Data publikacji:

Jaki PC kupić? Wybieramy dobry komputer stacjonarny do domu

Mimo popularności laptopów dla wielu osób poszukujących dobrego peceta wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje kupno gotowego lub samodzielne złożenie komputera stacjonarnego. Maszyny te z reguły oferują większą moc za niższą cenę i jeżeli nie zależy nam na mobilności, są znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Do ich atutów należy także modułowa budowa, pozwalająca stopniowo ulepszać poszczególne komponenty oraz łatwo naprawiać lub wymieniać te, które uległy uszkodzeniu. Radzimy, jaki PC stacjonarny do domu kupić oraz o czym pamiętać podczas jego wyboru i składania.
jaki pc kupić

Dla kogo komputer stacjonarny?

Jak zaznaczyliśmy, komputery stacjonarne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują wielofunkcyjnego i mocnego sprzętu w rozsądnej cenie. Maszyny te wymagają oczywiście stałego stanowiska pracy, co w domu lub biurze nie jest zazwyczaj dużym problemem. Dzięki swojej wydajności pecety stacjonarne są optymalnym wyborem dla fanów gier, a także użytkowników zaawansowanych programów do edycji grafiki, wideo lub projektowania w 2D i 3D. Sprawdzają się też wyśmienicie jako urządzenia wielofunkcyjne służące do surfowania w sieci lub korzystania z serwisów streamingowych, takich jak Netflix.
Choć w powszechnym mniemaniu komputery stacjonarne to rozwiązanie dla entuzjastów dobrze orientujących się światku nowych technologii, w rzeczywistości na kupno takiego peceta mogą bez problemu zdecydować się także ci, którzy nie mają zielonego pojęcia o konstrukcji sprzętu. Posiadanie „blaszaka” może sprawić, że oswoją swój lęk przed nim i szybko odkryją, że wymiana podzespołów jest obecnie bajecznie prosta oraz nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Sporą obawą osób rozglądających się za komputerami stacjonarnymi są też stosunkowo duże rozmiary sprzętu. Warto jednak zaznaczyć, że w sklepach znajdziemy gotowe zestawy lub części pozwalające złożyć bardzo kompaktowy komputer. Tego typu maszyny sprawdzają się w biurach i w bardzo małych mieszkaniach. Dodajmy jednak, że urządzenia te przydają się głównie do podstawowych zadań i są odpowiednikiem tańszych laptopów.

Najlepszy komputer stacjonarny – gotowy zestaw czy samodzielnie składany PC?

Decydując się na komputer stacjonarny, stajemy przed podstawowym dylematem, musimy bowiem wybrać między gotowym pecetem ze sklepu, który uruchomimy od razu po wyjęciu z pudełka, a samodzielnym złożeniem wymarzonego blaszaka z pojedynczych elementów. Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe plusy i minusy.

Gotowe komputery stacjonarne – zalety i wady

Gotowe zestawy komputerowe są składane przez sklepu lub przygotowywane przez konkretne firmy i wysyłane do szerszej dystrybucji w sieciach sprzedaży. Taki komplet to dobry wybór dla osób, które nie mają pojęcia o budowie komputera i chcą mieć pewność, że nowy PC będzie działał od razu po uruchomieniu. Kupując gotowy zestaw, mamy zazwyczaj gwarancję tego, że jego komponenty zostały przetestowane, są ze sobą kompatybilne i nie będą się nawzajem ograniczać. Dla ułatwienia, zestawy są bardzo często odpowiednio opisane (np. komputer do gier), pozwalając szybko się zorientować, z jaką maszyną mamy do czynienia.
Minusem zestawów jest ich wyższa cena w porównaniu ze składakami. Prawie zawsze, jeżeli porównamy koszt wszystkich części, będzie on wyższy, niż gdybyśmy kupili je i złożyli samodzielnie. Właściciel gotowego komputera stacjonarnego ma także ograniczone możliwości zmiany jego konfiguracji, jeżeli chce zachować ochronę gwarancyjną. Kupując markowy sprzęt, np. od firmy Dell, często podczas naprawy musimy czekać znacznie dłużej, bowiem pecety tego typu nieraz korzystają z części wykonywanych wyłącznie na zamówienie producenta. Z drugiej strony, w ten sam sposób chronione są wszystkie elementy zestawu.

