Data publikacji:

Fotel do kącika czytelniczego

Większość ludzi lubi zagłębić się w lekturze w zimne jesienne noce. Opatulić się ciepłym kocem, napić gorącej czekolady w ulubionym kubku oraz z ukochaną książką w ręce. Marzenie nie tylko introwertyków, lecz każdego człowieka kochającego książki. Mali ludzie marzą o własnej tajnej bazie, a dorośli o małym kąciku czytelniczym, w którym mogą odciąć się od świata i problemów oraz zagłębić w lekturze. Takie miejsce musi być bardzo wygodne, aby umożliwić lepsze wczucie się w czytaną opowieść, ale powinno także umożliwić dłuższe przebywanie w danym miejscu.

Kącik do czytania

Kierując się nazwą najczęściej jest ustawiany w rogu pokoju najbardziej oddalonego od pomieszczeń przechodzących. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie, oraz wybór fotela. Jest to sprawa bardzo indywidualna, gdyż każdy człowiek ma własne upodobania, a na niewłaściwym miejscu nie da się długo czytać. Jest to miejsce w którym przebywa się głównie w dniach wolnych od pracy, czyli takich w których można więcej czasu poświęcić na czytanie. W dni powszechne najczęściej na czytanie poświęca się krótki czas przed snem na łóżku w pozycji całkowicie niezdrowej dla kręgosłupa i organizmu. Znalezienie odpowiedniego miejsca do czytania jest trudne, a wybranie zdrowej dla organizmu formy siedzenia też jest nie należy do łatwych.

Jaki wybrać fotel?

Przede wszystkim fotel ten powinien być wygodny dla danej osoby nawet przez kilka godzin czytania. Dla dobra kręgosłupa lepiej żeby był dość twardy i dobrze wyprofilowany. Najlepiej gdyby posiadał podłokietniki oraz zagłówek. Według najnowszych badań najbardziej preferowane modele, to te które posiadają „uszy” na których można położyć głowę. Inną ważna rzeczą jest dopasowanie siedziska do swojego wzrostu. Nie może on być zbyt mały, gdyż po długim czasie spędzonym na czytaniu, wstanie było by trudne. Nie może też być zbyt duży. Ważne jest także dopasowanie fotela do czytania, do innych mebli znajdujących się w pokoju. Podczas wyboru odpowiedniego mebla należy pamiętać o jego obiciu. 

Najczęściej wybieranym poszyciem jest welur, skóra, bawełna lub żakard. Za wygodę podczas czytanie odpowiedzialny jest także rodzaj wypełnienia. Za najwygodniejsze uważa się pianki poliuretanowe, granulaty styropianowe oraz sprężyny. Dlaczego właśnie takie? Dlatego że taki typ wypełnienia dopasowuje się do kształtu ciała. Wygodny fotel do czytania to taki, z którego po kilku godzinach czytania wstaniemy wypoczęci i zrelaksowani. Można dobierać go długo, jednak powinien odznaczać się wyjątkową wygodą.

Fotel do czytania, ale który najlepszy?

Dla ludzkiego kręgosłupa najkorzystniejsze są fotele biurowe, jednak nie zawsze wpasowują się one w domowe wnętrze. Jeśli chodzi o podłokietniki i zagłówki, najlepiej żeby były one duże, umożliwi to większy komfort czytania. Ostatnio sporą popularnością cieszą się tzw. Szezlongi. Są to fotele które po rozłożeniu dają możliwość rozprostowania nóg. Używać go można zarówno w pozycji siedzącej jak i półleżącej. Jest to postać bardzo wygodna w czasie dłuższego czytania. Oczywiście można także zakupić do zwykłego fotela pufę, którą można by wykorzystać jako podnóżek. Opcja druga jest nawet korzystniejsza, gdyż samemu można zdecydować pod jakim kątem chce się ułożyć.

