Data publikacji:

Co zamiast kostki na podjazd?

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych zastanawia się, z jakiego materiału estetycznie, a jednocześnie funkcjonalnie wykonać podjazd czy wjazd na podwórko oraz zagospodarować przestrzeń wokół domu. Obecnie w tym celu najczęściej wykorzystywanym materiałem jest kostka brukowa. Czy jednak to najlepsze rozwiązanie? Sprawdźmy to!
co zamiast kostki na podjazd

Podjazd garażowy – cechy dobrego podjazdu

Podjazd garażowy powinien być utwardzony choćby po to, aby wygodnie i komfortowo dojechać od wjazdu na posesję do miejsca postojowego (najczęściej garażu). W związku z tym powinien on być równy i wytrzymały (aby wytrzymać wieloletnie obciążenia wywoływane przez przejeżdżające po nim auto). Dobrze jest, gdy wygląd podjazdu harmonizuje z otoczeniem, czyli cieszy oko mieszkańców i sąsiadów. Czy możemy mieć taki podjazd, nie stosując do jego wykonania kostki brukowej? Oczywiście!

Sprawdż także, jak wykonać oświetlenie podjazdu

Co na podwórko zamiast kostki brukowej? Nawierzchnia gruntowa

Najtańszym, a jednocześnie najbardziej ekologicznym sposobem na ciągi komunikacyjne w otoczeniu domu jest wykorzystanie nawierzchni gruntowej. Niestety, rozwiązanie takie nie jest trwałe i łatwo ulega negatywnemu wpływowi niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaletą zaś takiego rozwiązania jest praktycznie całkowite wyeliminowanie kosztów poniesionych przez inwestora.

Kruszywo zamiast kostki brukowej na podjazd i nie tylko

Jeżeli chcemy, aby wykonanie podjazdu nie zrujnowało naszego budżetu, możemy rozważyć zastosowanie kruszywa. Wykonanie podjazdu z kruszywa to niezbyt skomplikowana oraz mało pracochłonna technologia. Ciąg komunikacyjny wykonany z kruszywa będzie w miarę trwały, choć w trakcie kilkudniowych opadów oraz wiosennych roztopów może ulegać rozmiękaniu. Dobrze jest wiedzieć, że podjazd z kruszywa będzie nam zarastał roślinnością, którą będziemy musieli systematycznie usuwać. Za to możemy dobrać kolor kruszywa spośród dość dużej gamy barw dostępnych na rynku.

Panele PCV i płyty ażurowe

Zwolennicy naturalnych rozwiązań zamiast bardzo popularnej obecnie kostki brukowej mogą do wykonania podjazdu zastosować panele PCV. Cechą charakterystyczną paneli PCV jest ich niezwykła trwałość, odporność na duże obciążenia oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Panele takie są proste w układaniu, możemy je wypełnić kolorowym kruszywem albo też obsiać trawą.

Podjazd z paneli PCV wygląda wtedy atrakcyjnie i doskonale spełnia swoją funkcję. Zaletą paneli ażurowych jest też fakt, że łatwo przepuszczają one wodę. Płyty ażurowe PCV wykorzystuje się w przypadku nawierzchni ścieżek, podjazdów i parkingów. Producenci tego rodzaju płyt w sprzedaży oferują również obrzeża ogrodowe doskonale współgrające panelami PCV.

Bardzo podobnym materiałem wykorzystywanym nie tylko na podjazdy, ale też na umocnienia skarp i zbiorników wodnych, są betonowe płyty ażurowe. Oferowane w różnych kształtach i kolorach doskonale sprawdzają się na przydomowych traktach komunikacyjnych. Podobnie jak w przypadku paneli PCV, możemy je wypełniać kruszywem lub trawą. Są one bardzo wytrzymałe, choć na podjazdy ich grubość nie może być mniejsza niż 10 cm (ze względu na duże obciążenia).

Betonowa nawierzchnia dekoracyjna

Doskonałym zamiennikiem tradycyjnej kostki brukowej jest tzw. beton stemplowany. Ta forma utwardzenia podjazdu oraz traktów komunikacyjnych podwórka cieszy się coraz większą popularnością. Produkcja betonu stemplowanego związana jest z wykorzystaniem specjalnych form, nadających powstającym płytkom różnorodne kształty. Klient ma możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu różnych form doskonale komponujących się z nowoczesną architekturą czy też aranżacją zieleni naszego podwórka. Płyty z betonu dekoracyjnego są trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Producenci tego typu nawierzchni najczęściej oferują beton dekoracyjny w kolorze szarym, grafitowym, żółtym i czerwonym.

Betonowe płyty tarasowe

Kolejną alternatywą dla popularnej kostki brukowej są obecnie szeroko dostępne na rynku płyty betonowe. Płyty betonowe występują w sprzedaży w następujących formatach: 40 × 40 cm, 40 × 80 cm oraz 80 × 80 cm. Są one bardzo odporne na ścieranie oraz niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Betonowe płyty tarasowe możemy z całą pewnością wykorzystać w trakcie aranżacji różnych przydomowych powierzchni, które używane będą jako ciągi piesze naszego podwórka, wjazdy i podjazdy.

Projekt płyt PV

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań (na razie na etapie projektu) są płyty solarne PV. Płyty takie co prawda nie odzwierciedlają typowego charakteru materiałów stosowanych na nawierzchnie przydomowe, ale w przyszłości mają być używane nie tylko jako nawierzchnie niewielkich ścieżek ogrodowych, ale też ulic, a nawet autostrad. Oczywiście płyty te mają być wykorzystywane do produkcji energii naturalnej oraz charakteryzować się ogromną wytrzymałością na działanie długotrwałych obciążeń. Projekt płyt PV cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a nawierzchnie wykonane testowo noszą nazwę nawierzchni przyszłości.

Płyty solarne PV oczywiście przynosiłyby korzyści zarówna dla pojedynczych użytkowników, jak również w skali kraju czy nawet całego świata. Oczywiście największym problemem dla konstruktorów płyt PV jest znalezienie sposobu na odprowadzanie wód roztopowych i opadowych, ale i na to konstruktorzy z całą pewnością znajdą wkrótce jakieś rozwiązanie.

Podsumowanie

Czy w chwili obecnej kostkę brukową da się całkowicie zastąpić? Chyba nie. W otoczeniu naszego domu są miejsca, gdzie jest ona najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na zastąpienie kostki brukowej innym materiałem, możemy sporo zaoszczędzić, ale również stracić przede wszystkim na jakości i wytrzymałości nawierzchni.
Autor: Paweł Sadowski