Samodzielnie składane komputery stacjonarne – zalety i wady

Samodzielnie składany komputer stacjonarny jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli wiemy, jakich części potrzebujemy, i mamy czas na szukanie najlepszych ofert i promocji, często możemy trafić na dobre okazje. W trakcie kompletowania komponentów dodatkowo można zaoszczędzić, kupując je z drugiej ręki. Porównywanie cen oraz wydajność poszczególnych produktów wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Przy odrobinie wysiłku jesteśmy jednak w stanie złożyć komputer optymalnie przystosowany do indywidualnych potrzeb.
Składany komputer nie ma jednak pełnej ochrony gwarancyjnej. Jeżeli zepsuje się w nim kilka elementów, musimy wymieniać każdy z nich osobno. Nie jesteśmy też chronieni przed błędami popełnianymi w trakcie montażu, co może przerażać wielu początkujących użytkowników. Z drugiej strony, mamy znacznie szersze możliwości naprawy sprzętu, nie musimy czekać na części z serwisu, ponieważ korzystamy z powszechnie dostępnych elementów. Samodzielnie składany komputer może służyć przez bardzo wiele lat i być krok po kroku ulepszany w razie potrzeby.
komputer do domu

Składamy dobry komputer stacjonarny – najważniejsze komponenty

Podczas składania komputera lub wyboru gotowego zestawu stacjonarnego będziemy musieli zwrócić uwagę na wszystkie podstawowe komponenty. Poniżej zebraliśmy listę wszystkich niezbędnych części tworzących pecet.

Jaki procesor będzie najlepszy?

Procesor lub inaczej CPU to mózg komputera i jego najważniejszy komponent. Odpowiada on za zarządzanie pracą wszystkich pozostałych elementów zestawu i przejmuje większą część pracy obliczeniowej w większości aplikacji użytkowych, choć procent ten wygląda nieco inaczej w bardziej wymagających graficznie grach lub programach.
Procesor dobiera się zazwyczaj na samym początku składania komputera. Jego moc dostosowujemy do przeznaczenia sprzętu. Na rynku konsumenci znajdą bardzo szeroki wybór modeli w cenach zaczynających się od kilkuset złotych, a kończących na kilku tysiącach złotych. Na szczęście nawet bardzo dobry zestaw do pracy i gier nie wymaga najmocniejszych CPU.
Jaki procesor będzie najlepszy? Konsumenci wybierają pomiędzy produktami firmy Intel (Intel Core) i AMD (AMD Ryzen). Procesory obu marek są ze sobą porównywalne pod względem mocy oraz możliwości. Przeważnie propozycje AMD będą tańsze w segmencie budżetowym, z drugiej strony Intel produkuje najszybsze układy z segmencie premium.
Dzięki oznaczeniom CPU stosowanym przez obu producentów, klienci przeglądający oferty sklepów komputerowych z łatwością zidentyfikują odpowiedni procesor dla siebie. W przypadku procesorów Intela modele z serii Intel Celeron oraz Intel Core i3 są idealne do prostych zadań i komputerów ogólnego użytku. Intel Core i5 i Intel Core i7 to układy do gier i zaawansowanych zadań (edycja grafiki i filmów). Procesory Intel Core i9 to z kolei rozwiązanie do profesjonalnych zastosowań, używa się ich w serwerach oraz stacjach roboczych.
Oznaczenia w przypadku AMD wyglądają bardzo podobnie. Ryzeny 3 przeznaczone są do zastosowań typowo biurowych, Ryzeny 5 i 7 to rozwiązanie idealne do gier oraz pracy z zaawansowanymi aplikacjami. Najszybsze Ryzeny 9 trafią z kolei do komputerów do zadań specjalnych lub maszyn entuzjastów.

Płyta główna w dobrym komputerze

Jeżeli procesor potraktujemy jako mózg peceta, płyta główna będzie jego układem nerwowym. Decyduje ona w dużej mierze o możliwościach i potencjale komputera. To od niej zależy, jaki typ i ile kości RAM-u użyjemy, jaką kartę graficzną zamontujemy, a także z jak wielu dysków czy portów USB będziemy korzystać. Nie można też zapomnieć tutaj o jakości dźwięku (większość układów audio jest wbudowywana w płyty) oraz o możliwościach skorzystania z zaawansowanego systemu chłodzenia.
Płyty główne dobieramy do konkretnego procesora, posiadają one bowiem różne gniazda (tzw. socket) połączeniowe, właściwe dla producenta oraz serii, które nie są kompatybilne z innymi produktami. Informacje na temat oferowanego socketu znajdziemy w dokumentacji lub opisie technicznym sprzętu.
Jeżeli wybraliśmy już płytę pod konkretny procesor, stajemy teraz przed wyborem tzw. chipsetu, a więc układu odpowiadającego za skomunikowanie CPU z pozostałą częścią komponentów. Zazwyczaj wybieramy spośród trzech lub czterech chipsetów, które różnią się przepustowością danych, maksymalną liczbą obsługiwanych portów USB, dysków, kart rozszerzeń i kości RAM.
Bardziej wydajne i nowoczesne chipsety znacząco podbijają cenę sprzętu, nieraz nawet o kilkadziesiąt procent. Jeżeli stawiamy na tańszą konfigurację, wybieramy modele ze starszymi układami. W przeciwnym razie możemy zdecydować się na najnowsze rozwiązania technologiczne. Plusem takiej decyzji jest to, że płyta może wystarczyć nam na znacznie dłużej, zwłaszcza gdy planujemy w przyszłości dalsze ulepszanie maszyny.

