Data modyfikacji:

FUT w FIFIE 22. Jak zrobić najlepszy skład?

Planujecie rozpocząć swoją przygodę z trybem FIFA Ultimate Team, ale nie wiecie od czego zacząć? W takim razie trafiliście w dobre miejsce, ponieważ w tym poradniku przybliżę wam podstawowe zasady FUT-a oraz zaznaczę, co należy robić, żeby szybko zyskać dostęp do nowych, lepszych zawodników.

Polecamy: FIFA 22 na PS5 i XSX. Seria wskoczyła na nowy poziom

fut FIFA 22

FUT w FIFA 22 – co to?

FIFA Ultimate Team (FUT) to zdecydowanie najpopularniejszy tryb, jaki znajdziemy w poszczególnych odsłonach piłkarskiej serii EA Sports. W każdej kolejnej części producent wprowadza nowe mechaniki oraz nieco modyfikuje rozwiązania z poprzednich edycji, jednakże główne założenia nadal pozostają takie same. Najważniejszym elementem FUT jest zbieranie bądź kupowanie paczek z piłkarzami, a następnie budowanie swojego składu. Oznacza to, że w tym trybie nie ma problemu, żeby w jednym zespole znaleźli się najlepsi zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień grają w konkurencyjnych klubach. FUT 22 nastawione jest przede wszystkim na rozgrywki sieciowe, choć można rozgrywać także spotkania offline.

Zdobywanie monet w FUT 2022 – najlepszy sposób na zbudowanie składu

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z FIFA Ultimate Team to z pewnością zastanawiacie się, w jaki sposób możecie sprawić, żeby wykreowana przez was drużyna miała jak najwyższą ocenę ogólną. W tym celu musicie oczywiście zadbać o dostęp do jak najlepszych sportowców, a także zgranie pomiędzy nimi. Żeby w ogóle móc myśleć o budowaniu składu, trzeba rozgrywać bardzo dużo meczów – najlepiej z sukcesami, żeby awansować w poszczególnych trybach do wyższych rang, itp. W ten sposób otrzymacie co jakiś czas darmowe paczki z piłkarzami. Jednocześnie pojawia się wtedy też okazja na zarobienie monet, które wykorzystywane są do kupowania nowych kart z zawodnikami.

Handel zawodnikami w FIFA 22

W paczkach nie zawsze znajdziecie osoby, które warto trzymać w swojej drużynie. Nie warto więc przechowywać takich kart w nieskończoność, tylko trzeba dokonać transferu. W większości przypadków można wybrać opcję szybkiej sprzedaży i wtedy otrzymacie liczbę FUT coins ustaloną przez twórców gry. Macie także możliwość wystawienia zawodnika na listę transferową bądź licytację, gdzie ustalacie cenę wywoławczą.

Wtedy gracze z całego świata mogą zainteresować się odkupieniem od was piłkarza, choć musicie pamiętać o tym, żeby jego cena nie była przesadzona. Na początku zabawy warto handlować srebrnymi kartami – polecam kupować karty w dobrej cenie, a następnie sprzedawać je nieco drożej. W ten sposób w miarę szybko zdobędziecie więcej monet.

Wzbogacanie się z pomocą trybu Division Rivals

Jeśli stwierdzicie, że zarówno wy, jak i wasz zespół, jesteście już gotowi, żeby przystąpić do starć z prawdziwymi graczami, to koniecznie uruchomcie tryb Division Rivals. Weźmiecie w nim udział w serii spotkań, po których możecie wspinać się w drabince, awansując tym samym do wyższych lig. Każdy wygrany mecz przybliża was do kolejnego etapu rozgrywek – po wskoczeniu do punktu kontrolnego każdy z graczy otrzymuje specjalne nagrody pod postacią unikatowych paczek oraz monet FUT potrzebnych do kupowania nowych zawodników.

Granie, granie, granie – najlepszy sposób na FUT coins

Nie ważne, jakie stosowalibyście taktyki, nigdy nie zbudujecie najlepszego składu, jeżeli będziecie unikali spotkań. Skaczcie po różnych trybach zabawy FUT i bierzcie udział w meczach, nawet jeśli wasza drużyna ma dosyć niskie statystyki. Bez względu na końcowy wynik meczu, zawsze otrzymacie jakieś monety, które zasilą wasz portfel. Oczywiście za wygrane spotkania zyskacie lepsze nagrody, lecz gra na szczęście wspiera też osoby, które zaliczyły porażkę.

Rozgrywanie meczów w trybie Squad Battles

W FIFA Ultimate Team 22 znajdziecie kilka trybów gry, w których możecie rozgrywać mecze online oraz z zawodnikami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję - właśnie taki rodzaj zabawy oferuje Squad Battles. Tutaj nie ma tak dużej presji dla początkujących użytkowników, ponieważ nie są oni rzuceni od razu na pożarcie wymiataczom, tylko mogą na spokojnie rozgrywać mecze z komputerem, jednocześnie sprawdzając potencjał stworzonego przez siebie zespołu.

