Data publikacji:

Jaki wybrać fotel do małego pokoju?

Dla wielu osób fotel jest ulubionym miejscem w domu. Można się na nim zrelaksować po pracy, poczytać książkę, obejrzeć serial, a nawet zdrzemnąć. Chociaż nie każdy dysponuje dużym mieszkaniem, w którym można dowolnie ustawiać wymarzone meble, dobra wiadomość jest taka, że przy odrobienie wysiłku jesteśmy w stanie zorganizować nawet niewielką przestrzeń w taki sposób, by żyło się w niej bardzo wygodnie. Jaki wybrać fotel do małego pokoju i jak go ustawić, żeby nie przytłoczył pomieszczenia?
fotel do malego pokoju

Jak dobrać wygodny fotel do małego pokoju?

Małe przestrzenie bardzo łatwo jest przytłoczyć, nieumiejętnie dobierając meble i dodatki. Jeśli mamy możliwość urządzenia mieszkania od zera, daje to duże pole do działania. W takiej sytuacji można ze szczegółami rozplanować jak chcemy, by wyglądało i co dokładnie powinno się w nim znaleźć.

Trudniej jest, jeśli planujemy wprowadzić dodatkowe meble lub drobne zmiany do już urządzonej przestrzeni. Jednak przy odrobinie chęci i kreatywności, na wszystko można znaleźć miejsce. Znając podstawowe zasady urządzania małego pokoju, dużo łatwiej poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak wybrać wygodny fotel do czytania czy oglądania telewizji.

Fotel do małego pokoju nie tylko nie może być bardzo duży, ale również sama jego forma powinna być lekka i pełna wdzięku. Znaczenie ma nie tylko wielkość, ale również kształt, kolor i odpowiednie ustawienie mebla. Bardzo ważna jest także kwestia wygody, w końcu wprowadzamy fotel do pokoju, żeby cieszyć się godzinami relaksu, które ma nam zapewnić. To dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, warto wybierać modele z długim zagłówkiem i podpórkami, które poprawiają komfort siedzenia.

Odpowiedni kształt i kolor fotela do małego salonu

W niewielkich pomieszczeniach z pewnością nie sprawdzą się ciemne i ciężkie meble z wieloma zdobieniami w starym stylu. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prostota, która sprawi, że nie przytłoczymy swojego salonu.

Małe fotele do małego pokoju powinny dawać wrażenie lekkości, dlatego warto postawić na modele na cienkich nóżkach z jasnego drewna lub zdecydować się na niskie meble wypoczynkowe. Kształt fotela do małego pokoju powinien być opływowy. W niewielkich pomieszczeniach wyjątkowo dobrze zdają egzamin meble w stylu nowoczesnym.

Tak jak pozostałe meble i dodatki, fotel do małego pokoju powinien być dość jasny. Właściciele niewielkich mieszkań jak ognia powinni unikać ciemnych barw, które optycznie pomniejszają przestrzeń. Jeśli jednak ściany są utrzymane w szarościach, jasnym beżu lub nawet bieli, można pozwolić sobie na bardziej wyrazisty kolor fotela, który stanie się ciekawym akcentem przykuwającym uwagę. Jeśli ściany będą przesadnie zlewać się kolorystycznie z meblami, otrzymamy mdły i nieciekawy efekt.

Dobrym rozwiązaniem przy wyborze mebli, w tym fotela do małego salonu, jest również postawienie na mieszankę stylów. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie przesadzić, mogłoby to bowiem doprowadzić do powstania wizualnego chaosu, który będzie wyglądał źle i znacznie utrudni wypoczynek.

Sprawdź, czym się kierować przy wyborze praktycznego stołu do małej kuchni

Fotel do małego pokoju – jak i gdzie go ustawić?

Planując zakup mebli do nowego mieszania niewielkich rozmiarów, warto mierzyć wszystko co do centymetra, a także zakładać pewien zapas, jeśli wkradłby się drobny błąd. Jeśli okaże się, że wymarzony fotel jednak nie zmieści się na wyznaczonym miejscu, może to przysporzyć kłopotów. Jeśli natomiast już na etapie aranżacji salonu dojdziemy do wniosku, że będzie duży problem z ustawieniem w nim fotela, warto wziąć pod uwagę możliwości, które sprawią, że zaoszczędzimy cenne miejsce.

Najlepszym przykładem jest rezygnacja ze stojących, dużych regałów i zdecydowanie się na wiszące na ścianie półki czy szafki, dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, które można będzie przeznaczyć na upragniony fotel. Dużo większą rewolucją, która może przynieść wiele korzyści, jest pozbycie się ścian działowych, jeśli istnieje taka możliwość. Być może nie potrzebujemy osobnej kuchni, a wystarczy nam aneks kuchenny? Większy salon daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Warto również pamiętać, że fotel nie musi koniecznie znajdować się w salonie. Być może więcej miejsca znajdzie się dla niego w sypialni? Można tam urządzić wygodny kącik wypoczynkowy w towarzystwie książek i dodającej klimatu lampy.

Meble o większych gabarytach dobrze jest ustawiać tuż pod ścianą, jednak drobniejsze, takie jak fotel, najlepiej umieszczać pod kątem. Daje to wrażenie lekkości i otwartej przestrzeni, zachęcającej do wypoczynku. Odpowiednio dobrany fotel do małego pokoju ustawiony nieco „niedbale” daje również dodatkowy efekt przytulności.

Dodatkowa funkcjonalność małych foteli do salonu i pokoju

W niewielkich pomieszczeniach duże znaczenie ma funkcjonalność mebli i dodatkowe funkcje, które mogą pełnić. Przy odrobinie sprytu, kupując fotel, możemy zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, które jest na wagę złota. Cenna jest również możliwość położenia gości.

Rozkładany fotel do małego pokoju może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, jeśli zdarza się często, że nocują u nas przyjaciele i rodzina. Dzięki takiej opcji wygodnie położą się spać, a za dnia fotel odzyska swoją podstawową funkcję. Fotel może również rozkładać się jedynie do pozycji półleżącej, dzięki której wypoczynek będzie jeszcze bardziej efektywny.

Pewną ekstrawagancją są fotele z dodatkową funkcją masażu. Choć zazwyczaj kosztują niemało, zapewniają relaks na najwyższym poziomie, nie zajmując przy tym dodatkowego miejsca. Minusem takiego rozwiązania jest niestety dużo mniejszy wybór kształtu i koloru, w związku z czym dobranie odpowiedniego masującego fotela do małego pokoju może okazać się dużo większym wyzwaniem, niż znalezienie idealnie prezentującego się zwykłego fotela.

Autorka: Nina Nadybska