Data publikacji:

Najlepsze gry planszowe dla 12-latka

Gry planszowe to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Obecnie w sklepach znaleźć można niezliczoną ilość gier, które różnią się tematyką, zasadami, liczbą uczestników i czasem rozgrywki. Planszówki to dobry sposób na odciągnięcie nastolatka od wirtualnego świata komputerowego. Rozgrywka wciągającej gry planszowej może trwać nawet kilka godzin, co jest świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu z rodziną. Dobre planszówki przyczyniają się do rozwoju wyobraźni, analitycznego myślenia, liczenia oraz pozytywnie wpływają na inne ważne aspekty.

gry planszowe dla 12 latka

Dobre gry planszowe od 12 lat – jak wybrać?

Najlepsze gry planszowe dla dzieci powinny wyróżniać się kilkoma cechami, które sprawiają, że nastolatek chętnie poświęci swój czas na taką rozrywkę. Gra planszowa dla 12-latka już od początku rozgrywki powinna być wciągająca na tyle, aby zainteresować nastolatka i zachęcić go do dalszych działań. 

Dobrym wyborem są gry rozwijające i edukujące, dlatego warto sięgnąć po egzemplarze, które uczą lub przyczyniają się do poszerzenia umiejętności. W takim przypadku nie należy zapominać jednak, że głównym celem gry planszowej jest rozrywka, dlatego powinna ona dostarczać dobrą dawkę pozytywnych emocji. 

Tradycyjne gry planszowe 12+

W sklepach z grami planszowymi znaleźć można wiele znanych i polecanych egzemplarzy gier planszowych, które świetnie sprawdzą się zarówno dla 12-latków, jak i dla całej rodziny. Wśród najlepszych planszówek klasyków warto wymienić:

Hasbro Monopoly Classic

Prawdziwy klasyk wśród gier, który jest znany niemal przez każdego miłośnika planszówek. Monopoly zapewnia wciągającą rozgrywkę dla całej rodziny, która może trwać nawet kilka godzin. To gra, w której uczestnicy inwestują w nieruchomości, kupują, sprzedają lub wymieniają się po to, by zgromadzić jak największe bogactwo i stworzyć swoje własne imperium. Ta planszówka to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci od 8. roku życia.

Według zaleceń producenta minimalna ilość graczy to 2 osoby. Maksymalnie w jednej rozgrywce może brać udział 6 osób. Monopoly to gra planszowa usytuowana na pograniczu trzech rodzajów gier: ekonomicznych, strategicznych i towarzyskich. W trakcie rozgrywki uczestnicy zmuszeni są do aktywnego myślenia strategicznego, liczenia oraz planowania. 

Dobble 

Gra karciana dla minimalnie 2 osób. Przewidziana dla dzieci już od 4. roku życia. Doskonale rozwija pamięć i koordynację ruchową. Rozgrywka polega na znalezieniu dwóch identycznych obrazków na kartach. Dwie dowolne karty z talii zawsze łączy jeden symbol, który może być całkowicie odwrócony lub w innym rozmiarze. Cel gry i wygrana zależy głównie od rywalizujących ze sobą zawodników, ponieważ producent przewiduje aż 5 możliwych wariantów przeprowadzenia rozgrywki.

Dobble zapewnia doskonałą i aktywną rozrywkę dla każdego, niezależnie od wieku. Sprawdzi się podczas zabawy z dziećmi, ale także jako atrakcja na wieczorną imprezę dorosłych. Ta karcianka zapewnia szybką i emocjonującą rozrywkę, która wymaga od uczestników spostrzegawczości oraz szybkiej reakcji. Gra składa się z 55 kart z różnokolorowymi symbolami. Dzięki praktycznej, metalowej puszce, w której karty są przechowywane, można zabrać Dobble ze sobą w wiele różnych miejsc.

Rummikub Standard

Gra planszowa, która doskonale rozwija umiejętności liczenia i strategicznego myślenia. W Rummikub może grać cała rodzina – dorośli oraz dzieci od 7. roku życia. Rozgrywka polega na ułożeniu wylosowanych na początku gry kostek w odpowiedni sposób: ciągiem lub sekwencją. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kostek z liczbami, dlatego wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wyłoży na stół wszystkie kostki i zdobędzie największą liczbę punktów. 

