Data publikacji:

Jak ładować akumulator? Ładowanie akumulatora krok po kroku

Zimowe, mroźne noce potrafią zaskoczyć niejednego kierowcę. Rano w pośpiechu przed pracą wydarza się najmniej pożądana sytuacja i wcale nie jest to odśnieżanie pojazdu. Nawet stosunkowo młode baterie akumulatorowe potrafią poddać się najgorszym mrozom. Nie tylko zimą zdarzyć się może, że nasze auto odmówi posłuszeństwa. Wiek akumulatora jest równie ważny, nie są to baterie z wieczną żywotnością. Akumulator traci również moc podczas pokonywania krótkich odległości, np. podróż z domu do pracy przez miasto, a także w sytuacjach, kiedy w pośpiechu zapomnimy wyłączyć świateł podczas opuszczania pojazdu Jak zatem wykonać ładowanie akumulatora w kryzysowej sytuacji?

ładowanie akumulatora

Jak ładować akumulator?

Nawet najlepszy model z rankingu akumulatorów może wymagać naładowania. Najlepszym rozwiązaniem jest ładowanie akumulatora prostownikiem. Jest to bardzo często niewielkich rozmiarów urządzenie lub zestaw elementów elektronicznych, które ma za zadanie wspomóc nasz akumulator w rozruchu. Każdy świadomy kierowca powinien w swoim garażu posiadać takie wsparcie.

Gdy brak prostownika, sytuacje może uratować sąsiad czy świadek zdarzenia, wystarczą nam do tego kable rozruchowe, które przy odpowiednim podłączeniu akumulatorów samochodów do siebie pomogą podładować się wyczerpanej baterii i uruchomić silnik.

Zostańmy jednak w temacie ładowania akumulatora w samochodzie prostownikiem. Należyta obsługa i obchodzenie się z takim urządzeniem to już połowa sukcesu. Ważne jest, aby nie podłączać prostownika do akumulatora przy źródle ognia. W prawdzie ilość uwalnianych przy rozruchu za pomocą prostownika wodorów jest niewielka, jednak w sytuacji spotkania z ogniem może nieść to za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Ładowanie akumulatora powinno odbywać się na bezpiecznej przestrzeni, najlepiej w garażu czy piwnicy. Przed podłączeniem prostownika należy odłączyć akumulator od zasilania, zdejmując tzw. „klemy” z baterii.

Ile ładować akumulator? Ładowanie akumulatora prostownikiem powinno trwać 10 do 12 godzin, aby mieć pewność, że bateria została w pełni naładowana. W sytuacji, kiedy pośpiech gra główną rolę, do podładowania wystarczy 15 minut. Pamiętać należy wtedy, że bateria nie jest naładowana na tyle, aby zapewnić komfort z korzystania przez długi czas. Po powrocie do domu najlepiej podłączyć akumulator ponownie na znacznie dłużej.

Jak podłączyć akumulator do prostownika? Samo podłączenie nie jest trudne, często wspierane instrukcją dołączoną do produktu. Ważne, aby plus z prostownika podłączyć przewodem do plusa na akumulatorze, a minus do minusa. Następnie na prostowniku trzeba ustawić odpowiednią wartość ładowania. Standardowo parametr ten to 12V, ale najlepiej upewnić się, czy jest to zgodne z twoim akumulatorem.

Jak już wszystko zostało wykonane, pozostało podłączyć urządzenie do zasilania i ładować akumulator. Jak widać, sama czynność nie jest trudna, a wręcz intuicyjna. Gwarantuję, że po pierwszym ładowaniu świetnie poradzisz sobie z każdym następnym razem. Mimo że prostowniki mniej lub bardziej różnią się od siebie, zasada działania i obsługi jest zawsze zbliżona.

Podsumowując wszystko krok po kroku, ładowanie akumulatora za pomocą prostownika powinno wyglądać następująco:

  1. Odłącz akumulator od zasilania, w razie potrzeby wykręć korki mocujące.
  2. Podłącz plus do plusa, minus do minusa za pomocą przewodów.
  3. Ustaw na prostowniku wartość ładowania.
  4. Podłącz prostownik do źródła zasilania.
  5. Ładuj do pełna przez 10-12nh, w przypadku szybkiego pobudzenia silnika ładuj 15 minut.
  6. Po naładowaniu odłącz prostownik od zasilania.
  7. Zdejmij przewody z akumulatora i podłącz ponownie zaciski z samochodu.
  8. Uruchom silnik.

Przeczytaj: jak dobrać akumulator

Ładowanie akumulatora a jego żywotność

Wydawać by się mogło, że prostownik załatwi sprawę naładowania baterii akumulatora. Niestety, akumulator z każdym użyciem, jak i ładowaniem traci na swojej trwałości. Nawet uzupełnienie akumulatora do pełna skraca jego żywotność i nigdy nie zastąpi zakupu nowej, w pełni sprawnej baterii. Oczywiście, proces ten jest dużo tańszy i często korzystniejszy, jednak wymiana nas nie ominie i prędzej czy później trzeba będzie zakupić nowy.

Ważne jest, aby ustawiając moc ładowania, nie przesadzić z wartościami. Zalecane jest, aby ładować akumulator przez 10-12 h prądem nie większym niż 1/10 jego pojemności. Analogicznie, chcąc skrócić czas ładowania baterii, wartość można zwiększyć, jednak taki zabieg w rękach osoby niedoświadczonej może nieść za sobą przykre konsekwencje, a samo ładowanie nie uratuje naszego akumulatora.

Jaki prostownik do ładowania akumulatora samochodowego wybrać?

W tej kwestii nie ma co oszczędzać i kalkulować. Najtańsze prostowniki na rynku skracają drastycznie żywotność akumulatora. Warto poświęcić 50 zł więcej i zaopatrzyć się w lepsze jakościowo urządzenie, które na pewno okaże się bardziej niezawodne.

Najlepiej zakupić prostownik z bezpiecznikiem znajdującym się na zewnątrz obudowy, chociaż nowsze, droższe egzemplarze posiadają elektroniczne systemy bezpieczeństwa. Dodatkowo warto, aby nasz prostownik wyposażony był we wskaźnik naładowania baterii czy funkcję automatycznego odłączenia zasilania po naładowaniu. Zabezpieczy to akumulator przez nadmiernym ładowaniem i na pewno korzystniej wpłynie na jego trwałość, niż nieświadome ładownie tańszymi zamiennikami.

Przestrzegać się należy jedynie dostarczenia źródła ognia czy domowej konstrukcji prostowników, gdyż te bardzo często nie posiadają zabezpieczeń przeciwpożarowych czy przeciwporażeniowych i w rękach osoby niepowołanej mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

Postępuj zgodnie z instrukcjami, wspieraj się naszymi poradami i wskazówkami oraz nie zaopatruj się w najtańsze, dostępne na rynku prostowniki, a na pewno ty i twój akumulator będziecie zadowoleni ze współpracy.

Autor: Przemysław Mańka