Ile pamięci RAM w komputerze do domu?

Stając przed wyborem pamięci RAM, stawiamy obecnie przede wszystkim na kości 16 GB, pozwalające na komfortową pracę z większością programów i gier. Coraz częściej użytkownicy wysokiej klasy maszyn inwestują jednak w 32 GB. Ilość ta jest niezbędna, gdy pracujemy z programami do edycji wideo, grafiki i narzędziami do projektowania 2D i 3D.
Co wybrać? DDR 4 czy DDR 5? Jeżeli chodzi o technologię wykonania, cały czas na rynku dominują układy wykonane w standardzie DDR4. W sklepach dostaniemy już jednak najnowsze kości DDR5, oferujące skok wydajnościowy w stosunku do swoich poprzedników. Oba typy RAM-u są ze sobą całkowicie niekompatybilne. Aby skorzystać z możliwości DDR5, musimy zaopatrzyć się w płyty główne wspierające technologię. Są one jednak o kilkadziesiąt procent droższe od chipsetów operujących w starszym standardzie. Z pamięciami współpracują też wyłącznie procesory AMD z linii Ryzen 6000 lub nowszej. W przypadku Intela są to chipy z linii Adler Lake (12 generacja) i Raptor Lake (13 generacja) lub nowszej.

Jaki komputer kupić? Karta graficzna

W zależności od przeznaczenia komputera, osobna karta graficzna (GPU) jest całkowicie zbędna lub będzie stanowiła nawet ponad połowę jego ogólnej ceny. W przypadku maszyn do przeglądania internetu oraz pracy biurowej kupno tego komponentu mija się z celem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po procesory lub płyty główne z wbudowanymi układami odpowiadającymi za grafikę. Obniży to hałas generowany przez urządzenie (wentylatory), a wydajność oferowana przez tego rodzaju chipy wystarcza do bezproblemowego korzystania z PC, a nawet uruchomienia starszych gier.
Po dedykowane karty graficzne sięgamy, gdy używamy programów do grafiki 2D i 3D oraz edycji zdjęć lub wideo. Komputer dla grafika wymaga mocniej karty. Oczywiście najbardziej na kupnie zależy graczom. Obecnie w segmencie GPU dominują produkty zaprojektowane przez firmę NVIDIA, które wchodzą w skład serii GeForce RTX i GTX.
Karty te dzielimy na segmenty cenowe, łączące się bezpośrednio z ich wydajnością. Najtańsze układy poniżej 1200 złotych przeznaczone są dla oszczędnych i niedzielnych graczy, uruchomimy na nich wiele nowych gier, ale najczęściej w najniższym poziomie detali. GPU w cenie od 1200 złotych do około 2500 złotych to z kolei solidne budżetowe modele, pozwalające na dość komfortową zabawę w rozdzielczości 1080p, przy średnim lub wysokim poziomie detali graficznych. Uruchomimy na nich każdą nową grę.
Modele w cenie od 2500 złotych do 4000–5000 złotych przeznaczone są do zabawy w rozdzielczościach 1440p i 4K. To właśnie po nie sięgają najbardziej zapaleni gracze. Karty w cenie powyżej 4000–5000 złotych są z kolei propozycją jedynie dla entuzjastów, którym zależy na maksymalnej wydajność. Znajdują one również zastosowanie w profesjonalnych stacjach roboczych.
karta graficzna

Dysk w domowym komputerze

Obecnie do komputerów stacjonarnych wybieramy praktycznie wyłączenie wydajne i bezgłośne dyski półprzewodnikowe. W tańszych komputerach będą to standardowe modele w obudowie 2,5 cala, podłączane do portu SATA. W nieco droższym sprzęcie montuje się dyski SSD M.2 PCIe NVMe, przyjmujące postać kart rozszerzeniowych wpinanych do specjalnego gniazda na płycie głównej.
Jeżeli chodzi o pojemność, najczęściej sięgamy po modele 512 GB. Osoby z głębszymi kieszeniami mogą pozwolić sobie na modele 1 TB. Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca na zapisywanie danych, możemy zainwestować w tanie magnetyczne dyski zewnętrzne HDD, o pojemności osiągającej nawet ponad 2 TB.

Jaki zasilacz do PC?

