Data publikacji:

Ozonator – co to jest i czy warto mieć go w domu?

Chcesz zadbać o jakoś powietrza w swoim domu? W tej nierównej walce z przykrymi zapachami i zanieczyszczeniami czasem trzeba wytoczyć naprawdę solidne działa. Jednym z twoich sprzymierzeńców w tej batalii będzie ozonator powietrza. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zaopatrzyć się w urządzenie tego typu, poznaj jego zalety oraz możliwe zastosowania.

Temat kiepskiej jakości powietrza w polskich miastach wraca do nas jak bumerang zazwyczaj w okresie sezonu grzewczego. Wtedy to właśnie pojawia się widoczny gołym okiem problem, czyli smog. Oczyszczacz powietrza do 1000 złotych to dobry wybór, aby zadbać o zdrowe powietrze zimą. Jednak gdy kończy się sezon na dymiące kominy, problem jakości powietrza wcale nie znika. Jeśli chcesz walczyć z zanieczyszczeniami i przykrym zapachem, solidne wietrzenie czy rośliny oczyszczające powietrze to zdecydowanie za mało. Tu może się przydać ozonator powietrza.

Czym jest ozonator powietrza?


Ozonator powietrza to generator ozonu, czyli bezbarwnego gazu o charakterystycznym zapachu, który można wyczuć np. zaraz po przejściu burzy. Ozon przyczynia się do zabicia i zahamowania wzrostu bakterii, grzybów oraz pleśni. Dodatkowo pomaga zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Ozonator powietrza przeznaczony do użytku domowego to niewielkie urządzenie przenośne, które należy podłączyć do prądu. Sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu, chociaż gaz ten jest uznawany za szkodliwy dla człowieka. Podczas dezynfekcji powietrza przy użyciu ozonatora należy po prostu opuścić pomieszczenie i odczekać około 30 minut. Po tym czasie gaz samoistnie się rozłoży. Po zakończonym ozonowaniu warto jeszcze dodatkowo wywietrzyć mieszkanie.

Dlaczego warto mieć w domu ozonator?

Ozonator będzie przydatny, jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w swoim domu. Za pomocą urządzenia pozbędziesz się bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą zagrażać twojemu zdrowiu. Częstym problemem w wielu domach są tacy nieproszeni goście, jak rybiki, roztocza, czy muszki owocówki. Rybiki to niewielkie szkodniki, których obecność i żerowanie mogą doprowadzić do niszczenia domowych tekstyliów czy książek. 

Z kolei odchody roztoczy są silnym alergenem, który bywa szczególnie kłopotliwy dla alergików. Działanie ozonu pozwoli ci wyeliminować problem tych niemile widzianych gości w twoich progach. 

A jeśli w domu pojawiły się mole ubraniowe, które niszczą odzież wykonaną z naturalnych tkanin, najskuteczniejszym orężem w walce z nimi będzie właśnie ozon. Dzięki temu możesz odpuścić sobie stosowanie mało skutecznych odświeżaczy do szafy i uchronisz swoje ubrania przed nieodwracalnym zniszczeniem.

Przeczytaj także: Nie tylko czyste powietrze – 6 zaskakujących funkcji inteligentnych oczyszczaczy powietrza Sharp

Kolejną zaletą zastosowania ozonatora powietrza jest możliwość wyeliminowania z domu nieprzyjemnych zapachów. Ozon skutecznie poradzi sobie nie tylko z bakteriami wywołującymi przykrą woń, ale też z bardzo uciążliwym do usunięcia dymem papierosowym. W efekcie jego działania nieprzyjemna woń zniknie, co z pewnością przełoży się na poprawę atmosfery w twoim domu.

Gdzie jeszcze wykorzystasz ozonator?

Co ciekawe, ozonator  może ci się przydać również do odświeżenia klimatyzacji w samochodzie. Zanim przystąpisz do tego procesu upewnij się, że posiadany przez ciebie model urządzenia może być stosowany w samochodach. Dodatkowo sprzęt zastosujesz także w celu dezynfekcji dziecięcych zabawek. Jak wiadomo, maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami, w tym również smakiem, więc często zabawki lądują w ich buziach.

Jak widzisz, ozonator powietrza znajdzie wiele zastosowań w twoim domu. Jeśli zależy ci na tym, aby skutecznie poprawić jakość powietrza w domu i pozbyć się szkodliwych związków, urządzenie będzie bardzo pomocne. 

Artykuły, które warto przeczytać: 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny