Data modyfikacji:

Jaka hulajnoga dla 6-latka?

Zbliżają się urodziny twojego sześciolatka i nie wiesz, co mu kupić? A może nie chodzi o żadne święto, ale po prostu chcesz zachęcić dziecko do ruchu? W obu tych przypadkach świetnie sprawdzi się hulajnoga. Sprawdź, jaka hulajnoga dla 6-latka będzie idealnym prezentem i przeczytaj, czy smyk w tym wieku może już pędzić na modelu elektrycznym.

hulajnoga dla 6-latka

Dlaczego warto kupić hulajnogę dla 6-latka?

Jeśli zastanawiasz się, czy hulajnoga dla 6-latki czy 6-latka to w ogóle dobry pomysł, to odpowiedź jest tylko jedna: tak! Każde urządzenie i każdy gadżet, który zachęca maluchy do ruchu – zwłaszcza na świeżym powietrzu – wart jest wydanych pieniędzy. Jest tak dlatego, że aktywność fizyczna to ogrom korzyści dla rozwijającego się organizmu. Oto tylko kilka z nich:

  • ruch sprzyja rozwojowi kości i mięśni,
  • aktywność fizyczna sprawia, że dziecko przyjmuje właściwą postawę ciała,
  • dzięki zabawom na świeżym powietrzu dziecko spala kalorie i staje się mniej narażone na nadwagę lub otyłość,
  • ruch sprzyja powstawaniu nowym połączeniom w mózgu,
  • w trakcie aktywności fizycznej do komórek całego ciała dociera więcej tlenu, dzięki czemu stają się one lepiej odżywione,
  • przebywanie na podwórku sprawia, że system immunologiczny dziecka wzmacnia się – zyskuje ono większą odporność. 

To jeszcze nie wszystko! Zarówno hulajnoga dla 6-latka, jak i rowerek czy choćby piłka odrywają dziecko od komputera, tabletu lub komórki. To urządzenia, które mają fatalny wpływ na rozwój dzieci i z którymi maluchy powinny mieć jak najmniejszy kontakt.

Sprawdź również, jaki rower dla 4-latka kupić.

Hulajnoga dla 6-latki: elektryczna czy tradycyjna?

W ciągu ostatnich lat ogromną popularność zdobyły hulajnogi elektryczne dla dzieci. Czy taka hulajnoga dla 6-latki czy 6-latka to dobry pomysł?

Niestety, z zakupem takiego pojazdu najbezpieczniej jest jeszcze trochę poczekać. Choć istnieją modele, na których dziecko nie będzie poruszało się z zawrotną prędkością, to wciąż jednak musi ono uważać na innych uczestników drogi i na siebie. Przeciętny 6-latek nie ma jeszcze na tyle podzielnej uwagi, aby kontrolować wszystko, co dzieje się dookoła. Nie posiada jeszcze również na tyle wykształconej motoryki, aby od razu reagować na sytuacje groźne dla jego zdrowia czy życia.

Pomijając już zagrożenia, warto pamiętać, że hulajnoga dla 6-latka ma sprzyjać ruchowi. A tego będzie zdecydowanie więcej podczas jazdy na klasycznej hulajnodze.

Jaka hulajnoga dla 6-latka?

Czas na praktyczne wskazówki. Oto, jaka hulajnoga dla 6-latka sprawdzi się najlepiej?

Rozmiar

W przypadku dziecka w tym wieku warto wybrać hulajnogę z regulowaną kierownicą – dzięki temu pojazd posłuży wiele lat i będzie można dowolnie go dopasowywać. Niemniej warto wiedzieć, jaki rozmiar jest odpowiedni w poszczególnych przedziałach wzrostu.

Hulajnoga dla 6-latki czy 6-latka, który ma od 112 cm do 126 cm wzrostu, powinna mieć wysokość od 60 cm do 75 cm. Później, gdy dziecko urośnie i będzie miało od 126 cm do 138 cm wzrostu, hulajnoga także powinna „urosnąć” do wysokości od 65 cm do 78 cm.

Kółka

Kółka w hulajnodze sześcioletniego dziecka powinny mieć średnicę 20 cm lub większą. Jest tak z kilku powodów. Po pierwsze, łatwiej się one toczą, dzięki czemu jazda jest po prostu łatwiejsza i szybsza. Po drugie, o wiele mniej odczuwalne są drgania i wstrząsy. W końcu – po trzecie, na hulajnodze z dużymi kółkami dziecku będzie o wiele łatwiej pokonać wszelkie nierówności. Zmniejsza się ryzyko upadku na skutek wjechania na kamień czy nierówność terenu.

Uwaga! Dobra hulajnoga dla 6-latka może mieć koła o różnej wielkości, np. 22 cm z przodu i 20 cm z tyłu.

Tworzywo

Hulajnoga dla sześciolatka ma zazwyczaj podest i ramę wykonaną z kompozytu lub aluminium. Te drugie są bardzo cenione za to, że świetnie amortyzują wibracje i wstrząsy, uginając się pod dzieckiem w trakcie jazdy. Z kolei aluminiowe są zazwyczaj lżejsze, co przekłada się na prędkość jazdy. To, którą wybierzesz, zależy już tylko od ciebie.

Uwaga! Wybierając hulajnogę, warto zwrócić uwagę na dopuszczalną wagę użytkownika. To ważne, zwłaszcza jeżeli pragniemy, aby pojazd służył dziecku naprawdę długo.

Zabezpieczenia

Hulajnoga dla dziecka w tym wieku nie musi mieć hamulca – maluchy i tak zazwyczaj hamują nogami. O wiele istotniejsze jest, żeby pojazd miał antypoślizgowe rączki (z gumy, ze specjalnymi wypustkami) oraz antypoślizgowy podest. Takie dodatki sprawią, że niebezpieczeństwo upadku i groźnego urazu znacznie się zredukuje.

Uwaga! Wraz z hulajnogą warto kupić dziecku dopasowany kask na hulajnogę, który zabezpieczy główkę w razie upadku.

Przeznaczenie

Z jednej strony niektóre sześciolatki to dzieci bardzo aktywne, zwinne i odważne. Takie maluchy mogą interesować się hulajnogami wyczynowymi, czyli takimi umożliwiającymi wykonywanie różnych akrobacji. Z drugiej strony, są też dzieci bardzo ostrożne, niechętnie podejmujące się niebezpiecznych w ich oczach aktywności. Jeśli dziecko się boi, śmiało można zaproponować mu hulajnogę trójkołową – będzie idealna dla przełamania strachu.

Wygląd

Każdy sześciolatek zwraca uwagę na to, jak wygląda jego wymarzony pojazd. Można nawet stwierdzić, że dla dzieci kolor i wzór jest ważniejszy niż jakikolwiek inny parametr. Weź to pod uwagę.

Dla przykładu, idealna hulajnoga dla 6-latka to taka w neonowym kolorze oraz koniecznie ze świecącymi w trakcie ruchu kółkami. Z kolei wymarzony pojazd niemal każdej dziewczynki w wieku sześciu lat to ten w pastelowych kolorach, koniecznie z bohaterem z ulubionej baśni.

Autorka: Robert Wojtaś