Data modyfikacji:

Cytrulina. Jak działa i jakie daje efekty?

Uprawiając regularnie sport, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do treningu, a także zadbać o właściwą regenerację tuż po wysiłku fizycznym. W tym celu warto włączyć do swojej diety suplementy np. takie, które zawierają w swoim składzie cytrulinę.
cytrulina dzialanie

Cytrulina. Co to jest za aminokwas?

Cytrulina to niebiałkowy aminokwas, który ma powszechne zastosowanie w sporcie oraz medycynie. Chociaż cytrulina nie pomoże w zbudowaniu masy mięśniowej, to jednak będzie nieocenioną pomocą w każdym treningu, a także ułatwi regenerację po treningu. Cytrulina ma również za zadanie poprawę ogólnej kondycji organizmu.

Cyrtulina. Jakie ma działanie i właściwości?

Cytrulina, inaczej nazywana też L-cytruliną, jest aminokwasem stosowanym w celu poprawy osiągnięć sportowych, a dodatkowo także w leczeniu różnych dolegliwości. Cytrulinę wykorzystuje się m.in. do leczenia chorób serca, demencji, anemii, nadciśnienia tętniczego, osłabienia mięśni oraz cukrzycy. Cytrulina zwiększa wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego, poprawia przepływ krwi do tkanek, a także zmniejsza zmęczenie oraz ból mięśniowy w trakcie i po treningu. Dodatkowo cytrulina uczestniczy w procesie cyklu mocznikowego, który prowadzi do neutralizacji i detoksykacji szkodliwego amoniaku.

Ważnym skutkiem działania cytruliny jest również podwyższenie współczynnika pH i zmniejszenie ilości kwasu mlekowego, co minimalizuje ryzyko pojawiania się zakwasów. Cytrulina wpływa również na poprawę metabolizmu, a także zmniejsza ilość czasu, jaki jest potrzebny na regenerację po intensywnym treningu.

Według badań cytrulina może również zwiększać poziom hormonu wzrostu po treningu, a także prowadzi do zmniejszenia tempa odkładania się cholesterolu LDL o ponad 50%.

Stosowanie cytruliny a skutki uboczne

Cytrulina należy do bezpiecznych związków dla naszego organizmu, a wszelkie możliwe skutki uboczne zażywania cytruliny są ograniczone i bardzo łagodne. Jeśli pojawią się np. nudności czy niestrawność, może to świadczyć o zażywaniu zbyt dużej ilości dawek.

Cytrulina – efekty suplementacji

Dawkowanie cytruliny powinno mieścić się w zakresie 3-6 g na dobę. Ilość cytruliny można z czasem zwiększyć, jeśli tylko organizm pozytywnie na nią reaguje. Badania dowodzą, że dobrze sprawdza się połączenie cytruliny z argininą lub kwasem jabłkowym, co daje dużo silniejsze działanie. Regularnie uprawiając sport, warto przyjąć cytrulinę zarówno przed jak i po treningu.

Warto pamiętać, że oprócz suplementów diety cytrulina znajduje się również w takich owocach jak np. arbuz.

Efektem stosowania cytruliny jest m.in. zwiększenie mocy, zużycia tlenu i poprawa wydajności treningu. Cytrulina jako suplement diety przynosi korzyści głównie w sportach wytrzymałościowych, poprawiając wyniki sportowe i chroniąc tkankę mięśniową. Podawanie cytruliny prowadzi również do zwiększenia możliwości wykorzystywania aminokwasów dostarczanych do mięśni podczas treningu lub po nim, stymulację tlenowego wytwarzania energii przez mięśnie podczas treningu, a także obniżenie wydalania przez organizm ważnych pierwiastków, takich jak np. magnez, potas czy wapń.

Najlepsze suplementy z cytruliną

Każdy, kto rozważa włączenie do swojej diety suplementów z cytruliną, powinien postawić na produkty sprawdzone i bezpieczne. Do najpopularniejszych suplementów należy np. Jarrow L-Citrulline, kapsułki wegetariańskie Now Sports Arginine & Citrulline lub zawierające wysoką zawartość cytruliny Now Foods Ekstra Silna Cytrulina. Ponieważ najlepsze efekty daje połączenie cytruliny z kwasem jabłkowym w jeden suplement, to warto wybrać OstroVit Citrulline LIMITED EDITION Jabłczan cytruliny.

Ciekawym rozwiązaniem będzie też cytrulina w formie gumy balonowej firmy Ostrovit, dostępna w różnych wersjach smakowych. Jest to suplement diety powodujący zwiększenie pokładów energetycznych, pozwalając na wykonywanie cięższych i bardziej intensywnych treningów, szczególnie polecany w sportach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo czy wioślarstwo lub siłowo-wytrzymałościowych, jak triathlon czy pływanie długodystansowe.

Autorka: Agata Mrowiec