Scrabble 

Logiczna gra dla minimum dwóch graczy. Rozgrywka rozpoczyna się od wylosowania przez każdego gracza 7 płytek z literami, które następnie należy ułożyć w jak najlepsze słowo. Gracze na zmianę układają wymyślone przez siebie wyrazy na planszy. Każda litera dodaje graczowi przypisaną sobie liczbę punktów. Na planszy znaleźć można pola bonusowe, które mnożą punktację za ułożone na nich słowo.

Scrabble to planszówka, która nie tylko zapewnia dobrą rozrywkę, ale także w znakomity sposób rozwija kreatywność, wzbogaca słownictwo oraz ćwiczy umysł. Ta gra to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną, ponieważ mogą w nią grać jednocześnie 4 osoby. 

Najnowsze gry planszowe dla 12-latka

Oferta gier planszowych stale się poszerza o nowe, ciekawe egzemplarze. Wśród najnowszych planszówek na szczególną uwagę zasługuje:

Wsiąść do Pociągu: Europa

Gra familijna, w której mogą brać udział dzieci już od 8. roku życia. Na starcie rozgrywki każdy uczestnik dostaje kartę-bilet, która stanowi cel do zrealizowania. Na kartach wypisane są miasta, które należy połączyć nieprzerwaną trasą kolejową. Do jej zbudowania niezbędne są kolorowe wagony ustawiane na planszy z mapą. Gra wymaga od uczestników taktycznego myślenia oraz podejmowania strategicznych decyzji o zajmowanych na planszy miejscach. Ta gra sprawdzi się świetnie jako atrakcja dla całej rodziny, ponieważ mogą w nią grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Producent oferuje także inne wersje gry, które skupiają się wokół innych części świata. 

Trefl Colour Brain. Myśl Kolorem!

Gra przeznaczona dla 2-4 graczy. To nietypowa gra, która opiera się na kolorach. Rozgrywka polega na czytaniu naprzemiennie kart z pytaniami. Po usłyszeniu pytania, przeciwnicy mają zaledwie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. To planszówka, która wymaga od uczestników logicznego myślenia, zręczności oraz szybkiej reakcji. 

Gorący Ziemniak

Gra planszowa, która wywołuje u uczestników dużą dawkę śmiechu. Rozgrywka w Gorącego Ziemniaka to wyjątkowo emocjonujący czas, który wymaga od graczy logicznego myślenia, szybkiego kojarzenia, błyskawicznej reakcji oraz dobrej koordynacji ruchowej. Podczas gry jeden zawodnik odczytuje pytanie i rozpoczyna odliczanie czasu za pomocą dołączonego do zestawu bączka lub aplikacji na telefonie.

Osoba, która aktualnie trzyma ziemniaka, musi odpowiedzieć na usłyszane pytanie i przekazać ziemniaka dalej, do gracza siedzącego po lewej stronie. Ziemniak krąży wśród graczy, którzy kolejno muszą odpowiadać na pytanie do czasu, aż bączek się zatrzyma lub aplikacja wskaże koniec rundy. Gracz, który został z ziemniakiem w ręku, przegrywa tę rundę i jest zmuszony przesunąć swój pionek na planszy o jedno miejsce w dół. Przegrywa ten gracz, który jako pierwszy dojdzie do końca planszy. 

Harry Potter: Hogwarts Battle

Gra dla prawdziwych fanów serii o młodym czarodzieju. Gracze wcielają się w jedną z kluczowych postaci: Harry’ego Pottera, Rona Weasleya, Hermionę Granger lub Nevilla Longbottoma, i muszą stawić czoła magicznym zdarzeniom, które nawiedzają Hogwart, czyli szkołę dla czarodziejów. Gra posiada aż 7 scenariuszy rozgrywki między graczami a drużyną czarnych charakterów. Każdy ze scenariuszy charakteryzuje się innym poziomem trudności oraz wprowadza do gry nowe wyzwania i sposoby na pokonanie złych postaci.

Zdjęcie: Pressmaster/Envato Elements