Data modyfikacji:

Czy smartwatch działa bez telefonu?

Czy smartwatch działa bez telefonu? Urządzenie łączy się z aplikacją na smartfonie, aby udostępnić dane lub dodatkowe funkcje z telefonu. Co więcej, smartwatch z kartą SIM będzie działał nawet bez telefonu, pozwalając na odbieranie połączeń. Inteligentny zegarek bez dostępu do telefonu może zazwyczaj wyświetlać czas i datę, gromadzić pomiary (krokomierz, jakość snu itd.).

smartwatch bez telefonu

Zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać i jakie da ci możliwości w połączeniu ze smartfonem? Podpowiadamy, na czym polega połączenie inteligentnego zegarka i telefonu.

  1. Czy smartwatch działa bez telefonu?
  2. Rodzaje smartwatchów dostępnych na rynku
  3. Jakie funkcje udostępnia smartwatch bez telefonu?
  4. Możliwości smartwatcha połączonego ze smartfonem

Czy smartwatch działa bez telefonu?

Smartwatch jako jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń typu wearables łączy w sobie funkcjonalność zegarka oraz smartfona, uzupełnioną zwykle o możliwości monitora parametrów życiowych. Czy smartwatch działa bez telefonu? Oczywiście, że tak, gdyż jest to samodzielne urządzenie, które zwykle łączy się z aplikacją na smartfonie głównie w celu wymiany danych czy udostępnienia dodatkowych możliwości, takich jak odbieranie rozmów, powiadomień z innych aplikacji czy zdalne sterowanie multimediami, aparatem fotograficznym.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele bardzo zróżnicowanych modeli smartwatchy oraz opasek fitness, smartbandów, które mogą łączyć w sobie nawet bardzo odmienne funkcje. Niektóre z nich nawet bez smartfona pozwalają na pełną funkcjonalność. Smartwatch damski z funkcją rozmowy posiada własny aktywny slot kart SIM. Warto jednak zdecydować się na urządzenie, które będzie sprawdzało się na co dzień w różnych zastosowaniach, a są to najczęściej smatwatche uzupełniające możliwości nowoczesnego smartfona.

Rodzaje smartwatchów dostępnych na rynku

Zanim przekonasz się, jak funkcjonuje smartwatch, czy działa bez telefonu, warto określić jego typ. Zasadniczo inteligentne zegarki nie mają ścisłego podziału, rozdzielającego je na konkretne rodzaje. Można podzielić je natomiast pod kątem funkcjonalności, przeznaczenia, sposobu komunikacji.

Często przyjmowanym podziałem jest ten na smartwatche oraz smartbandy, choć przy obecnych możliwościach urządzeń rozdzielenie to często się zaciera. Smartbandy z założenia są prostymi modelami mającymi za zadanie przede wszystkim monitorować aktywność użytkownika, jego tętno, czasem także inne parametry, a także zliczać kroki, spalone kalorie. Można także wyróżnić smartwatche:

  • pod kątem komunikacji: smartwatch z NFC, Wi-Fi, Bluetooth, slotem SIM,
  • z uwagi na system operacyjny: Watch OS, Android Wear oraz modyfikacja Android, Tizen, Pebble, proste systemy producentów,
  • pod kątem przeznaczenia - dla sportowców, do telefonów określonego producenta, do monitorowania stanu zdrowia, biznesowe, dla dzieci,
  • z podziałem na dostępne funkcjonalności, na przykład z funkcją zestawu głośnomówiącego, nawiązywania połączeń, szczegółowego monitorowania stanu organizmu, śledzenia położenia GPS etc.

Dla wielu osób ważną kwestią jest, czy smartwatch działa bez telefonu, bo urządzenie ma za zadanie na przykład kontrolować dziecko czy starszą osobę. W takich sytuacjach smartwatche często są w pełni niezależnymi urządzeniami, które zapewniają pełną funkcjonalność bez konieczności znajdowania się telefonu w pobliżu.

Jakie funkcje udostępnia smartwatch bez telefonu?

Często zamiast odpowiedzi na pytanie, czy smartwatch działa bez telefonu, ważniejsza jest kwestia, które z jego funkcji są dostępne bez połączenia ze smartfonem. Wiele zależne jest od konkretnego modelu urządzenia. Zasadniczo możliwości smartwatcha bez telefonu obejmują w zależności od modelu:

  • wyświetlanie czasu, daty, ustawionych alarmów, stopera,
  • zliczanie kroków, spalonych kalorii, pomiar tętna, ciśnienia, saturacja krwi, monitor snu,
  • niewielkie aplikacje użytkowe na zegarku, na przykład kalkulator, proste gry,
  • w przypadku smartwatcha z kartą SIM: odbiór i wysyłanie wiadomości, nawiązywanie i odbieranie połączeń, korzystanie z internetu.

Warto zauważyć, że niektóre smartwatche wymagają, aby pierwsze uruchomienie i konfiguracja odbyły się w połączeniu z telefonem, dedykowaną aplikacją. Ma to miejsce najczęściej w przypadku prostych i tanich modeli, przez co w ich przypadku odpowiedź na pytanie, czy smartwatch działa bez telefonu w poprawny sposób, jest negatywna. Zwykle nieco inaczej wygląda kwestia zaawansowanych zegarków popularnych producentów, jak Apple Watch czy smartwatche Samsung Gear, które można konfigurować niezależnie, choć najlepiej funkcjonują w połączeniu z urządzeniem mobilnym danej firmy.

Możliwości smartwatcha połączonego ze smartfonem

Kiedy zastanawiasz się, czy smartwatch działa bez telefonu, powinieneś znać również możliwości tych urządzeń, gdy są połączone. A zwykle są one o wiele szersze, gdyż dedykowane aplikacje do obsługi smartwatchów pozwalają na pełną analizę danych przez nie zbieranych.

Chętnie sięgają po nie na przykład sportowcy czy miłośnicy aktywności fizycznej, by optymalizować swoje treningi i sprawdzać postępy. To także doskonałe narzędzie dla rodziców (sprawdź, jaki smartwatch dla dziecka wybrać) lub osób opiekujących się innymi, które pomaga dbać o ich bezpieczeństwo w sposób zdalny.

Smartwatche z telefonem świetnie sprawdzają się również w roli urządzenia do odczytu powiadomień, sterowania kamerą czy aparatem, a także odtwarzaczem muzyki czy też pilotem do innych kompatybilnych urządzeń. Warto zadbać, by smartwatch był w pełni funkcjonalny, a gdy jego elementy eksploatacyjne ulegną zużyciu - wymienić je dzięki dostępnym akcesoriom.

Wiesz już, w jaki sposób może funkcjonować smartwatch, czy działa bez telefonu, a także, jakie rodzaje zegarków tego typu znajdziesz na rynku. Dzięki tym urządzeniom zyskujesz możliwość stałego monitorowania funkcji życiowych, optymalizowania aktywności fizycznej, kontaktu z najbliższymi bez konieczności noszenia telefonu, a nawet wykonywania zdjęć czy zdalnego sterowania aplikacjami. Warto skorzystać z możliwości, jakie dają te niewielkie urządzenia i dopasować je do własnych potrzeb.

Autorka: Aleksandra Ginalska