Data modyfikacji:

Na czym polega dekontaminacja lakieru i jak ją wykonać?

Dekontaminacja lakieru to proces doskonale znany miłośnikom auto detailingu. W jakich sytuacjach się ją przeprowadza? Na czym polega? Jakichś środków wymaga? Wyjaśniamy, czym właściwie jest dekontaminacja lakieru samochodowego i dlaczego jest tak ważna. Z naszymi wskazówkami bez trudu przeprowadzisz ją samodzielnie.
dekontaminacja lakieru

Co to jest dekontaminacja lakieru?

Dekontaminacją nazywa się proces usuwania substancji szkodliwych. W przypadku lakieru samochodowego chodzi jednak o usunięcie trudnych zabrudzeń, które nie poddają się zwykłemu myciu. Szampon samochodowy, a tym bardziej myjka ciśnieniowa nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń mocniej zagnieżdżonych w lakierze. Stąd konieczność dekontaminacji lakieru.

Jakich zanieczyszczeń powala się pozbyć dekontaminacja lakieru? Chemiczne i mechaniczne oczyszczanie lakieru usunie wszelkie drobiny zalegające na karoserii, tj. zaschnięte owady, piasek, asfalt, opiłki klocków hamulcowych, lotną rdzę czy żywicę. Po prawidłowo wykonanym zabiegu lakier jest jałowy i gotowy do dalszych prac.

Kiedy przeprowadzać dekontaminację lakieru?

Dekontaminacji lakieru nie przeprowadza się podczas każdego mycia auta. To proces, który jest niezbędny przed innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Usunięcie drobin z lakierów wymagane jest przed nałożeniem wosku do samochodu, nakładaniem powłoki ceramicznej, oklejaniem karoserii folią, a przede wszystkim przed korektą lakieru. W innym przypadku pod aplikatorem do wosku lub padem polerskim mogłyby znaleźć się drobiny, które doprowadziłyby do zarysowania lakieru.

Inna sprawa, że niektóre zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem i psują wygląd lakieru. Zaschnięte owady na zderzaku czy drobinki asfaltu są widoczne w szczególności na jasnych lakierach. Dzięki dekontaminacji, zwłaszcza chemicznej, można pozbyć się ich bez szorowania i narażania lakieru na zarysowanie.

Dekontaminacja chemiczna, czyli pierwszy etap oczyszczania

Najważniejszym etapem dekontaminacji jest oczyszczanie chemiczne przy użyciu trzech podstawowych środków. W ten sposób można pozbyć się typowych zabrudzeń lakieru, które pojawiają się podczas jazdy. Im więcej usuniesz podczas chemicznej dekontaminacji, tym łatwiejsze będzie glinkowanie. Zaletą środków chemicznych jest to, że rozpuszczają one zanieczyszczenia i nie wymagają mechanicznego zdzierania. Wpływa to oczywiście na utrzymanie lakieru w doskonałym stanie. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór profesjonalnej chemii samochodowej. Marki auto detailingowe, którym warto zaufać, to m.in. ADBL, Shiny Garage, Meguiar’s, KochChemie, Fireball CarPro, Auto Glym, Gtechniq, Binder, Cleantech, Good Stuff czy Sonax.

Czego potrzebujesz do dekontaminacji chemicznej? Trzy podstawowe środki to:
  • preparat do usuwania owadów (bug remover),
  • preparat do usuwania smoły, żywicy i kleju (tar & glue remover),
  • preparat do usuwania osadów metalicznych (deironizer).
Preparaty należy kolejno rozpylić na umytą i chłodną karoserię, a następnie pozostawić na czas określony przez producenta. Po użyciu każdego z nich spłucz cały samochód myjką ciśnieniową. Płyn do usuwania owadów wystarczy nałożyć na przednią część auta. Pozostałe zalecamy nałożyć na całą powierzchnię lakieru. Wbrew pozorom wiele wżerów czai się nawet na dachu samochodu. Deironizer w kontakcie z metalicznym zabrudzeniem przyjmuje najczęściej czerwoną barwę i jest to oznaka jego działania. Najczęściej ma również nieprzyjemny zapach zgniłych jaj, co również nie powinno budzić niepokoju.

Glinkowanie lakieru – dekontaminacja mechaniczna

Te wżery, których nie udało się usunąć chemicznie, można zmyć glinkowaniem lakieru. Jest to jednak znacznie bardziej szkodliwy dla lakieru zabieg, dlatego warto go przeprowadzać tylko przed polerowaniem. Do glinkowania używa się oczywiście lubrykantu (np. wody z szamponem), ale i tak trudno uchronić się przed rysami.

Jak poprawnie glinkować lakier samochodowy? Oderwij kawałek glinki lakierniczej, rozgnieć w palcach i uformuj niewielki placek. Spryskaj niewielki fragment karoserii lubrykantem i miejsce przy miejscu oczyść panel. Wykonuj krótkie posuwiste ruchy. Nie dociskaj glinki zbyt mocno. Co fragment zagniataj zanieczyszczenia do środka i glinkuj świeżą stroną. Oczyszczanie fragmentu można uznać za skończone, gdy glinka będzie gładko przesuwać się po lakierze. Z pewnością wyczujesz chropowatość zanieczyszczonej powierzchni. Uwaga! Jeśli glinka upadnie ci na podłogę, oderwij nowy kawałek.
Autor: Szymon Sonik