Zalety i wady fotela z uszami

Największym plusem jest chyba fakt, że można przyjąć na nim każdą nawet najdziwniejszą pozycję. Wiele fanów książek nie wyobraża sobie czytania przez 10 godzin cały czas w jednej niezmiennej pozycji. Z czasem ciało drętwieje, chce się trochę poruszać. Układanie się w dziwnych, często lekko bolesnych, aczkolwiek przyjemnych pozach jest obowiązkowe. Jeśli odczuwana jest potrzeba wyprostowania nóg, zawsze można je przełożyć przez „uszy” i dalej czytać w spokoju. Jeśli to jednak nie wystarcza zawsze można podłożyć miękką pufę jako podnóżek i kontynuować czytanie. Wadą takiego fotela jest jego ciężar. Typ ten zazwyczaj można znaleźć w cenie już od 500 złotych. Modele takie dają możliwość lepszego wczucia się w historię, ponieważ podłokietki stwarzają poczucie odizolowania się. Do tego dobrany cieplutki, miękki i miły koc i nic już nie przeszkadza.

Zalety i wady Szezlongu

Typ ten najbardziej kojarzy się z gabinetami psychoterapeutycznych, aczkolwiek popularne są także w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Nie są tak znane jak zwyczajne fotele, jednak również mają sporo plusów. Jest nim na przykład możliwość położenia się podczas oglądania telewizji, czytanie w pozycji półleżącej. W przeciwieństwie do uszaka ten model daje większe poczucie wolności. Można powiedzieć, że jest to rodzaj przeznaczony dla ekstrawertyka, gdyż na takim czymś można siedzieć razem z kimś. Rozmiarowo można to porównać do kanapy, z tym, że nagłówek jest tylko z jednej strony. Cenowo przedstawiciele są dostępni już od 400 złotych.

Dopasowanie do wystroju

Jest to zadanie już trudniejsze, jeśli zdecydowano się na stworzenie kącika, już po zakupie wszystkich innych mebli. Jeżeli jednak jeszcze tego nie zrobiono, to najprostszym sposobem jest zakup zestawu mebli wypoczynkowych, w którym zawarty będzie fotel. Tym sposobem fotel będzie idealnie pasować kolorystycznie i pod względem kroju do reszty mebli. Istnieje też drugi sposób, która da dużo więcej radości, jednak jest też bardziej wymagający. Jest to zakup fotela do czytania już po zakupie innych mebli. Wiąże się to z wykazaniem się kreatywnością, gdyż dobrać fotel można na różne sposoby. 

Jednym z takich sposobów jest na zasadzie kontrastu. Najczęściej dotyczy on kolorystyki, rzadziej faktury. Salon zrobiony w nowoczesnym stylu bardzo lubi tę zasadę. Najlepiej w takim przypadku jest dobrać odcienie z przeciwnej grupy kolorystycznej opierając się na zasadzie, aby jeden kolor był słaby, wręcz przeciętny, a drugi bardzo jasny, wybijający się. Takim przykładem może być fotel obity żywym pomarańczowym odcieniem i kanapa z odcieniem wręcz neutralnym, grafitowym. 

Dodatki

Samo znalezienie miejsca do siedzenie nie stanowi od razu kącika czytelniczego. Czym było by takie miejsce bez regałów pełnych książek ustawionych w taki sposób, że ma się wrażenie odcięcia od świata. Kolorystyka zależy od stylu mebli w pomieszczeniu, gdyż nie jest dobrze, kiedy kącik za bardzo zwraca uwagę. Nie można oczywiście zapomnieć o małym stoliku kawowym, na który można odłożyć książkę, oraz położyć ciepłe picie. 

Oświetlenie w tym miejscu jest bardzo ważne. Najlepiej byłoby zakupić lampę którą można postawić tuż przy fotelu, należy oczywiście pamiętać, aby siła żarówki nie raziła zbytnio w oczy. Kącik taki nie musi być jedynie w domu. W ciepłe jesienne popołudnia można przenieść się na balkon i tam poczytać wciągające historie. Najlepiej żeby w kąciku znajdowało się okno, dawałoby one nie tylko dostęp do dobrego światła, ale także świeże powietrze, bardzo potrzebne do pracy mózgu.

Przeczytaj również