Data modyfikacji:

Ile kosztuje smartwatch? Ceny i rodzaje smartwatchy

Smartwatche już dawno przestały być ekskluzywnymi gadżetami przeznaczonymi wyłącznie dla wybranych. Na rynku znajdziemy setki propozycji różnych producentów, począwszy od tanich modeli za kilkaset złotych, po specjalistyczne produkty sportowe dla najbardziej wymagających użytkowników. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat inteligentnych zegarków, a także tego, czego należy oczekiwać po urządzeniach znajdujących się w różnych segmentach cenowych.
ile kosztuje smartwatch

Czym są smartwatche?

Smartwatch to zaawansowane urządzenia elektroniczne zamknięte w kwadratowej lub okrągłej obudowie klasycznego zegarka z dużym dotykowym wyświetlaczem. Sprzęt napędza wewnętrzny system operacyjny, który jest zbliżony do tych używanych w urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony, dzięki temu możemy uruchomić na nim wiele różnych aplikacji.
Zazwyczaj smartwatche pełną funkcjonalność uzyskują po ich bezprzewodowym połączeniu z naszym telefonem. W ten sposób możemy otrzymać na nich informacje o nadchodzących połączeniach telefonicznych i wiadomościach tekstowych. Jaki smartwatch wybrać i ile trzeba zapłacić za doby zegarek?

Systemy operacyjne w smartwatchach

Dostępne na rynku inteligentne zegarki napędza kilka rodzajów systemów operacyjnych. W dużej mierze determinują one możliwości oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu oraz jego kompatybilność z naszym telefonem.
  • Wear OS – wersja systemu Android opracowana przez Google. Niezwykle popularny, ponieważ obsługuje znany wszystkim sklep z aplikacjami Google Play czy Asystenta Google.
  • Tizen – stosowany w smartwatchach Samsunga. Współpracuje z wszystkimi smartfonami (iOS i Android).
  • Watch OS – stosowany w smartwatchach firmy Apple, świetnie współpracuje ze smartfonami iPhone i innymi produktami iOS.
  • Harmony OS – system operacyjny zbliżony do Androida, który instalowany jest w zegarkach firmy Huawei.
  • Smartwatch a smartband – jaka jest różnica?

    Wraz ze wzrostem popularności smartwatchy, na rynku pojawiły się również smartbandy. Chociaż oba urządzenia nosimy na nadgarstku, nie należy ich ze sobą mylić. Jakie urządzenie kupić? Smartwatch czy smartband?
    Inteligentne opaski, jak sugeruje to ich nazwa, zamontowane są na elastycznej opasce, przez co posiadają najczęściej prostokątne wyświetlacze. Przeznaczone są one przede wszystkim dla miłośników aktywnego stylu życia, a także osób dbających o zdrowie. Ustępują one również zegarkom pod względem dostępnych funkcji (zaawansowane sensory biometryczne, pełna wodoszczelność, GPS, latarka, kompas, możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych itd.).
    Smartwatche mogą pełnić rolę zbliżoną do tradycyjnych zegarków, stanowiąc interesujący i elegancki dodatek do garderoby. Świetnie sprawdzają się również w plenerze, wytrzymując pracę w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, z którymi nie poradziłyby sobie żadne dostępne na rynku opaski.

    Jak dzielimy smartwatche?

    Smartwatche możemy podzielić z grubsza na kilka kategorii urządzeń, w zależności od ich funkcjonalności i przeznaczenia. Pierwszą z nich stanowią urządzenia uniwersalne, które posiadają większość standardowych funkcji, których oczekujemy po urządzeniu. Mowa tu o podstawowych sensorach biometrycznych i programach sportowych, a także obsłudze najpopularniejszych aplikacji i możliwości łączenia się ze smartfonem w celu odbierania wiadomości.
    Drugą grupę stanowią urządzenia sportowe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach i oferujące zaawansowane funkcje treningowe, które pozwalają śledzić postępy w wybranej dyscyplinie sportowej. W tej grupie znajdzie się m.in. smartwatch do pływania.
    Trzecia grupa to smartwatche turystyczno-survivalowe, skupiające się na zapewnieniu jak najdłuższego czasu działania zegarka oraz oferujące nawigację satelitarną i najbardziej trwałą obudowę, odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, takie jak niska temperatura lub deszcz.

    Ile kosztuje smartwatch?

    O ile lata temu smartwatche były drogimi gadżetami, na które mogli pozwolić sobie tylko wybrani, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii i spadającym cenom dziś na najtańsze urządzenia może sobie pozwolić prawie każdy. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy także bardziej premiowych propozycji, dla osób o głębszych kieszeniach.

    Czego oczekiwać po smartwatchu do 500 złotych?

    Smartwatche w cenie do 500 złotych to najbardziej podstawowe urządzenia na rynku. Wśród dostępnych modeli znajdziemy jednak solidne urządzenia uniwersalne i sportowe, w zupełności wystarczające do codziennego użytku.
    Modele oferują szereg podstawowych funkcji, takich jak biosensory (np. czujnik tętna), a także co najmniej kilkanaście trybów sportowych. Do wad urządzeń tego typu można zaliczyć stosunkowo krótki czas pracy baterii, a także bardzo niepozorny wygląd i brak całkowitej wodoodporności.

    Czego oczekiwać po smartwatchu do 1500 złotych?

    Smartwatch do 1500 złotych to urządzenie, które zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników. Poza bardziej solidną i wodoodporną obudową oferują one znacznie dłuższe życie baterii oraz wiele przydatnych specjalistycznych funkcji. Najważniejszą z nich jest moduł GPS, pozwalający na lokalizację użytkownika. Często z urządzeń tego typu możemy wykonywać nawet rozmowy telefoniczne, wystarczy wybrać smartwatch z kartą SIM.

    Czego oczekiwać po smartwatchu w cenie powyżej 2000 złotych?

    Smartwatche powyżej 2000 złotych to urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. W tej cenie znajdziemy najlepsze modele uniwersalne producentów takich jak Apple, a także dedykowane modele sportowe i turystyczne.
    Sprzęt tej klasy zapewnia wiele unikalnych funkcji (np. nawigację ze specjalnymi mapami przedstawiającymi stoki narciarskie lub trasy wędrówkowe), pełną wodoszczelność, pozwalając właścicielowi na swobodne nurkowanie i pływanie, a także masę trybów treningowych i najbardziej zaawansowane biosensory.
    Jego obudowa jest też zbudowana z niezwykle mocnych stopów metali, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Do zalet zegarków w tej cenie należy zaliczyć też niezwykle długi czas pracy baterii, często wynoszący ponad kilkadziesiąt dni na jednym ładowaniu.
    Zdjęcie: Envato Elements