Data modyfikacji:

Jaki wybrać dobry materac 160 x 200 cm?

Materac kokosowy, lateksowy, sprężynowy czy termoelastyczny? Twardy czy miękki? Sprawdź, jak wybrać dobry materac. Poznaj opisy poszczególnych materacy 160 x 200 cm i dowiedz się, jaka jest między nimi różnica cenowa.
jaki materac 160x200

Jak wybrać materac dobry materac 160 x 200 cm?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy model z rankingu materacy? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się popularnemu rozmiarowi 160 x 200 cm.

Materac sprężynowy 160 x 200 cm

Lepszy będzie materac piankowy czy sprężynowy? Sprężyny w materacach znajdują się w kieszonkach, dzięki czemu amortyzują ciało. Uginają się w miejscach zwiększonego nacisku.

W produkcji materaców sprężynowych wykorzystywane są sprężyny o różnych średnicach. Materac ze sprężynami o małych średnicach posiada ich o wiele więcej niż ten, który jest zbudowany za pomocą dużych sprężyn. Która wersja jest lepsza? Lepszy komfort odpoczynku zapewnia zdecydowanie materac z małymi sprężynami.

Taki produkt jest także wsparty technologią wykorzystywaną do produkcji materacy piankowych. Warstwa lub kilka warstw pianki zapewnia dodatkowy komfort odpoczynku. Dzięki temu, ciało nie ma bezpośredniego kontaktu ze sprężynami. W takich materacach też możesz więc znaleźć piankę termoelastyczną, lateksową czy wysokoelastyczną.

Materac kokosowy 160 x 200 cm

Taki produkt sprawdzi się dla osób, które lubią spać na twardszym podłożu. Mata kokosowa użyta do produkcji takich materaców ma duży wpływ na twardość materaca. Im więcej maty zostało zużyte, tym możesz się spodziewać, że materac będzie najprawdopodobniej bardziej twardy. To także dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego.

Materace kokosowe nie są w całości wykonane z takiej maty. Do ich produkcji używa się zazwyczaj także technologii piankowej lub pianki ze sprężynami. Włókna kokosowe zapewniają większą cyrkulację powietrza, dzięki czemu taki materac jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na alergię. To także dobry materac dla osób z nadwagą lub otyłością.

Materac kieszeniowy 160 x 200 cm

To nowoczesne produkty zapewniające maksymalny komfort podczas odpoczynku. Są zbudowane z dopasowanych do potrzeb danej partii ciała sprężyn, które maksymalnie amortyzują ciało podczas snu. Technologia wycisza ruchy osoby podczas snu. Dzięki temu druga osoba, która śpi obok, nie jest wyrywana ze snu za każdym razem, gdy ty chcesz wstać do toalety czy po prostu zmienić bok, na którym śpisz.

Najlepsze materace kieszeniowe 160 x 200 cm mają rozmieszczone sprężyny w strefach o zróżnicowanych twardościach. Stopień amortyzacji produktu jest wówczas maksymalnie dostosowany do danej partii ciała.

Materac piankowy 160 x 200 cm

To jedne z najbardziej popularnych modeli na polskim rynku. Są dostępne niemal w każdym sklepie z materacami w wielu różnych modelach. Ich przedział cenowy jest bardzo różnorodny. W tej grupie znajdziesz zarówno materace premium, jak i te zwykłe, najtańsze i niecieszące się najlepszą opinią.

Tanie materace 160 x 200 cm to takie, które są zbudowane tylko z jednej warstwy tworzywa. Te droższe mają budowę warstwową, która zapewnia plecom i całemu ciału odpowiednią podporę podczas snu.

Budowa materaca piankowego opiera się na wykorzystaniu różnych technologii. Właściwości poszczególnych tworzyw, które tworzą materac, sprawiają, że produkt jest sprężysty, elastyczny i maksymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Rodzaje materacy piankowych:

  • materac z pianki wysokoelastycznej,
  • materac z pianki lateksowej,
  • materac z pianki termoplastycznej.

Przeczytaj także: Jaki wybrać dobry materac 180 x 200 cm?

Materac wysokoelastyczny 160 x 200 cm

To materac, który zapewni ci maksymalny komfort podczas odpoczynku. Wiele modeli umożliwia przystosowanie produktu do użytkowania na stelażach z możliwością regulacji nachylenia nagłówka i podnóżka.

Materac lateksowy 160 x 200 cm

Jest niezwykle wytrzymały, ale też elastyczny i stabilny. Zapewnia maksymalny komfort spania, wchłania i odparowuje wilgoć oraz ułatwia cyrkulację powietrza. Sprawdzi się dla każdego. Jest szczególnie polecany dla osób leżących, w okresie rekonwalescencji.

Materac termoplastyczny 160 x 200 cm

Pianka termoplastyczna reaguje na temperaturę ciała oraz masę ciała użytkownika materaca. Pozwala to na indywidualne dopasowanie produktu do kształtu, wagi i pozycji snu. Taki materac jest jednocześnie wytrzymały i stabilny. Zapewnia prawidłowe podparcie całego ciała.

Ile kosztuje dobry materac 160 x 200 cm?

Ceny materacy są bardzo różne, dlatego nic dziwnego, że trudno na pierwszy rzut oka określić, czy materac jest drogi, czy też nie. Produkt w tym rozmiarze dostaniesz zarówno za kilkaset złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Jak rozpoznać dobry materac? Czy cena ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Ceny materacy zależą od surowców, które zostały wykorzystane do jego produkcji, ale też technologii, którą wykorzystano do jego zaprojektowania i przetestowania produktu.

To, ile zapłacisz, zależy od rodzaju materaca, jego jakości, budowy i właściwości, jakie go charakteryzują. Droższe materace są zbudowane z nowoczesnych, przyjaznych środowisku tworzyw, które jednocześnie dbają o to, by ciało podczas snu przyjmowało fizjologiczną, naturalną pozycję, w której może maksymalnie odpocząć.

Najdroższe materace 160 x 200 cm mają budowę warstwową i są zbudowane z pianki. Tańsze są materace sprężynowe, a te wykonane ze zwykłej, miękkiej i podatnej na odkształcenia pojedynczej warstwy gąbki są najtańsze.

Autorka: Natalia Ciszewska