Data modyfikacji:

Najlepsze gry kooperacyjne planszowe

Gry kooperacyjne planszowe są doskonałym pomysłem na spędzenie wieczoru lub popołudnia w miłym gronie. Ze względu na brak pierwiastka rywalizacji, nie rodzą niezdrowych emocji i łączą zamiast dzielić. Pomagają w nauce lepszej komunikacji, bez współpracy niemożliwa jest bowiem wygrana. To może zaowocować lepszymi relacjami partnerskimi, rodzinnymi i przyjacielskimi. Przede wszystkim jednak gry są odprężającą rozrywką. Na rynku nie brakuje wciągających, ciekawych tytułów dla graczy w każdym wieku. Które gry kooperacyjne planszowe są godne uwagi?
gry kooperacyjne planszowe

Ranking gier planszowych kooperacyjnych

Uważasz, że najlepsze gry planszowe to te wymagające współpracy między graczami? W takim razie idealne będą dla ciebie gry planszowe kooperacyjne. Poniższy ranking zawiera planszówki dla graczy w różnym wieku. Zagrasz więc w nie i ze znajomymi, i z dziećmi.

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

Wiek: 8+

Liczba graczy: 1-4

Rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów gier kooperacyjnych planszowych. Jak nietrudno się domyślić, zadaniem graczy jest wcielenie się w rozbitków na bezludnej wyspie. Co będą tam robić? Wszystko, co konieczne, żeby przetrwać: budować, poszukiwać pożywienia, a także walczyć. Wszystko to pośród czających się z różnych stron niebezpieczeństw. Gra szybko się nie znudzi, jest bowiem świetnie przemyślana, można też wybierać różne scenariusze. Idealnie sprawdza się przy rozgrywkach z rodziną lub przyjaciółmi, a także jako miłe urozmaicenie wspólnego czasu dla par. Jeśli szukasz więcej planszówek na wspólne granie z dziećmi, zobacz nasze propozycje z rankingu gier planszowych rodzinnych.

Pandemic (Pandemia)

Wiek: 10+

Liczba graczy: 2-4

Niezwykle popularna gra, w której gracze, dzięki wzajemnej współpracy, mają za zadanie zapobiec rozprzestrzenianiu się na świecie czterech groźnych wirusów, które wydostały się z laboratorium i w szybkim tempie ogarniają coraz nowsze rejony. Każdy z graczy ma mocne strony, dzięki którym może przysłużyć się swojej drużynie, a zwycięstwo można odnieść wyłącznie poprzez wspólne działania. Celem jest odpieranie ataków chorób oraz wynalezienie szczepionek, zanim wirusy opanują cały świat i doprowadzą do zagłady ludzkości.

Potwory do szafy

Wiek: 3+

Liczba graczy: 1-6

Szukasz dobrych gier planszowych dla 3-latka? Potwory do szafy to jedna z najlepszych gier kooperacyjnych planszowych na początek przygody z tego typu rozrywką. Przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, by zaszczepić w nich miłość do gier i ideę wspólnego spędzania czasu w gronie całej rodziny. Zabawne potwory pomagają oswoić dziecięce lęki i zmierzyć się z nimi. Mimo iż gra nie jest skomplikowana, wymaga skupienia, ponieważ tylko w ten sposób można zapamiętać pojawiające się obrazki. Potwory to ciekawie wykonana wariacja na temat memory, niemal na pewno spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym graczom.

MikroMakro: Na tropie zbrodni

Wiek: 10+

Liczba graczy: 1-4

MikroMakro jest wymarzonym tytułem dla wszystkich, którzy uwielbiają gry kooperacyjne planszowe ćwiczące spostrzegawczość i zmuszające do myślenia. To rozrywka na najwyższym poziomie. Każdy, kto kiedykolwiek marzył o tym, by zostać detektywem, może teraz sprawdzić się w grze wymagającej dedukcji i analizowania najmniejszych szczegółów. Zadanie to ułatwi uczestnikom rozgrywki ciekawy element — dołączone szkło powiększające. Gracze wspólnie rozwiązują kolejne śledztwa, mając do dyspozycji dużą mapę miasta, na której poszukują tropów.

Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)

Wiek: 14+

Liczba graczy: 1-5

W naszym zestawieniu znajdą się także propozycje gier dla młodzieży. Jedna z najlepszych pozycji wśród gier kooperacyjnych planszowych w fantastycznie oddanym klimacie grozy i horroru. Idealna dla osób, które uwielbiają dreszczyk emocji. Zadaniem graczy jest walka ze złem. Rozgrywka jest długa i angażująca, a dostępne scenariusze, oparte na twórczości Lovecrafta, bardzo różnorodne. Jest to bardzo zachęcający tytuł, który pozwoli wciągnąć się w świat planszówek osobom początkującym. Wielkim atutem są dobrze wykonane, klimatyczne figurki, które można również samodzielnie pomalować według własnych upodobań. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna darmowa aplikacja, która pełni funkcję mistrza gry.

Autorka: Natalia Domagała