Data modyfikacji:

Ozonator domowy: co to jest i jakie ma zastosowanie?

Chcesz zadbać o jakoś powietrza w swoim domu? W tej nierównej walce z przykrymi zapachami i zanieczyszczeniami czasem trzeba wytoczyć naprawdę solidne działa. Jednym z twoich sprzymierzeńców w tej batalii będzie ozonator domowy. Sprawdź, jak działa i jaki ozonator do domu kupić.

Dlaczego warto mieć ozonator domowy?

Temat słabej jakości powietrza w polskich miastach wraca do nas jak bumerang zazwyczaj w okresie sezonu grzewczego. Wtedy to właśnie problem staje się widoczny gołym okiem, a chodzi oczywiście o smog. Oczyszczacz powietrza do 1000 złotych to dobry wybór, aby zadbać o zdrowe powietrze zimą.

Jednak gdy kończy się sezon na dymiące kominy, problem jakości powietrza wcale nie znika. Jeśli chcesz walczyć z zanieczyszczeniami i przykrym zapachem, solidne wietrzenie czy rośliny oczyszczające powietrze to zdecydowanie za mało. Tu może się przydać ozonator powietrza do domu.

Jak działa ozonator powietrza?

Ozonator powietrza to generator ozonu, czyli bezbarwnego gazu o charakterystycznym zapachu, który można wyczuć np. zaraz po przejściu burzy. Ozon przyczynia się do zabicia i zahamowania wzrostu bakterii, grzybów oraz pleśni. Dodatkowo pomaga zneutralizować nieprzyjemne zapachy.

Ozonator do domu to niewielkie urządzenie przenośne, które należy podłączyć do prądu. Sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu, chociaż ozon jest uznawany za szkodliwy dla człowieka. Podczas dezynfekcji powietrza przy użyciu ozonatora domowego należy po prostu opuścić pomieszczenie i odczekać około 30 minut. Po tym czasie gaz samoistnie się rozłoży. Po zakończonym ozonowaniu warto jeszcze dodatkowo wywietrzyć mieszkanie.

Ozonator domowy: zastosowanie

Ozonator będzie przydatny, jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w swoim domu. Oczyszczacze powietrza pomogą ci pozbyć się bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą zagrażać twojemu zdrowiu.

Częstym problemem w wielu domach są tacy nieproszeni goście. Rybiki to niewielkie szkodniki, których obecność i żerowanie mogą doprowadzić do niszczenia domowych tekstyliów czy książek. Z kolei odchody roztoczy są silnym alergenem, który bywa szczególnie kłopotliwy dla alergików. Działanie ozonu pozwoli ci wyeliminować problem tych niemile widzianych gości w twoich progach.

A jeśli w domu pojawiły się mole ubraniowe, które niszczą odzież wykonaną z naturalnych tkanin, najskuteczniejszym orężem w walce z nimi będzie właśnie ozonator. Zastosowanie urządzenia pozwoli ci odpuścić sobie stosowanie mało skutecznych odświeżaczy do szafy.

Kolejną zaletą zastosowania ozonatora domowego jest możliwość wyeliminowania z domu nieprzyjemnych zapachów. Ozon skutecznie poradzi sobie nie tylko z bakteriami wywołującymi przykrą woń, ale też z bardzo uciążliwym do usunięcia dymem papierosowym. W efekcie jego działania nieprzyjemna woń zniknie, co z pewnością przełoży się na poprawę atmosfery w twoim domu.

Ozonator domowy – na jakie parametry zwracać uwagę

Podczas zakupu ozonatora domowego powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech urządzenia. Po pierwsze istotna jest jego wydajność, która wyrażana jest w miligramach generowanego gazu na godzinę. Przeciętny sprzęt jest w stanie wytworzyć od ok. 500 do 1000 mg/h.

Niezwykle ważny jest też sposób sterowania, niektórymi modelami sterujesz manualnie przy pomocy specjalnych pokręteł, w innych możesz ustawić automatyczny tryb pracy oraz timer wyłączający sprzęt. Ozonator domowy powinien być też względnie niewielki i łatwy w przenoszeniu i przechowywaniu. Dodatkową zaletą jest z pewnością wbudowana funkcja jonizacji powietrza., która dodatkowo odświeży atmosferę w mieszkaniu.

Ozonator domowy – przeciwwskazania i zasady bezpieczeństwa

Chociaż zaznaczyliśmy, że domowe ozonatory są całkowicie bezpieczne istnieją sytuacje, w których ich uruchomienie nie jest wskazane, musisz mieć więc mieć to na swojej uwadze. Jeżeli ty lub któryś z domowników ma problemy z krążeniem, astmę lub inne choroby układy oddechowego, korzystanie z ozonatora może tylko wzmocnić niepożądane objawy tych przypadłości.

Ozon drażni błony śluzowe nosa i oraz drogi oddechowe, dlatego podczas ozonowania ściele podążamy za instrukcjami producenta i nie przebywamy w tym samym pomieszczeniu co pracujący sprzęt. Po zakończeniu procesu warto też odczekać na zewnątrz co najmniej kilkanaście minut i otworzyć okna.

Gdzie jeszcze wykorzystasz ozonator domowy?

Co ciekawe, ozonator może ci się przydać również do odświeżania klimatyzacji w samochodzie. Zanim przystąpisz do tego procesu, upewnij się, że posiadany przez ciebie model urządzenia może być stosowany w samochodach.

Domowym ozonatorem zdezynfekujesz żywność, pozbywając się z ich powierzchni zarodników pleśni i grzybów, bakterii oraz resztek chemicznych środków ochrony roślin. Operację przeprowadzisz bez problemu na owocach warzywach, a także mięsie i nabiale.

Za pomocą ozonatora odświeżysz buty, możliwość ta przydaje się zwłaszcza w przypadku obuwia roboczego i treningowej, ozon usuwa bowiem trudne do wyeliminowania zapachy.

Dodatkowo sprzęt zastosujesz także w celu dezynfekcji dziecięcych zabawek. Jak wiadomo, maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami, w tym również smakiem, więc często zabawki lądują w ich buziach.

Jak widzisz, ozonator do domu znajdzie wiele zastosowań. Jeśli zależy ci na tym, aby skutecznie poprawić jakość powietrza w domu i pozbyć się szkodliwych związków, urządzenie będzie bardzo pomocne.

Autorzy: Kamila Zalińska-Woźny, Michał Kułakowski