Data modyfikacji:

Czy warto stosować czernidło do opon?

Nawet lśniący lakier karoserii oraz atrakcyjne, duże felgi nie zapewnią autu dobrego wyglądu, jeśli zapomnisz o oponach. Te z czasem się utleniają i jaśnieją, przez co nie wyglądają tak jak po wyjeździe z fabryki. Jak przywrócić oponom głęboką czerń? Wystarczy użyć skutecznego dressingu do opon. Sprawdź, dlaczego warto stosować czernidło do opon.

czernidło do opon

Czernidło czy dressing do opon? Różnice

Do odżywienia, nabłyszczenia, przyciemnienia i zabezpieczenia opon używa się dressingów. Dressingi do opon to profesjonalne preparaty używane m.in. przez ręczne myjnie samochodowe czy studia auto detailingowe. Często nazywane są czernidłami, choć w gruncie rzeczy czernidła stanowią osobną grupę środków.

Czernidło do opon różni się od dressingu tym, że zawiera czarny pigment zabarwiający oponę. Służy więc bardziej do tuszowania kiepskiego wyglądu mocno zużytego ogumienia i wykorzystywane jest m.in. przez handlarzy samochodów. Jeśli jesteś pasjonatem motoryzacji, zachęcamy do użycia dressingu do opon.

Dlaczego warto stosować dressing do opon?

Atrakcyjny wygląd opon to ważny argument zachęcający do skorzystania z dressingu. Samochód zyskuje świeżość, a przyciemnione o kilka tonów ogumienie sprawia wrażenie nowego, nawet w przypadku kilkuletnich opon. Kosztujący ok. 30 zł środek potrafi przemienić poszarzałe lub brunatne opony w całkiem czarne, odżywione, jak świeżo po umyciu auta. Zwiększa to kontrast pomiędzy felgą i oponą, co podkreśla stylistykę samochodu.

Warto jednak wiedzieć, że dressing do opon ma także względy praktyczne. Przede wszystkim zabezpiecza gumową mieszankę opon przed utlenianiem i szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki dressingowi opony dłużej zachowują elastyczność, nie pękają i nie jaśnieją na słońcu. Preparat pozostawia także hydrofobową warstwę, która ułatwia oczyszczanie opon z błota, śniegu czy innych zanieczyszczeń.

Jak nakładać czernidło lub dressing do opon?

Przed pierwszym nałożeniem nabłyszczacza do opon należy dokładnie umyć opony. Nie wystarczy jednak użyć myjki ciśnieniowej lub wody z szamponem samochodowym. Aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, użyj szczotki oraz płynu do czyszczenia opon lub APC. Warto wyszczotkować opony kilka razy, aż powstająca piana przestanie przyjmować brunatny kolor. Po wymyciu opon pozostaw je do całkowitego wyschnięcia.

Dressing ma zazwyczaj konsystencję mleczka lub gęstego żelu, dlatego najłatwiej nałożyć go niewielką gąbeczką lub specjalnym aplikatorem. Istnieją także preparaty w sprayu. Co niezwykle ważne, dressingu do opon nie wolno nakładać na całą oponę. Środek ten zawiera rozpuszczalniki, silikony i inne składniki, które mogłyby obniżyć przyczepność bieżnika.

Dressing do opon należy aplikować wyłącznie na bok opony, do wysokości pierwszego rzędu bieżnika, czyli na element opony, który nie ma kontaktu z asfaltem. Bez obaw, z czasem ostra linia odcięcia się zatrze i opony nabiorą naturalnego wyglądu.

Satyna, mat, a może połysk? Jakie czernidło do opon?

Dressingi różnią się pozostawianym na gumie efektem. Najbardziej neutralny efekt zapewniają czernidła do opon o matowym lub satynowym wykończeniu. Przywracają oponie barwę oraz dodają jej świeżości, jednak nie wybijają się na pierwszy plan.

Jeśli zależy ci na efekcie mokrej opony, wybierz preparat o lśniącym wykończeniu. Pamiętaj też, że na ostateczny efekt wpływa dotarcie produktu. Jeśli wolisz mat, wytrzyj nadmiar produktu mikrofibrową ściereczką. Pozostawienie preparatu do wyschnięcia bez wycierania doda oponie większego połysku. Zachęcamy do wykonania kilku prób i porównania efektów.

Polecane dressingi do opon

  • Meguiar’s Endurance Tire Gel
  • Good Stuff Tire Dressing
  • Nielsen Brilliance
  • ADBL Black Water
  • Shiny Garage Back2Black
  • K2 Sigma Pro
  • Fireball Ultimate Tire Coating Wax
Autor: Szymon Sonik