Zasilacz do komputera pełni niezwykle istotną rolę – nie tylko zapewnia energię wszystkim podzespołom, ale również chroni je przed skokami napięcia i awariami sieci elektrycznej. Nie warto więc oszczędzać na tym komponencie, postawmy więc na markowe urządzenia, w cenie powyżej 200 złotych.
W przypadku przeciętnego peceta do pracy i zabawy, optymalne będą zasilacze o mocy od 450 W do 650 W. Modele o wysokiej mocy przeznaczone są przede wszystkim dla właścicieli najnowszych kart graficznych oraz szybkich procesorów i rozbudowanych systemów chłodzenia. Najbardziej wydajne konfiguracje potrzebują zasilaczy o mocy ponad 700 W.

Dobry komputer stacjonarny do pracy, gier i rozrywki – przykładowe konfiguracje

Najtańszy komputer stacjonarny do biura

  • Procesor – z rodziny Intel Celeron lub Intel Core i3
  • Płyta główna – w formacie mini-ATX, może być model z zintegrowanym układem graficznym
  • Pamięć RAM – 8 GB lub 16 GB DDR4
  • Karta graficzna – zintegrowany układ graficzny Intel lub AMD
  • Dysk – 512 GB dysk SSD SATA, 256 SSD NVMe albo 1 TB HDD
  • Zasilacz – zasilacz 450 W
  • Obudowa – kompaktowa obudowa typu Mini-ITX lub tania obudowa Micro-ATX
  • Monitor – panel z matrycą TN, o przekątnej 24–27 cali i rozdzielczości 1080p
  • Tani i dobry komputer stacjonarny do pracy w domu

  • Procesor – procesor Intela z rodziny Intel Core i3 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3
  • Płyta główna – w cenie około 150–250 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB DDR4
  • Karta graficzna – zintegrowany układ graficzny Intel lub AMD
  • Dysk – 512 GB dysk SSD SATA, 256 SSD NVMe albo 1 TB HDD
  • Zasilacz – 500 W
  • Obudowa – w cenie około 200–300 złotych
  • Monitor – panel z matrycą TN lub VA, o przekątnej 24–27 cali i rozdzielczości 1080p
  • Tani i dobry komputer stacjonarny do gier

  • Procesor – procesor Intela z rodziny Intel Core i3 lub i5 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3 lub 5
  • Płyta główna – w cenie około 250–350 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4
  • Karta graficzna – karta GeForce RTX 3060, RTX 2070 lub GTX 1660 Ti albo AMD Radeon RX 6600
  • Dysk – 512 GB lub 1 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – 600–650 W
  • Obudowa – obudowa w cenie około 200–300 złotych
  • Monitor – panel z matrycą VA lub IPS, o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 1080p
  • Bardzo dobry komputer stacjonarny do pracy

  • Procesor – najnowszy procesor Intela z rodziny Intel Core i5 lub i7 albo najnowszy układ AMD z rodziny AMD Ryzen 5 lub 7
  • Płyta główna – w cenie około 350–600 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4
  • Karta graficzna – karta GeForce RTX 3070 lub jej odpowiednik
  • Dysk – 512 GB lub 1 TB dysk SSD NVMe, w razie potrzeby dodatkowy dysk na dane 2 TB (SSD lub HDD)
  • Zasilacz – 700 W
  • Obudowa – w cenie 250–400 złotych
  • Monitor – panel z matrycą IPS, o przekątnej 24–27 cali i rozdzielczości 1080p
  • Bardzo dobry komputer stacjonarny do gier

  • Procesor procesor Intela z rodziny Intel Core i3 lub i5 albo układ AMD z rodziny AMD Ryzen 3 lub 5
  • Płyta główna – w cenie około 350–600 złotych
  • Pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB DDR4/DDR5
  • Karta graficzna – GeForce RTX 3080 lub 4080 albo ich odpowiedniki
  • Dysk – od 512 GB do 1 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – 700 W
  • Obudowa – w cenie powyżej 300–400 złotych z dodatkowym chłodzeniem
  • Monitor – panel z matrycą VA lub IPS, o przekątnej 27–34 cali i rozdzielczości 1440p lub większej
  • Komputer stacjonarny do gier i pracy dla entuzjastów z dużym budżetem

  • Procesor – najnowszy procesor od Intela z rodziny Intel Core i9 lub od AMD z rodziny AMD Ryzen 7 i 9
  • Płyta główna – topowe modele w cenie powyżej 1000 złotych
  • Pamięć RAM – 32 GB DDR5
  • Karta graficzna – karta graficzna GeForce RTX 3090 lub 4090
  • Dysk – 1 TB dysk SSD NVMe
  • Zasilacz – modułowy model o mocy 750 W+ z certyfikatem 80 Plus Titanium
  • Obudowa – za około 800–1000 złotych lub więcej, z dodatkowym chłodzeniem wodnym
  • Monitor – panel z matrycą IPS lub OLED, o przekątnej 27–34 cali i rozdzielczości 4K
  • Zdjęcia: Envato Elements