Data modyfikacji:

Najlepsze gry dla 2-latka

Jeżeli zastanawiasz się, jakie gry dla 2-latka będą najlepsze, spieszymy z odpowiedzią i przedstawimy listę polecanych tytułów dla dzieci w tym wieku.

gry dla 2 latka

Jakie gry planszowe dla 2-latka?

Wspólna zabawa z grami to dobry sposób na pogłębienie więzi z dzieckiem. W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór tytułów przeznaczonych dla najmłodszych pociech, w wieku do 2 do 4 lat. Poza dostarczaniem rozrywki pełnią one funkcję edukacyjną, ucząc rozpoznawać kształty, kolory, przedmioty i zwierzęta, a także podstawowe relacje i zależności pomiędzy nimi. Często trenują też zdolności motoryczne.

Gry dla 2-latka są dopasowane do poziomu rozwoju dziecka. Są wyjątkowo proste i składają się z niewielkiej liczby elementów. Nie wystawiają też na próbę cierpliwości malucha, który potrafi bardzo szybko stracić zainteresowanie aktualną zabawą. Partie rozgrywki trwają tutaj nie dłużej niż około 15 minut. Przy wyborze gier należy oczywiście mieć na uwadze bezpieczeństwo pociechy. Koniecznie powinny one posiadać odpowiednie atesty i być wykonane z wytrzymałych materiałów, które nie zniszczą się podczas rozgrywki. Zobacz, jakie będą najlepsze gry planszowe dla dzieci.

Polecane gry dla 2-latka – przegląd

Zwierzaki na Arktyce 

Kooperacyjna gra, w której wraz z dzieckiem przeprowadzamy zwierzaki przez lodowy most, by mogły schronić się w igloo. W zestawie znajdują się figurki zwierząt, trzyczęściowa plansza oraz ilustrowana kostka decydująca o przebiegu zabawy.

Moja pierwsza gra. Pszczółka Hania 

Gra dla dwulatka, która dostępna jest w dwóch wariantach – pamięciowym lub kooperacyjnym. Skupia się ona na rozwoju zdolności motorycznych dziecka, bowiem musi ono wrzucić miodowe kafelki do specjalnego wąskiego otworu w stojącej pionowo planszy przedstawiającej ul. Poza tym, tytuł uczy także rozpoznawania kolorów.

Moja pierwsza gra. Na jagody! 

Gra planszowa dla maksymalnie czterech osób. Podczas zabawy kierujemy zwierzakami, które muszą jak najszybciej dotrzeć z owocami do chatki królika przygotowującego ciasto. Uczestnicy rozgrywki przesuwają swoje figurki po kolorowych polach zgodnie z rzutami kostką.

Moja pierwsza gra. Głodny jak miś 

Edukacyjno-zręcznościowa gra dla dwulatka rozwijająca motorykę dziecka oraz jego zdolności językowe. Produkt oferuje w sumie cztery warianty zabawy, w tym kooperacyjny i pamięciowy. W pudełku znajdziemy składaną figurkę misia, a także łyżeczkę do jego karmienia oraz kolorowe żetony z jedzeniem i kostkę.

Moja pierwsza gra. W ogrodzie 

Kolejna gra kooperacyjna, która poza zabawą uczy też rozpoznawać kształty i kolory. Uczestnicy zabawy muszą zebrać wszystkie owoce nim dobierze się do nich głodny kruk. O przebiegu zabawy decyduje specjalna kostka. W zestawie znajdują się modele owoców oraz kartonowe płytki i koszyk.

Pierwsza gra. Przyjaciele 

Prosta gra edukacyjna dla dwulatka ucząca liczyć i rozpoznawać zwierzęta oraz kolory. Każdy z graczy rzuca kostką z symbolami wskazującymi na konkretny typ żetonu z rysunkiem zwierzaka, który należy wziąć z rozsypanego stosu. Pod koniec partii zwycięzcą zostaje ta osoba, która zebrała najwięcej trójek takich samych żetonów. Produkt oferuje dwa warianty zabawy o różnym stopniu trudności.

Pierwsza gra. Mniam! 

Gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci od drugiego roku życia. Pozowała nauczyć się dziecku nazw warzyw, owoców, smaków, kolorów, a także podstaw liczenia. Twórcy przewidzieli w sumie trzy warianty zabawy z rodzicami. Maluch może też bawić się elementami gry, prowadząc własny sklepik.

Właściwe miejsce 

Interesująca gra edukacyjna dla dwulatka, która jednocześnie ćwiczy jego zdolności manualne. Na produkt składa się zestaw cztery plansz z rysunkami pomieszczeń oraz wyprofilowanymi wgłębieniami na szesnaście tekturowych elementów w kształcie przeróżnych przedmiotów domowego użytku. Zadaniem dziecka jest dopasowanie ich do konkretnego miejsca w domu i umieszczenie na właściwej planszy.

Pucio. Gdzie to położyć? 

Kolejna gra edukacyjna, której zadaniem jest nauczenie dziecka podstawowych informacji o jego otoczeniu. W pudełku znajdziemy w sumie sześć plansz przedstawiających różne pomieszczenia w mieszkaniu. Do każdej z nich przypisanych jest sześć wyprofilowanych żetonów z przedmiotami domowego użytku, takimi jak czajnik lub parasol. Dziecko samodzielnie wpasowuje je w odpowiednie miejsce zgodnie z poleceniami i wskazówkami opiekuna czy rodzica. Dodatek stanowią tutaj stojące kartonowe figurki postaci z popularnej książkowej serii Pucio.

Łowimy motylki 

Magnetyczna gra zręcznościowa, w której przy pomocy niewielkiej wędki wyławiamy motyle ze specjalnego pojemnika. Tytuł rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz cierpliwość. W pudełku znajdziemy w sumie 12 drewnianych motylków oraz dwie wędki. Dodatek stanowią tu 32 karty pamięciowe oraz 28 kostek ilustrowanego domina.

Wyzwania. Little Action

Gra zręcznościowa, która skupia się na ćwiczeniu motoryki dziecka oraz jego cierpliwości. Zadanie jest tutaj proste. Każdy z uczestników zabawy losuje ilustrowaną kartę przedstawiającą piramidę składającą się z trzech stojących na sobie zwierzaków. Następnie ma trzy próby na ustawienie dołączonych figurek w tej samej konfiguracji. W pudełku znajdziemy 20 kart oraz 6 kolorowych figurek zwierząt, które mogą służyć maluchowi również w innych zabawach.

Loteryjka – kolory

Gra dla dwulatka, która polega na wyszukiwaniu szczegółów i dopasowaniu obrazka na żetonie do odpowiedniego miejsca na planszy. Dziecko rozwija tutaj swoją spostrzegawczość oraz koordynację. W pudełku znajdziemy 6 plansz oraz 36 żetonów. Produkt oferuje kilka wariantów zabawy, z którymi dobrze bawić będą się też nieco starsze dzieci.

Balansujące żabki 

Zręcznościowa gra dla dwulatka, która trenuje koordynację i precyzję. Celem zabawy jest układanie coraz wyższych wież z drewnianych klocków, na których ustawiamy figurki żabek. Zmniejszając liczbę elementów, możemy dopasować poziom wyzwania do możliwości dziecka.

Domino obrazkowe

Proste domina obrazkowe pozwalają nauczyć dziecko rozpoznawania zwierząt lub innych przedmiotów, a także łączenia ich w pary. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup dwustronnych modeli, które posiadają klasyczne oznaczenie liczbowe w formie kropek, które są świetnym pomocnikiem przy nauce liczenia.
Autor: Michał Kułakowski