Data modyfikacji:

Jaką hulajnogę elektryczną dla seniora wybrać?

Hulajnogi elektryczne na dobre zadomowiły się w polskich miastach. Szczególnie chętnie wykorzystywane są przez osoby młode, dojeżdżające do pracy, na uczelnię czy na spotkania ze znajomymi. Czy nadają się one jednak dla starszych osób? Wyjaśniamy, czym powinna charakteryzować się bezpieczna hulajnoga elektryczna dla seniora.

hulajnoga elektryczna dla seniora

Elektryczna hulajnoga dla seniora – czy to dobry pomysł?

Hulajnogi z napędem elektrycznym już dawno przestały być zabawkami skierowanymi do dzieci. To pełnoprawne pojazdy, które znalazły odzwierciedlenie w przepisach. Od 20 maja 2020 roku hulajnogi elektryczne stały się urządzeniami transportu osobistego (UTO), a zatem ich użytkownicy przestali być traktowani jak piesi. Zmiany przepisów wynikały oczywiście z bardzo dużej popularności hulajnóg obecnych w miastach, które wymykały się dotychczasowej legislacji i trudno było je jednoznacznie określić.

Współczesne hulajnogi elektryczne wykorzystywane są głównie w miastach, do przemieszczania się na krótkich dystansach. Choć najczęściej wykorzystywane są przez młodych ludzi, mogą być ciekawą propozycją również dla seniorów. Lekka hulajnoga elektryczna ułatwi codzienne wykonywanie obowiązków, a dla osób mieszkających na wsi lub na przedmieściach może być realnym rozwiązaniem wykluczenia komunikacyjnego. W przeciwieństwie do dojazdów rowerem hulajnoga elektryczna nie wymaga kondycji, wysiłku fizycznego ani miejsca na przechowywanie.

Bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze elektrycznej

Jedną z największych zalet hulajnóg jest prostota obsługi. Wystarczy kilka godzin, by uzyskać wprawę pozwalającą na swobodne przemieszczanie się hulajnogą. To znaczna przewaga nad innymi urządzeniami transportu osobistego, np. deskorolkami, segweyami, jeździkami wychylnymi czy monocyklami. Aby wprawić hulajnogę elektryczną w ruch, wystarczy się odepchnąć, a następnie operować manetką przyspieszenia. Większość hulajnóg elektrycznych ma hamulec tarczowy z manetką przy kierownicy, więc i zatrzymanie urządzenia nie sprawi problemu. Początkującym zaleca się włączenie trybu oszczędnego lub dla początkujących. Oprócz tego, że ogranicza on maksymalną prędkość hulajnogi, to dodatkowo zapewnia płynniejsze, spokojniejsze przyspieszenie.

Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne? Choć wiele słyszy się o wypadkach na tych niewielkich jednośladach, ich przyczyną jest najczęściej brawura. Przemieszczanie się z prędkością 25 km/h wśród pieszych na chodniku to wręcz proszenie się o kłopoty. Ograniczenie prędkości pozwala wyeliminować ryzyko do minimum, jednak warto pamiętać o jeździe w kasku. To nieobowiązkowy, ale przydatny element wyposażenia. Należy także zwracać uwagę na nawierzchnię. Na mokrym lub zapiaszczonym podłoży niewielkie kółka hulajnogi mogą być niestabilne. 

Jaką hulajnogę elektryczną dla seniora wybrać?

Podczas wyboru hulajnogi dla seniora warto kierować się podobnymi wyznacznikami, co przy zakupie każdej innej hulajnogi elektrycznej: najważniejsze parametry to zasięg oraz waga hulajnogi. Prędkość maksymalna ma mniejsze znaczenie, no chyba, że dla seniora lubiącego mocne wrażenia. Jeśli zaś chodzi o zasięg, warto potraktować zapewnienia producenta z przymrużonym okiem. Maksymalny przebieg zazwyczaj można uzyskać tylko przy optymalnej temperaturze powietrza, na płaskim terenie, po pełnym naładowaniu baterii. Warto więc wybrać model z zasięgiem nie mniejszym niż 20 km, by mieć zawsze zapas kilometrów. Szczegółowe informacje na temat rzeczywistego zasięgu uzyskasz, czytając opinie użytkowników w serwisie Ceneo.pl. 

Drugim istotnym parametrem hulajnogi elektrycznej dla seniora jest waga urządzenia. Popularne konstrukcje ważą zazwyczaj ok. 12-15 kg, co oznacza, że z wniesieniem hulajnogi poradzi sobie nawet starsza osoba o ograniczonych możliwościach ruchowych. Warto też upewnić się, czy konstrukcja hulajnogi umożliwia ciągnięcie złożonej hulajnogi za sobą. Przydatną funkcją jest tryb pieszy, pozwalający na prowadzenie hulajnogi obok siebie przy pomocy silnika elektrycznego.

Co jeszcze powinna mieć hulajnoga elektryczna dla seniora? Podstawą bezpieczeństwa jest wydajna przednia lampa, która powinna skutecznie oświetlać drogę. W miejskim gąszczu przyda się także wbudowany dzwonek. Dużym ułatwieniem jest wyświetlacz wskazujący aktualną prędkość, tryb jazdy oraz stan baterii. Dla wygody jazdy wybierz model z amortyzacją oraz pompowanymi oponami – pochłaniają znacznie więcej wstrząsów niż koła pełne.

Hulajnoga elektryczna z siedziskiem dla seniora

Ciekawą alternatywą dla typowych hulajnóg elektrycznych, takich jak Xiaomi Mi Pro 2, Motus Scooty 10, Kugoo S1, Fiat F500 czy Ninebot Kickscooter E22E, są hulajnogi z siedziskiem. Mają zazwyczaj nieco bardziej komfortową konstrukcję i pozwalają na jazdę w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Tuż za siedziskiem umieszczony jest zazwyczaj niewielki koszyk na zakupy lub najpotrzebniejsze rzeczy. Modele z siedziskiem wyposażone są w szeroki podest, zapewniający większą stabilność. Samo siodełko może być natomiast integralną częścią ramy, jak i domontowanym dodatkiem. W tym pierwszym przypadku hulajnoga najczęściej nie jest składana, więc osoby mieszkające w bloku lub kamienicy mogą mieć kłopot z przechowaniem. 

Planując zakup hulajnogi elektrycznej z siedziskiem, należy pamiętać, że ten typ urządzeń nie podlega pod przepisy o UTO. Według nich, hulajnogą elektryczną można nazwać jedynie urządzenie nieposiadające siedziska oraz pedałów. W teorii konstrukcja wyposażona w siodełko musiałaby uzyskać homologację, by legalnie poruszać się hulajnogą po drogach rowerowych. W praktyce wiele zależy od interpretacji i podejścia funkcjonariusza, który dokona kontroli. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dopisanie tego typu konstrukcji do obowiązujących przepisów o ruchu urządzeń transportu osobistego i hulajnóg elektrycznych. Tym bardziej, że hulajnogi elektryczne z siedziskiem są wprost stworzone dla seniorów i mogą wyraźnie ułatwić im komunikację.
Autor: Szymon Sonik