Pobudzający zapach kawy przyprawia nas rano o przyjemne dreszcze. Kubek tego aromatycznego naparu niejednokrotnie stawia na nogi – zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowej dawki energii. Pozwala przetrwać ciężki dzień w pracy lub też zarwać noc podczas przygotowań do ważnego egzaminu. Filiżanka kawy w parze ze smakowitym deserem towarzyszy nam często podczas celebracji leniwego popołudnia. Nieważne więc, o jakiej porze dnia sięgamy po espresso, americano czy latte z miękką pianką – każdą z nich cenimy po prostu za smak, aromat i pobudzające właściwości. A czy wiemy, jakie ziarna najczęściej goszczą w naszych ekspresach? Arabica czy Robusta – którą z nich wybrać? W poniższym artykule zdradzamy, czym różnią się te dwa najpopularniejsze rodzaje kaw. Zapraszamy do lektury!
Robusta czy Arabica to bardzo popularne, przez wielu uznawane za najlepsze kawy. Jakie są cechy charakterystyczne Arabicy? Czy Robusta okaże się zadowalająca dla naszych kubków smakowych? Takie pytania często zadają sobie osoby, które chcą kupić smaczną i aromatyczną kawę.
Okazuje się, że na rynku czeka wiele różnorodnych rodzajów tego najpopularniejszego napoju, a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości. Różnicę można dostrzec nie tylko w smaku, ale i w wyglądzie poszczególnych ziaren. Arabica vs Robusta – czy któraś z nich wygrywa w wyścigu o miano najlepszej kawy?
Wśród kawoszy znajdziemy zarówno miłośników Arabicy, jak i największych fanów Robusty. Dużą popularnością cieszą się także mieszanki stworzone na bazie tych dwóch rodzajów – dzięki nim smak i aromat parzonych napojów staje się nieco bardziej uniwersalny.
Gdy przyjrzymy się z bliska Arabice, okaże się, że niewiele ma wspólnego ze swoją drugą, silną konkurentką – Robustą. Od czego zatem zacząć swoją kawową przygodę? Od rozpoznawania różnic pomiędzy tymi rodzajami kawy. Dowodzimy poniżej, że nie jest to wcale trudne!
Nasze zestawienie różnic między Arabicą a Robustą rozpoczniemy od charakterystyki tej pierwszej. Arabica to inaczej kawa arabska, która cieszy się dziś niewątpliwie największą popularnością wśród konsumentów. Gdzie jest uprawiana? Przede wszystkim na terenach górzystych, gdzie temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza, ale też nie spada poniżej 15. Początkowo Arabicę uprawiano w Etiopii i Jemenie – ogromne zainteresowanie tym gatunkiem sprawiło jednak, że dziś jej krzewy hoduje się także w innych częściach świata. Dziś kawę arabską uprawia się między innymi:
Ważne jest również to, aby krzewy kawy arabskiej wzrastały na terenach górzystych, gdzie częste opady występują naprzemiennie ze słoneczną pogodą. Dlaczego uprawa Arabicy musi być tak rygorystyczna? W jednym ziarnie kawy odnajdziemy aż 44 chromosomy, dlatego tak ważne jest, aby krzewy kawowców tego rodzaju wzrastały w jak najlepszych warunkach.
Jakie są jeszcze inne cechy charakterystyczne dla Arabicy? Robusta wygląda zupełnie inaczej! Ziarna Arabicy przybierają brązowe lub nawet zielonkawe odcienie. Ich kształt jest również łatwy do rozpoznania. Kawa arabska ma nieco podłużny kształt o delikatnie zakrzywionych rowkach.
Miłośnicy kawy zwracają uwagę przede wszystkim na smak zaparzonych naparów. Jak zatem rozpoznać Arabicę po jednym łyku? Jest ona niezwykle delikatna, przypadnie więc do gustu osobom, które nie przepadają za cierpkimi nutami (charakterystycznymi między innymi dla Robusty). Jaka kawa, Arabica czy Robusta, dla wielbicieli delikatnego smaku czarnego napoju? O Arabice mówi się często, że jej ziarna smakują nieco czekoladowo.
Na ostateczny aromat kawy mają wpływ zarówno tereny uprawy, jak i sposób palenia ziaren. Oznacza to więc, że ziarna pochodzące z Brazylii mogą różnić się w smaku od tych indonezyjskich.
Kawa arabska jest nie tylko subtelniejsza od Robusty. Zawiera także znacznie mniej kofeiny, przez co jej działanie pobudzające może być znacznie łagodniejsze. Różnicę dostrzeżemy także w cenie. Skomplikowana uprawa sprawia, że za ziarna Arabicy zapłacimy więcej.
Jaka kawa do ekspresu będzie lepsza? Arabica vs Robusta – nie podejmiemy decyzji, którą z nich parzyć o poranku, jeśli nie poznamy cech charakterystycznych kawy kongijskiej! Tak też bowiem możemy nazwać Robustę. Po czym ją poznany? Okazuje się bowiem, że ona również uprawiana jest w Ameryce Południowej, Afryce, Azji czy na Półwyspie Indyjskim.
Opieka nad krzewami Robusty – w przeciwieństwie do kawy arabaskiej – nie wiąże się jednak z tyloma rygorami! Kawa kongijska nie musi być wcale uprawiana na terenach górzystych. Temperatura na plantacjach Robusty może wzrastać również do ponad 30 stopni Celsjusza.
Przypomnijmy, że kawa, która zawiera 44 chromosomy to Arabica. Robusta ma ich o połowę mniej, co ułatwia efektywną uprawę ziaren. Kawa kongijska cechuje się również znacznie wyższą zawartością kofeiny, która chroni krzewy przed pasożytami, ale też wpływa na jej charakterystyczny, głęboki smak. Miłośnicy Robusty doceniają, że jest ona zdecydowanie bardziej cierpka, wyrazista i nawet nieco gorzkawa – mimo niepozornego aromatu. Gęstsza crema to również kolejna cecha przeciwniczki Arabicy.
A jak rozróżnić kawę arabską od kongijskiej, gdy ktoś położy przed nami dwa ziarna? Wtedy też z łatwością rozpoznamy każdą z nich. Robusta jest bowiem znacznie mniejsza i okrąglejsza oraz ma proste rowki.
Okazuje się więc, że Arabica a Robusta to dwie skrajnie odmienne kawy. Znajomość ich różnic pozwoli nam dokonywać udanych zakupów, zgodnych z indywidualnymi preferencjami. Gdy barista zaproponuje nam espresso o cierpkim aromacie, możemy być pewni, że serwuje Robustę. Jeśli jednak lepiej smakują nam kawy o subtelniejszej i czekoladowej nucie, będziemy wiedzieć, by w kawiarniach i sklepowych półkach szukać Arabicy.