Data publikacji:

Boks tajski. Jak zacząć przygodę z Muay Thai?

Boks tajski staje się coraz popularniejszym sportem walki w Polsce. Wprawdzie zagościł w kraju już w latach 90. ubiegłego wieku, jednak cały czas ginął w cieniu bardziej popularnych sportów uderzanych czy kopanych, takich jak boks tradycyjny, karate albo kickboxing. Co o Muay Thai, bo tak oryginalnie nazywa się wspomniany wcześniej tajski boks, powinny wiedzieć osoby, które zamierzają zacząć lub właśnie rozpoczęły swoją przygodę z tym sportem?
boks tajski

Boks tajski – co to jest

W wolnym tłumaczeniu Muay Thai nazywane jest „sztuką ośmiu kończyn”. Skąd takie miano? W tajskim boksie, oprócz ogólnie znanych uderzeń rękoma czy nogami, dodatkowo dozwolone są ciosy wykonywane za pomocą łokci oraz kolan. Sam tajski boks wywodzi się z Tajlandii, gdzie trenuje go większa część społeczeństwa. Nie bez powodu traktowany jest on tam jako sport narodowy. Tajlandczycy trenują od najmłodszych lat. Popularnym zjawiskiem są dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już zapoznają się z tą narodową sztuką boksu. Bardzo często zauważyć można, że „trenują” one, pojedynkując się między sobą w spokojnej, luźnej atmosferze zabaw podwórkowych. W Polsce Muay Thai rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich lat zyskuje bardzo wielu zwolenników. Widać to po ilości otwartych klubów czy szkółek boksu tajskiego oraz licznie organizowanym zawodom rangi nawet Mistrzostw Polski. Jak zacząć swoją przygodę z tajskim boksem? Co powinno zabrać się ze sobą na trening?

Muay Thai – trening boksu tajskiego

Łatwo zauważyć, że boks tajski jest sportem ogólnorozwojowym. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości ataku, jak i obrony, bez wątpienia rozwija się całe ciało sportowca. Trenując Muay Thai, bez wątpienia poprawisz swoją siłę, szybkość, koordynację oraz kondycję. Treningi z reguły trwają od 60 do nawet 90 minut, co sprawia, że trenując boks tajski, można w szybki sposób zrzucić zbędne pokłady tkanki tłuszczowej w organizmie oraz znacznie poprawić wygląd sylwetki.

Jak każdy sport, boks tajski jest nie tylko treningiem całego ciała, ale również umysłu. Regularny trening pozwoli ci zachować spokój i pozbyć się wszystkich złych emocji. Dodatkowo umiejętności nabyte podczas treningu pozwolą ci zachować wewnętrzny spokój w kryzysowej sytuacji oraz znacznie poprawią twoją pewność siebie.

Wydawać by się mogło, że boks tajski jest sportem bardzo brutalnym, przez co trenują go tylko mężczyźni. Nic bardziej mylnego. Coraz więcej kobiet zapisuje się na treningi Muay Thai nie tylko po to, aby poprawić swoją sylwetkę oraz spróbować sportów walki, ale też dlatego, że w prosty i efektowny sposób są w stanie nauczyć się technik samoobrony.

Jak trenować tajski boks?

Teraz, gdy już wiesz, co może dać ci trening Muay Thai, pewnie zadajesz sobie pytanie, jak i gdzie trenować. Możliwości jest wiele, od samodzielnego treningu w domowym zaciszu, przy wsparciu licznych książek czy internetowych poradników, przez treningi w gronie znajomych, aż po szkoły tajskiego boksu, które coraz liczniej powstają w okolicy.

O ile pierwsza opcja wydaje się wygodna i oszczędna, o tyle najlepszym rozwiązaniem jest uczęszczanie na zajęcia w większej grupie osób trenujących. Dlaczego? Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych w tej dziedzinie trenerów, nie rzadko ze stażem walk zawodowych, co na pewno pomoże ci szybciej i lepiej wsiąknąć w środowisko tajskiego boksu. Doświadczony prowadzący to dobry wzór do naśladowania, tym bardziej, gdy trenujesz pod jego okiem i możesz w każdej chwili poprosić o pomoc.

Dodatkowym atutem treningu w grupie jest fakt rywalizacji. Oczywistym wydaje się fakt, że zaczynając przygodę z Muay Thai, powinieneś zapisać się do grupy początkującej. Spotkasz tam osoby z podobnym stażem i doświadczeniem treningowym, co pozwoli ci czuć się swobodnie w ich towarzystwie. Wspomniany wcześniej element rywalizacji zmotywuje cię dodatkowo do ciężkiej pracy, a sparingi pozwolą ci na bieżąco monitorować twój postęp.

Do treningu w grupie zaleca się dodać także treningi we własnym zakresie, które pomogą ci zadbać o kondycję oraz poprawią ogólne warunki fizyczne. W takiej sytuacji najlepsze wydają się być treningi z masą własną, gdyż nie tylko uczą cię możliwości twojego organizmu, ale też świetnie budują sylwetkę oraz poprawiają kondycję.


Muay Thai – wyposażenie

Do treningów tajskiego boksu zaleca się wyposażyć w odpowiedni sprzęt treningowy. Nie tylko w celu jakości treningu, ale też bezpieczeństwa swojego i zawodników z sali treningowej. Z racji tego, że tajski boks jest sportem uderzanym, jak i kopanym, niezbędnym asortymentem są rękawice bokserskie oraz ochraniacze kończyn dolnych. Na pewno elementem, którego nie może zabraknąć, jest ochraniacz szczęki. Oprócz wyżej wymienionych elementów warto zainwestować w owijki bokserskie, które nie tylko będą pełnić funkcję ochrony dłoni w czasie uderzeń, ale pomogą zadbać o dobrą kondycję i higienę rękawic, co na pewno wydłuży ich żywotność.

Tak jak wspomnieliśmy, w tajskim boksie dozwolone są uderzenia łokciami oraz kolanami, w związku z czym bardziej zaawansowanym zawodnikom poleca się wyposażenie w ochraniacze tych właśnie elementów.

Co wyróżnia zawodników boksu tajskiego spośród innych sportowców sztuk walki? Bez wątpienia są to spodenki do boksu tajskiego oraz opaski na ręce czy głowę. Spodenki są bardzo charakterystyczne. Są znacznie krótsze od np. spodenek do kickboxingu czy MMA, często zdobione tajskimi napisami. Jednak nie jest to najważniejszy element tajskiego boksera. Niewątpliwie bardziej potrzebna będzie ci cierpliwość i wiele chęci do rozwoju w dziedzinie sportu narodowego Tajlandii.

Autor: Przemysław Mańka