Naukowcy i ekolodzy alarmują, że jeżeli nie zmienimy swoich nawyków na bardziej korzystne dla środowiska, katastrofa ekologiczna jest nieunikniona i nasze pokolenie będzie jej świadkiem. Na szczęście, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, w jaki sposób nasze codzienne zachowania mogą wpływać na naszą planetę i że dbanie o nią powinno zacząć się już w naszych domach, a nie tylko w wielkich korporacjach. Jak zatem chronić środowisko? Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, w co warto się zaopatrzyć i jak zmienić przyzwyczajenia? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć chronić środowisko, rozpocznij od segregacji śmieci. Zamiast jednego kosza i jednej torby na odpady, zdecyduj się na kilka pojemników na różne zanieczyszczenia. Nie muszą to być drogie i dedykowane kosze, które potrafią zajmować dużo miejsca: często wystarczą zwykłe pudełka z odpowiednim oznaczeniem. Na rynku istnieje wiele wielkości i kształtów kontenerów na śmieci, dlatego nie znajdziesz już wymówki, że nie masz miejsca na dodatkowe pojemniki na śmieci.
Pojemniki powinny być co najmniej cztery: na plastik, papier, szkło, a także pojemnik na odpady biodegradowalne. Warto zaopatrzyć się w specjalny kompostownik, dzięki czemu odpady żywności będą mogły zostać wykorzystane jako naturalny nawóz.
Polecamy: Jak segregować śmieci?
Zrezygnuj z drukowania, jeśli nie jest to konieczne. Większość rzeczy na pewno będziesz w stanie zrobić za pomocą komputera, tabletu lub czytnika. Jeśli np. uczysz się do egzaminu, postaraj się to robić tylko z urządzenia elektronicznego. Boisz się zmniejszonej koncentracji uwagi? Zawsze możesz zainstalować specjalne oprogramowanie, które pomoże ci zredukować do minimum liczbę otrzymywanych bodźców.
Poza tym spróbuj, aby wszystkie możliwe rachunki (np. za prąd, internet) i faktury były wysyłane do ciebie elektronicznie. Chociaż jednorazowo nie będziesz widzieć różnicy, już w skali kilku miesięcy stos papierów na biurku znacznie się zmniejszy.
Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze chronić środowisko naturalne, wybierz kosmetyki z naturalnym składem, najlepiej pozbawione plastikowych opakowań lub opakowane w tekturowe kartoniki. Bardzo dobrze sprawdzają się np. mydła i szampony w kostce, które skutecznie, ale łagodnie oczyszczają ciało i włosy z zanieczyszczeń. Są także niezwykle wydajne. Korzystając z nich, nie tylko ograniczasz produkcję plastiku, ale również nie narażasz swojego ciała (i środowiska) na sztucznie wytworzone substancje i chemiczne konserwanty.
W wyborze środków do sprzątania również warto postawić na takie, które mają naturalny skład. Producenci dbają o to, żeby były one równie skuteczne, co naszpikowane mocnymi (i nierzadko żrącymi) substancjami chemicznymi. Dlaczego naturalne składy są takie ważne? Ponieważ mniej konserwantów i detergentów przedostaje się do wody i gleby, zanieczyszczając je niebezpiecznymi substancjami.
Jak jeszcze możesz chronić przyrodę przy sprzątaniu mieszkania? Spróbuj przygotować własne środki czyszczące! Lodówkę i mikrofalówkę bez problemu oczyścisz wodą z octem, a blat i zlew roztworem wody i sody oczyszczonej z odrobiną kwasku cytrynowego.
Unikaj kupowania butelkowanej wody. Naprawdę wcale jej nie potrzebujesz, ponieważ w większości regionów w Polsce woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia, bez konieczności jej przegotowania. Jeżeli potrzebujesz zabrać ze sobą wodę, postaw na butelki wielorazowego użytku.
Na treningi przyda się lekka, wielorazowa, plastikowa butelka, a na co dzień (np. na biurku podczas pracy) – szklana lub stalowa. Jeśli nie odpowiada ci smak wody z twojego kranu lub uważasz, że jest uboga w składniki mineralne, wybierz butelki z filtrem. Filtry często nie tylko oczyszczają wodę, ale również neutralizują posmak chloru i wzbogacają ją np. w magnez.
Organizując imprezy, zrezygnuj z plastikowych sztućców, kubeczków i talerzyków. Zamiast tego, jeśli nie masz możliwości wybrania tradycyjnej zastawy, zdecyduj się na piknikowe komplety z biodegradowalnych materiałów: drewna, papieru lub celulozy. Są coraz bardziej popularne i coraz tańsze. Możesz też rozważyć zamianę plastikowych słomek na szklane lub metalowe. To świetny imprezowy gadżet, który dobrze wygląda z kolorowymi drinkami.
Jak można chronić środowisko za pomocą swojej szafy? Na pewno nie powinieneś od razu wyrzucać bluzki z dziurą, kurtki z popsutym suwakiem lub przetartych spodni. Poszukaj inspiracji w internecie na przerobienie swoich ubrań na nowe. Czasami wystarczy guzik lub łatka i ciuch zyskuje drugie życie. Jeśli zaś nie umiesz lub nie chcesz samemu dokonać poprawek, oddaj części swojej garderoby do krawcowej, która zajmie się zacerowaniem dziury, przyszyciem guzika i innymi modyfikacjami.
Jeśli masz niezniszczone ubrania, w których nie chodzisz, nie wyrzucaj ich lub nie chowaj w pudełku, tylko sprzedaj. Na pewno znajdą miejsce w innej garderobie. W przypadku, kiedy nie masz czasu lub chęci na wystawienie ubrań na sprzedaż, oddaj je komuś za darmo. Możecie się również umówić ze znajomymi na wymianę garderoby – to świetny pomysł na nową zawartość szafy za grosze!
Jak jeszcze możemy chronić środowisko? Idąc na zakupy, zabierz ze sobą torbę wielorazowego użytku. Doskonale sprawdzają się torby bawełniane, ponieważ bez obaw o porwanie materiału przeniesiesz w nich nawet najcięższe zakupy. Są także łatwe w pielęgnacji: gdy się zabrudzi, wystarczy wrzucić ją do pralki. Często znajdują się na nich zabawne teksty lub ciekawe grafiki.
Do pakowania owoców i warzyw, zamiast plastikowych woreczków, wybierz specjalne siatki. Są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również wygodne i trwałe.
Przeczytaj również: Jaki wózek na zakupy? Ranking