Jeśli czytanie to twoja pasja i każdego dnia znajdujesz chwilę na relaks z ulubioną lekturą, to w swoim domu czy mieszkaniu musisz zaaranżować kącik czytelniczy. Co obowiązkowo musi się w nim znaleźć? Nie tylko biblioteczka, ale także wygodny fotel do czytania. Jaki będzie zatem najlepszy? Czym kierować się przy jego wyborze? Sprawdźcie sami.
Przeczytaj również: Książki obyczajowe. Polecane tytuły dla dorosłych i młodzieży
Książkę można czytać praktycznie wszędzie, ale nic nie zastąpi miłych chwil z lekturą spędzonych w przytulnym kąciku. Jeśli chcesz zaaranżować taką przestrzeń u siebie, to najlepiej przeznacz na to kawałek salonu. Ustaw w nim lampę, mały stolik oraz fotel do czytania książek.
Czy w ogóle kącik do czytania ma sens? Oczywiście, że tak. Jeśli czytasz w sypialni na łóżku przed pójściem spać, to zapewne już po kilkudziesięciu minutach twoje plecy dają się we znaki. Co więcej, słabe światło lampki nocnej nie jest korzystne dla twoich oczu, a ty znowu zasypiasz z książką i budzisz się w środku nocy. Tego nie można nazwać sytuacją idealną. Właśnie dlatego potrzebujesz kącika z odpowiednim i wygodnym fotelem.
Przede wszystkim fotel ten powinien być wygodny dla danej osoby nawet przez kilka godzin czytania. Dla dobra kręgosłupa lepiej żeby był dość twardy i dobrze wyprofilowany. Najlepiej gdyby posiadał podłokietniki oraz zagłówek. Według najnowszych badań najbardziej preferowane modele, to te które posiadają „uszy” na których można położyć głowę. Inną ważna rzeczą jest dopasowanie siedziska do swojego wzrostu. Nie może on być zbyt mały, gdyż po długim czasie spędzonym na czytaniu, wstanie było by trudne. Nie może też być zbyt duży. Ważne jest także dopasowanie fotela do czytania, do innych mebli znajdujących się w pokoju. Podczas wyboru odpowiedniego mebla należy pamiętać o jego obiciu.
Najczęściej wybieranym poszyciem jest welur, skóra, bawełna lub żakard. Za wygodę podczas czytanie odpowiedzialny jest także rodzaj wypełnienia. Za najwygodniejsze uważa się pianki poliuretanowe, granulaty styropianowe oraz sprężyny. Dlaczego właśnie takie? Dlatego że taki typ wypełnienia dopasowuje się do kształtu ciała. Wygodny fotel do czytania to taki, z którego po kilku godzinach czytania wstaniemy wypoczęci i zrelaksowani. Można dobierać go długo, jednak powinien odznaczać się wyjątkową wygodą.
Pamiętaj, że odpowiednio wybrany fotel do czytania książek posłuży ci latami, dlatego warto dokładnie zastanowić się, jaki model będzie dla ciebie najlepszy i dobrze przemyśleć jego zakup.
Uszak nie tylko wpisuje się we wnętrzarskie trendy, ale także idealnie sprawdzi się jako wygodny fotel do czytania. Jego największym plusem jest fakt, że można przyjąć na nim każdą, nawet najdziwniejszą pozycję. Wielu fanów książek nie wyobraża sobie czytania przez 10 godzin cały czas w jednej, niezmiennej pozycji. Z czasem ciało drętwieje, chce się trochę poruszać. Układanie się w dziwnych, często lekko bolesnych, aczkolwiek przyjemnych pozach jest obowiązkowe. Jeśli odczuwana jest potrzeba wyprostowania nóg, zawsze można je przełożyć przez „uszy” i dalej czytać w spokoju. Jeśli to jednak nie wystarcza, zawsze można podłożyć miękką pufę jako podnóżek i kontynuować czytanie. Wadą takiego fotela jest jego ciężar. Typ ten zazwyczaj można znaleźć w cenie już od 500 złotych. Modele takie dają możliwość lepszego wczucia się w historię, ponieważ podłokietniki stwarzają poczucie odizolowania się. Do tego dobrany cieplutki, miękki i miły koc, i nic już nie przeszkadza.
Jeśli w twoim salonie jest zbyt mało miejsca na szezlong lub leżankę, a chcesz, aby podczas czytania kolejnej lektury było ci ultra wygodnie, to fotel do czytania z podnóżkiem będzie dla ciebie rozwiązaniem idealnym. Po kilku godzinach z nosem w książce zazwyczaj największy problem mamy właśnie z nogami. Staramy się je położyć na fotel, przewieszamy je przez podłokietniki lub siadamy skrzyżnie. Podnóżek rozwiązuje wszystkie te problemy, a ty nie musisz wyginać się na wszystkie strony – to nie jest zdrowe dla twojego kręgosłupa. Ponadto na co dzień taki podnóżek może pełnić rolę pufy, np. kiedy masz niespodziewanych gości. Będzie również świetnym miejscem odpoczynku dla domowych zwierząt.
Jakie są wady takiego rozwiązania? Podnóżki zajmują nieco miejsca. Co prawda znacznie mniej niż szezlongi, ale w małych kawalerkach dla niektórych liczy się każdy kawałek przestrzeni.
Fotel bujany jeszcze do niedawna był uznawany za relikt przeszłości, uwielbiany przez naszych dziadków i babcie. Teraz bujane fotele wpisują się w najnowsze wnętrzarskie trendy, a wiele sklepów oferuje ich bardziej nowoczesne wersje, które sprawdzą się nawet w minimalistycznych aranżacjach. Fotel bujany zapewnia błogi relaks. Prowadzicie intensywny tryb życia? Z pewnością znacie to uczucie, kiedy po powrocie z pracy nie możecie się odprężyć, a coś ciągle zaprząta wasze myśli. To zdecydowanie nie sprzyja rozpoczęciu nowej lektury. Dzięki bujaniu się w wygodnym fotelu zapomnicie o takim problemie! Będzie liczyć się tylko to, co jest tu i teraz, czyli ty i twoja książka.
Czy są jakieś wady foteli bujanych? Niektórzy relaksują się w nich za bardzo i po prostu... usypiają. Jeśli należysz do tego grona, to w swoim kąciku postaw na inny fotel do czytania.
A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i podczas czytania ulubionej książki sprawić sobie jednocześnie masaż? Taki fotel do czytania to idealne rozwiązanie szczególnie dla osób mających problem z kręgosłupem czy w podeszłym wieku. Wady? Wysoka cena.
Typ ten najbardziej kojarzy się z gabinetami psychoterapeutycznymi, aczkolwiek popularne są także w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Nie są tak znane, jak zwyczajne fotele, jednak również mają sporo plusów. Jest nim na przykład możliwość położenia się podczas oglądania telewizji czy czytanie w pozycji półleżącej, co sprawia, że szezlong przez wielu uznawany jest za najwygodniejszy fotel do kącika czytelniczego. W przeciwieństwie do uszaka, ten model daje większe poczucie wolności. Można powiedzieć, że jest to rodzaj przeznaczony dla ekstrawertyka, gdyż na takim czymś można siedzieć razem z kimś. Rozmiarowo można to porównać do kanapy, z tym, że nagłówek jest tylko z jednej strony. Cenowo przedstawiciele są dostępni już od 400 złotych.
Autor: Klaudia Borycka