Doświadczyliście kontuzji lub wypadku i zastanawiacie się, co na siniaki sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do artykułu, w którym przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się siniaków. Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno najlepsze preparaty bez recepty, jak i domowe sposoby na siniaki. Zastanowimy się także, kiedy siniaki wymagają interwencji lekarza.
Zacznijmy od tego, czym w ogóle są siniaki. To krwawe podbiegnięcie, które powstaje wtedy, kiedy uszkadzają się naczynia krwionośne i wypływa z nich krew. Następnie dostaje się ona do tkanki podskórnej. Najczęściej siniaki na ciele powstają w wyniku urazu, kontuzji, wypadku lub silnego uderzenia. Warto także wspomnieć, że siniaki z czasem zmieniają swoją barwę. Na początku są czerwone, później sine, purpurowe, a na koniec żółte lub bladozielone.
Jak goją się siniaki? Uszkodzone w wyniku kontuzji komórki krwi obumierają i wchłaniają się do krwiobiegu. Następnie w miejscu uszkodzonego naczynia zbierają się nowe komórki i pobudzają układ krzepnięcia. Efekt? Uszkodzone naczynie zamyka się.
Siniaki powinny znikać samoistnie po około 1 do 2 tygodni. Proces ten można oczywiście przyśpieszyć, np. stosując specjalnego rodzaju preparaty bez recepty czy domowe sposoby. Co na siniaki sprawdzi się jednak najlepiej? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Leczenie siniaka możemy podzielić na trzy różne rodzaje – leczenie domowymi sposobami, lekami bez recepty oraz specjalistycznymi preparatami wydanymi na receptę po konsultacji lekarskiej. Te ostatnie przeznaczone są dla osób po ciężkich wypadkach, np. komunikacyjnych, kiedy siniaki są rozległe, bolą i długo się goją. Jeśli jednak doświadczyliście niewielkiej kontuzji, to śmiało możecie leczyć się na własną rękę. Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby na siniaki.
Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze preparaty dostępne bez recepty, które przyśpieszają gojenie się siniaków na udach, nogach czy rękach.
Taka maść wykazuje działanie przeciwzapalne, zapobiega obrzękom i przyspiesza ich gojenie. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, a co więcej, łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące stłuczeniom. Będzie idealna do leczenia niewielkich siniaków.
Jak ją stosować? Stosuj maść bezpośrednio na siniaki na ciele. Smaruj nią zmienione miejsce od 2 do 4 razy na dobę – im większy siniak, tym częściej powinniście smarować go maścią. Jej zaletą jest również niska cena i łatwa dostępność – znajdziecie ją w większości aptek, a jeśli szukacie najkorzystniejszej oferty, to sprawdźcie apteki internetowe.
Żel Lioton 1000 to już produkt kultowy, którego skuteczne działanie potwierdza blisko 1000 użytkowników porównywarki Ceneo.pl. Wspomaga wchłanianie się krwiaków, a przy tym możesz stosować go przy zapaleniu żył oraz występowaniu żylaków. Zapobiega również powstawaniu blizn i bliznowców. Żel należy stosować od 1 do 3 razy dziennie.
Jak pozbyć się siniaka? Żel zmniejsza obrzęk, redukuje ból, ochładza i przyspiesza gojenie siniaków. Należy stosować go od 3 do 4 razy na dobę.
Preparat działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Oprócz leczenia siniaków możecie używać go także przy skręceniach, naciągnięciach mięśni, ścięgien czy stawów, a nawet przy zapaleniu nadkłykci, chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa lub reumatyzmie.
Substancją czynną żelu Olfen jest diklofenak, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Koi, chłodzi, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie siniaków. Może być stosowany od 14. roku życia. Idealnie sprawdzi się również do leczenia innych schorzeń, np. stanów zapalnych ścięgien czy choroby zwyrodnieniowej.
Idealna do łagodzenia drobnych siniaków. Przyspiesza wchłanianie krwiaków, zmniejsza ból i obrzęk. Ponadto maść przyda się osobom, które regularnie uprawiają sport – można wykorzystywać ją do masażu przy bólach mięśniowych.
Jeśli nie chcesz stosować preparatów z apteki lub po prostu chcesz wzbogacić swoje leczenie o domowe sposoby, to koniecznie zerknij na poniższą listę. Dzięki nim twoje siniaki zagoją się jeszcze szybciej. Zobacz, co stosowaćna siniaki.
Tłuczona kapusta przyspieszy gojenie się siniaka. Wystarczy, że będziecie robić z niej okłady. Jak je wykonać? Sparz liście kapusty we wrzątku, następnie musisz ją utłuc i zawinąć w tetrową pieluchę. Tak przygotowany okład przykładaj w miejsce stłuczenia kilka razy dziennie. Kapusta pobudza przepływ krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.
Na stłuczenia i trudne do samoistnego zagojenia siniaki sprawdzi się ocet jabłkowy. Namocz w nim gazę i przykładaj w zmienione miejsce. Aby pozbyć się intensywnego zapachu, możesz rozcieńczyć ocet wodą. Najlepiej w proporcji 2:1 (dwie łyżki octu do jednej łyżki letniej wody).
Maść z obu tych składników zmniejszy obrzęk i przyśpieszy gojenie się siniaka. Wystarczy, że pięciu ubitych ząbków czosnku połączysz z dwoma łyżkami oliwy z oliwek. Taką papkę nałóż na siniaki i przykryj kawałkiem gazy. Pozostaw na co najmniej 10 minut. WAŻNE: tego domowego sposobu nie można stosować na rany, ponieważ czosnek może podrażnić uszkodzony naskórek.
Okład z lodu obkurczy naczynie krwionośne i zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się krwiaka. Lód najlepiej stosować od razu po stłuczeniu, nawet jeśli siniak dopiero się tworzy. Wówczas istnieje duża szansa na to, że będzie on znacznie mniejszy.
Dla wielu z nas siniaki to błahostka. Rzeczywiście tak jest, ale należy pamiętać o jednym – siniak zawsze powstaje w wyniku urazu, stłuczenia czy kontuzji. Jeśli siniaki tworzą się samoistnie, to konieczna jest wizyta u lekarza. Może to świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Najczęstszymi przyczynami samoistnego tworzenia się siniaków są:
Czasem powstające siniaki są wynikiem nowotworów, m.in. krwi. Ulegliście wypadkowi lub urazowi, a powstały siniak wywołuje mocne dolegliwości bólowe? Wtedy również konieczna będzie interwencja lekarza.