Data modyfikacji:

Najlepsze gry logiczne dla dzieci

Gry komputerowe oraz konsolowe przez niegrających dorosłych często utożsamiane są z bezmyślną rozgrywkę i brutalnymi strzelankami. W rzeczywistości biblioteka gier jest niezwykle rozbudowana i można w niej znaleźć zarówno tytuły nastawione na akcję, jak i produkcje bazujące przede wszystkim na wyzwaniach logicznych. W tym zestawieniu przyjrzymy się właśnie takim dziełom pod kątem najmłodszych użytkowników. Ponadto przedstawimy przykłady ciekawych logicznych gier planszowych, na wypadek, gdyby wasze dzieci nie grały jeszcze na konsoli lub PC.
gry logiczne dla dzieci

Tetris Effect: Connected

Pierwsza wersja Tetrisa zadebiutowała w 1984 roku za sprawą Aleksieja Pażytnowa. Od tamtej pory marka jest nieustannie rozwijana, dzięki czemu na każdej nowej platformie pojawiają się kolejne gry bazujące na mechanikach znanych z oryginału. Tetris Effect: Connected to zdecydowanie najbardziej dopracowana gra z serii, która nie tylko oferuje różne tryby zabawy, ale także przepiękną oprawę wizualną. Twórcy zaimplementowali rozbudowany tryb wieloosobowy, dzięki czemu możecie grać wspólnie z waszymi dziećmi na jednej konsoli. Naukowcy wielokrotnie podkreślają, że gra w Tetrisa jest dobra dla pracy mózgu, dlatego warto podsuwać ten tytuł swoim pociechom.

Bridge Constructor Portal

Studio Clockstone Software przygotowało świetną grę logiczną, w której zadaniem graczy jest zbudowanie w pełni funkcjonalnych mostów oraz ramp, żeby ciężarówki firmy Aperture Science Enrichment Center mogły bezpiecznie przejechać z punktu A do punktu B. Dla urozmaicenia rozgrywki, twórcy dodali do tej odsłony tytułowe portale umożliwiające teleportację na krótkie odległości. Do dyspozycji użytkowników oddano aż sześćdziesiąt poziomów o rosnącym stopniu trudności. Momentami trzeba się naprawdę nagłówkowa, żeby stworzyć idealne konstrukcje.

Jaś i Magiczna Fasola

Nie samymi grami wideo człowiek żyje, dlatego mam dla was propozycję ciekawej gry planszowej. W Jasiu i Magicznej Fasoli dzieci mają do dyspozycji dosyć dużą konstrukcję, na której trzeba w odpowiedni sposób układać kolejne łodygi, żeby tytułowy bohater mógł bezpiecznie wspiąć się do podniebnego zamku. Produkcja przewiduje sporo wariantów zabawy, dlatego można do niej podchodzić wielokrotnie, za każdym razem ciesząc się innym przebiegiem rozgrywki.

LEGO Builder’s Journey

Dzieło studia Light Brick to nie tylko fenomenalna gra logiczna, ale także artystyczna produkcja, która bez żadnych dialogów potrafi opowiedzieć poruszającą historię o relacjach ojca ze swoim dzieckiem. Rozgrywka została podzielona na wiele niewielkich plansz, podczas których trzeba układać klocki w taki sposób, żeby bohater mógł przejść z jednego końca mapy na drugi. Produkcja nie jest szczególnie długa ani trudna, dlatego polecam ją przede wszystkim dzieciom dopiero zaczynającym swoją przygodę z grami wideo.

Snipperclips: Cut It out, Together

Na Nintendo Switch można znaleźć całą masę fenomenalnych gier logicznych dla dzieci, a Snipperclips: Cut It out, Together jest jednym z lepszych reprezentantów tego gatunku. Gameplay został zaprojektowany w taki sposób, że do zabawy konieczne są dwie osoby, ponieważ gracze muszą ze sobą ściśle współpracować, aby rozwiązać przygotowane przez producenta zagadki. Każda z nich jest na swój sposób unikatowa i wymaga od użytkowników kreatywnego myślenia, a także niezłego refleksu.

Żabki

Żabki to fantastyczna gra planszowa dla całej rodziny. Gracze kierują poczynaniami tytułowych żabek, którym trzeba pomóc w przedostaniu się na drugą stronę stawu. Uczestnicy zabawy nie tylko muszą dokładnie planować każdy ruch, żeby unikać innych użytkowników, ale także zmuszeni są do uciekania przed groźną rybą znajdującą się na planszy. Rozgrywka trwa mniej więcej do dwudziestu minut, dlatego gra idealnie nadaje się podczas przerwy od nauki lub przed pójściem spać.

Untitled Goose Game

Produkcja studia House House Games to bardzo zabawna gra logiczna, w której gracze (można bawić się w kooperacji) przejmują kontrolę nad tytułowymi gęsiami. Gra zachwyca zarówno bardzo ciekawą oprawą wizualną oraz wciągającym i oryginalnym gameplayem. Gracze mają za zadanie jak najlepiej wykorzystać elementy otoczenia w celu zdenerwowania mieszkańców niewielkiego miasteczka. Zazwyczaj sprowadza się to do drobnych psikusów, dlatego Untitled Goose Game z pewnością rozbawi do łez wasze dzieci.

Game Builder Garage

Game Builder Garage to kolejna w tym zestawieniu gra logiczna, za którą odpowiada studio Nintendo. W tym przypadku gracze otrzymują wręcz nieograniczoną swobodę działania, a ich zadaniem jest stworzeniem własnej, prostej minigry. Twórcy przygotowali w tym celu proste narzędzia, z pomocą których można zaprogramować strzelankę, platformówkę bądź grę wyścigową. Całość została jednak dostosowana do młodszych graczy, dlatego nawet kilkulatki nie będą miały problemów z opanowaniem podstawowych mechanik.

IQ Focus

Jeżeli zależy wam na tym, żeby wasze dziecko już od najmłodszych lat ćwiczyło koncentrację oraz umiejętność rozwiązywania problemów, to obowiązkowo musicie mu kupić grę planszową IQ Focus. Zabawa sprowadza się do układania kolorowych kwadratów, według zadań przygotowanych przez twórców tej produkcji.

MouseCraft

MouseCraft Na koniec zostawiłem grę od polskiego studia Crunching Koalas, która również obowiązkowo musiała trafić na listę najlepszych gier logicznych dla dzieci. W MouseCraft użytkownicy wcielają się kota-naukowca, przeprowadzającego bezpieczne testy na myszach. Zadaniem graczy jest układanie klocków na zamkniętym obszarze po to, aby te niewielkie istoty mogły bezpiecznie dotrzeć do mety.
Autor: Łukasz Morawski