Data publikacji:

Jaki fotel dla seniora wybrać?


Gdy nasi rodzice robią się coraz starsi, zaczynamy zastanawiać się, jak możemy im pomóc podczas rutynowych czynności. W pewnym wieku fotel dla seniora staje się centrum rozrywki. To w nim siedząc ogląda telewizję, czyta gazety, rozwiązuje krzyżówki, robi na drutach czy przegląda swój telefon. Nierzadko to w nim spędza wiele godzin w ciągu dnia. I właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni fotel dla seniora, by był naprawdę wygodny i bezpieczny.
starsza kobieta

Fotel dla seniora

W zależności od tego, kto będzie korzystał z fotela, musimy zastanowić się nad jego funkcjami. Gdy myślimy o zakupie dla coraz starszego, ale wciąż zdrowego rodzica, wystarczy poszukać odpowiednio wyprofilowanych mebli. Natomiast w przypadku osób pochorowanych, mających ograniczone ruchy lub osób niepełnosprawnych, najlepszym wyborem staje się fotel geriatryczny. Łączy on cechy standardowego fotela, który możemy znaleźć w salonie czy jadalni oraz mebla dostosowanego do rehabilitacji i pielęgnacji.

Seniorzy mają trochę inne potrzeby niż osoby młode, pełne energii, nie mające problemów z zakresem ruchów i wstawaniem z pozycji siedzącej. Biorąc to pod uwagę, warto poszukać mebli, które są dostosowane do wieku mieszkańców. Dbając o ich komfort, jednocześnie troszczymy się o ich bezpieczeństwo. Zbyt miękkie lub niskie fotele, bez wygodnego oparcia czy podłokietników, mogą źle wpływać na kręgosłup osób starszych. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy z mebla nie korzysta się okazjonalnie, a jest on najważniejszym elementem wyposażenia w pokoju. Ważna jest także oczywiście ilość miejsca. Fotele do małego pokoju dobierzemy inaczej niż do przestrzennego salonu.

Fotel geriatryczny

W przypadku osób pochorowanych i mających problemy ze swobodą ruchów najlepszym wyborem może się okazać fotel geriatryczny. Najczęściej spotykamy je w sanatoriach czy domach spokojnej starości, gdzie podopieczni zarówno wypoczywają, jak i są pod stałą opieką lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Fotel geriatryczny łączy w sobie cechy zwykłego fotela oraz zapewnia łatwiejszą rehabilitację i pielęgnację osoby starszej. 
Przede wszystkim jest dostosowany do osób, które mają problemy z siadaniem oraz wstawaniem. Ma podwyższone siedzisko, dzięki czemu łatwiej można usiąść i o wiele prościej jest wstać. Dodatkowo ma wysokie oparcie, które umożliwia wygodne ułożenie pleców oraz głowy. Posiada funkcję regulacji, dzięki czemu możemy go podnosić, opuszczać czy przechylać. Jeśli senior zechce odpocząć, mamy możliwość odchylić oparcie oraz wysunąć siedzisko. Tym samym z pozycji siedzącej przyjmuje pozycję półleżącą, doskonałą do drzemki.

Fotele geriatryczne mają także zamontowane podłokietniki. To istotne, ponieważ korzystanie z nich przynosi ulgę dla kręgosłupa, dłoni i przedramion. Ich ważną cechą jest także sprężystość. Fotel geriatryczny jest wygodny, ponieważ osoba w nich siedząca nie zapada się w zbyt miękkie siedzisko. Tutaj mamy pewność, że ciało nadal pozostanie w prawidłowej pozycji. 

Jak wybrać fotel dla seniora?

Jeśli nasi rodzice czy dziadkowie są coraz starsi, zastanawiamy się, jak im pomóc i przynieść ulgę zmęczonemu, obolałemu ciału. W przypadku osób starszych, które nie mają poważnych schorzeń i na co dzień są samodzielne, wystarczającym zakupem będzie po prostu wygodny fotel do czytania lub oglądania telewizji. Tutaj mamy już o wiele większy wybór niż w przypadku foteli geriatrycznych. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych funkcji, których nie może zabraknąć. 
Przede wszystkim, tak jak w przypadku foteli geriatrycznych, jedną z ważniejszych cech jest odpowiednia wysokość siedziska. Seniorzy często mają problemy z kolanami, a ich przesadne zginanie przynosi ból lub dyskomfort. Im wyżej od ziemi będzie siedzisko, tym łatwiej będzie usiąść, a później wstać. Również oparcie powinno zapewniać odpowiednie ułożenie dla pleców oraz głowy. Bezdyskusyjne są także podłokietniki, pozwalające odpocząć dłoniom czy kręgosłupowi.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na sprężystość i nośność kupowanego mebla. Zbyt miękkie fotele, w których mamy wrażenie, że się zapadamy, nie są odpowiednim wyborem dla osoby starszej. Po pierwsze, nie zapewniają właściwej pozycji dla kręgosłupa, a po drugie, znacząco utrudniają wstawanie. Możemy również zastanowić się nad materiałem, z którego będzie zrobione obicie. Mamy do wyboru skórę naturalną, sztuczną czy materiały syntetyczne. 

Przeczytaj także: Fotel uszak. Aranżacje do salonu

Fotel elektryczny

Jeśli mieszkamy z osobą starszą lub regularnie się o nią troszczymy, możemy również pomyśleć o fotelu regulowanym elektrycznie. To przede wszystkim funkcja dostępna w przypadku foteli geriatrycznych. Jest o tyle wygodna, że umożliwia podnoszenie, przechylanie czy wysuwanie niektórych elementów bez żadnego nakładu sił. My się nie zmęczymy, a zadbamy o wszystko, co potrzebne.

Fotele elektryczne są szczególnie pomocne osobom, które mają znaczące trudności ze wstawaniem. Niektóre modele przychylają się do przodu, umożliwiając seniorowi wstanie bez większego nakładu sił. Warto również wspomnieć o licznych udogodnieniach, które mogą być wysuwane i chowane w zależności od potrzeb. Mowa tu na przykład o podnóżkach, które przynoszą ulgę stopom i dodatkowo stabilizują postawę, czy podparciach pod łydki, które odprężają nogi.

Elektryczny fotel dla seniora jest niezwykle pomocny również dla osób, które mieszkają same! Mogą one samodzielnie obsługiwać wszystkie funkcje, pomagając sobie wstać, przenosząc się z pozycji siedzącej do półleżącej, odchylając się czy też wysuwając podnóżek. Choć jest to spory wydatek, warto się nad nim zastanowić, ponieważ znacząco ułatwia życie, dba o komfort osoby starszej i zapewnia jej bezpieczeństwo podczas wypoczynku. 
Autorka: Aleksandra Bartosik