśli zależy nam przede wszystkim na spalaniu tkanki tłuszczowej to można wybrać preparaty, które się w tym specjalizują, takie jak np. Clenbuterol. Aby chronić swoją wątrobę, warto zdecydować się na anaboliki w formie zastrzyków. Działają one też zdecydowanie szybciej niż preparaty w tabletkach. Dobrym rozwiązaniem będą naturalne anaboliki, np. korzeń cięty lub herbata funkcjonalna. W ich składzie znajdują się witaminy A, C, D, B, żelazo, mangan, sód, krzem, siarka, miedź, cynk czy jod. Naturalne anaboliki posiadają też właściwości odtruwające, co ma korzystny wpływ na pracę wątroby.
Autor: Agata Mrowiec