Istotne jest to, że w Squad Battles można wybrać poziom trudności, który nie tylko wpływa na stopień skomplikowania gameplayu, ale przede wszystkim na nagrody. Im wyższy wybierzecie poziom, tym więcej doświadczenia otrzymacie za wygrany mecz. Do dyspozycji jest aż siedem levelów – za wygranie meczu na Początkującym otrzymacie zaledwie 476 punktów exp, natomiast na Ultimate wasze konto zostanie zasilone aż 2473 punktami. Wraz ze wzrostem punktów doświadczenia awansuje się na wyższe rangi, co daje dostęp do różnych nagród.

Wyzwania budowania składu w FIFA 22

Drużynę oczywiście najlepiej buduje się za pomocą FUT coins oraz points, ponieważ w ten sposób można samodzielnie decydować o kupnie poszczególnych zawodników. Mimo wszystko bardzo istotne jest też to, żeby regularnie odblokowywać nowe paczki, w których niekiedy traficie na bardzo wartościowych zawodników – można ich zachować lub wystawić na licytację.

Jednym ze sposobów na otrzymywanie paczek są tzw. Wyzwania budowania składu. Jak sama nazwa wskazuje, przed graczami stoją najróżniejsze zadania, które nie polegają na wygrywanie meczów. Nagrody uzyskuje się za zbudowanie konkretnych drużyn na podstawie wytycznych w wyzwaniach.

Zgranie piłkarzy w FUT w FIFIE 22 – kolejny istotny element budowania składu

Od kilku odsłon serii FIFA w trybie Ultimate Team w budowaniu drużyny nie tylko istotne jest wrzucenie najlepszych zawodników, ale także stworzenie jak najlepszego zgrania pomiędzy poszczególnymi piłkarzami. Ten element jest do tego stopnia ważny, że zespół z niższą oceną ogólną, ale bardzo dobrym zgraniem jest lepszy od teamu składającego się z samych złotych kart, lecz kompletnie niepasujących do siebie stylem gry. Koniecznie pamiętajcie o zgraniu zawodników i starajcie się mieć jak najwięcej zielonych połączeń. Oczywiście na początku nie będzie to możliwe, ale im wcześniej zaczniecie zwracać uwagę na ten aspekt budowania składu, tym lepiej.

Zadania w FIFA Ultimate Team 22

EA Sports przygotowało także dla graczy szereg mniej lub bardziej skomplikowanych zadań, za które można otrzymać w prezencie paczki z piłkarzami oraz punkty doświadczenia. Te drugie zwiększają jednocześnie nasze postępy w sezonach – po osiągnięciu konkretnych progów również dostajemy nagrody w postaci rozmaitych paczek, konkretnych zawodników bądź przedmiotów kosmetycznych, jak herby dla teamu lub nowe stadiony.

Jeśli natomiast chcecie odblokować atrakcyjne nagrody za zadania, to przygotujcie się na spore wyzwanie. Przykładowo - żeby uzyskać prezent z kategorii „Srebrne asy” trzeba „strzelić 10 goli srebrnym piłkarzem z drużyny tygodnia w Squad Battles na poziomie minimalnym Zawodowiec”. Za zrealizowanie tego konkretnego celu wręczane jest 300 PD oraz paczka rzadkich piłkarzy 75+.

Drużyna tygodnia FIFA 22 – czym jest TOTW?

Team of the Week (TOTW) w FUT 22 to zestawienie najlepszych dwudziestu trzech piłkarzy, którzy wybierani są przez Electronic Arts na podstawie ich dokonań w prawdziwym świecie. Karty z takimi zawodnikami otrzymują specjalny status, który utrzymuje się przez siedem dni. W tym czasie ich statystyki są wzmacniane, a ogólna ocena podwyższana.

Karty z najlepszymi zawodnikami tygodnia można uzyskać poprzez zdobywanie różnych paczek. Oczywiście są to dosyć drogie karty, dlatego warto pokusić się o ich sprzedaż, choć warto poczekać kilka dni, bo na początku rynek transferowy jest przepełniony tymi piłkarzami.

Aplikacja FIFA Companion – twórz skład bez włączania gry

Do stworzenia mocnego zespołu potrzeba czasu, a nie zawsze mamy go na tyle dużo, żeby usiąść przed konsolą lub komputerem. Dlatego tez pamiętajcie o tym, że w każdej chwili (np. w trakcie każdy komunikacją miejską) możecie skorzystać z aplikacji Companion do FIFA 22, którą pobierzecie z Google Play. Z pomocą dedykowanej apki możecie edytować drużynę, sprawdzać rynek transferowy, wykonywać wyzwania budowania składu, odbierać nagrody, przeglądać rankingi, itp.

Ile kosztują paczki w FUT 22?

Nie da się ukryć, że najlepsze składy można zbudować dzięki mikrotransakcjom. FIFA Points są niezwykle wartościowe (75 punktów odpowiada 3750 monetom), ale trzeba też zapłacić za nie prawdziwymi pieniędzmi – 100 punktów kosztuje 5,50 zł, zaś koszt pakietu 12000 punktów dochodzi nawet do 439 zł. Jeśli więc nie macie problemu z dodatkowym wydatkiem, to o wiele szybciej odblokujecie paczki z zawodnikami. Ich cena prezentuje się następująco:

  • brązowa paczka Premium – 750 monet
  • srebrna paczka Premium – 3750 monet / 75 punktów
  • złota paczka Premium – 7500 monet / 150 punktów

Autor: Łukasz Morawski