Data modyfikacji:

Jaki quick detailer wybrać? Ranking najlepszych kosmetyków samochodowych

Lśniący lakier samochodu to wizytówka auta. Pomocnikiem w uzyskaniu doskonałego efektu jest quick detailer, czyli środek, który wydobędzie z karoserii auta maksimum koloru i blasku. Jak używać quick detailera i jakie ma zalety? Sprawdź.

quick detailer

Czym jest quick detailer?

Quick detailer to preparat w płynie stosowany powszechnie w kosmetyce samochodowej. Jak wskazuje jego nazwa, służy do szybkiej poprawy kondycji lakieru pomiędzy kolejnymi woskowaniami.

Quick detailer pomoże też odświeżyć karoserię samochodu po każdym myciu, eliminując zacieki i białe osady z wody, tzw. water spoty.

Choć quick detailer polecany jest często do przemywania lekko zabrudzonych samochodów, dotyczy to jednak tylko samochodów garażowanych, np. zabytkowych lub wystawowych.

Rzeczywiście można za jego pomocą pozbyć się cienkiej warstwy kurzu. Nie należy wcierać go w brudzony lakier, pełny drobinek piaski i większych zabrudzeń. Wówczas istnieje ryzyko zarysowania lakieru i stworzenia charakterystycznych kolistych „swirli”.

Quick detailera można też użyć jako środka zapewniającego poślizg glince. Nada się zarówno do glinek tradycyjnych, jak i gąbek lub ścierek z powierzchnią glinkującą. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej użyć specjalnego lubrykatora do glinki.

Jak działa quick detailer?

Regularne mycie samochodu to podstawa dbania o karoserię. Co jednak zrobić, gdy kolor lakieru straci swój blask? Choć najlepiej poddać go pełnemu zabiegowi detailingowemu, czyli dekontaminacji, polerowaniu i woskowaniu (lub nałożeniu powłoki), nie każdy ma na to czas i chęci.

Jeśli zależy ci na szybkim i zauważalnym efekcie, użyj quick detailera
. Dobry quick detailer przyciemni lakier, nada mu połysku oraz wypełni drobne ryski.

To jednak nie koniec zalet stosowania quick detailera. Działa on hydrofobowo, ułatwiając spływanie wody z auta, co dostrzeżesz po intensywnym „kropelkowaniu”.

Warstwa ta zabezpieczy lakier przed deszczem i utrudni osadzanie się kurzu oraz błota. Ułatwi też kolejne mycie samochodu oraz ochroni lakier przed głębszymi wżerami, np. owadów, asfaltu lub cząsteczek metalicznych z klocków hamulcowych.

Jak używać quick detailera?

Przed nałożeniem środka należy koniecznie umyć samochód. Nie wystarczy jednak opłukać go za pomocą myjki ciśnieniowej – wciąż pozostanie na lakierze duża ilość zabrudzeń. Niewidoczne na pierwszy rzut oka drobinki łatwo dostałyby się pod mikrofibrę i wyrządziły wiele szkód.

Najlepiej umyć samochód ręcznie, za pomocą rękawicy do mycia auta, metodą „na dwa wiadra”. Do jednego wiadra wlej zwykłą wodę, do drugiego wodę z szamponem samochodowym.

Przed każdym zanurzeniem rękawicy w wodzie z detergentem wypłucz ją z brudu w wiadrze z czystą wodą. W branży autodetailingowej używa się wiader z separatorami brudu. To koszt ok. 50 zł.
Po dokładnym umyciu samochodu i osuszeniu go ręcznikami mikrofibrowymi, można przejść do nakładania quick detailera. Pamiętaj, by robić to w cieniu, dzięki czemu nie będzie się rozmazywał ani wysychał.

Quick detailer nałóż bezpośrednio na lakier samochodu lub na mikrofibrę, po czym dokładnie rozprowadź na całym elemencie. Pracuj partiami, dzięki czemu nie doprowadzisz do zaschnięcia preparatu na lakierze.

Na koniec dotrzyj quick detailer drugą mikrofibrą, aby nie pozostały żadne smugi. Nałożenie quick detailera jest bardzo łatwe i nie sprawi najmniejszego problemu.

Czy warto kupić quick detailer?

Choć quick detailer nie zastąpi dobrego wosku samochodowego ani powłoki ceramicznej, może być ich świetnym uzupełnieniem. Doskonale sprawi się też na samochodach służbowych i użytkowych, którym nie poświęca się zbyt dużo czasu.

Nałożenie quick detailera po każdym myciu auta sprawi, że efekt pielęgnacji będzie wręcz zniewalający. To maksimum efektu przy zainwestowaniu minimum czasu i pieniędzy. Dobrej jakości quick detailer kupisz już za ok. 25 złotych.

Wystarczy ci na 10-20 aplikacji, w zależności od wielkości auta i stanu lakieru. Biorąc pod uwagę wygląd samochodu, chyba nie ma lepszej inwestycji.

Jaki quick detailer wybrać? Ranking quick detailerów

CarPro Elixir

Założona w 2009 roku marka kosmetyków samochodowych znana jest z doskonałych, wysokiej jakości produktów, wykorzystujących nanotechnologię. Nie inaczej jest w przypadku quick detailera CarPro Elixir. Nałożony na umyty lakier produkt podbija głębię lakieru i wydobywa z niego pierwotny kolor. Dodaje karoserii także śliskości oraz efektu połysku. Wysoka cena Elixira równoważona jest wyjątkowo dobrą wydajnością. Wystarczy jedno pryśnięcie, by pokryć spory fragment karoserii.

Soft99 Luxury Gloss

Fusso Coat, czyli syntetyczny wosk samochodowy, to już kultowy produkt koreańskiej marki Soft99. Quick detailer o nazwie Luxury Gloss charakteryzuje się równie wysoką jakością. Świetnie współgra on z woskiem marki, zwiększając jego trwałość nawet do 12 miesięcy. W odróżnieniu od innych quick detailerów producenta, takich jak Smooth Egg Liquid czy Fukupika Spray Advenced, Luxury Gloss nie skupia się na ochronie lakieru, a na wydobyciu jak największego połysku. Jeśli poszukujesz produktu, który stworzy efekt mokrego lakieru, produkt Soft99 jest zdecydowanie wart polecenia.

Fireball Pirouette

To zaawansowany kosmetyk wykorzystujący SiO2, czyli krzem – składnik powłok ceramicznych. Idealnie nadaje się do zastosowania na lakierze zabezpieczonym powłokom, w celu poprawienia właściwości hydrofobowych. Fireball Pirouette może być stosowany także na niezabezpieczonych lakierach, jako jedyna powłoka ochronna. Wówczas warto stosować go po każdym myciu samochodu. Ułatwi to także pozbycie się plam i zacieków.

Meguiar’s Ultimate Quik Detailer

Meguiar’s to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek kosmetyków samochodowych. Ultimate Quik Detailer jest jednym z tych produktów, który przyczynił się do budowy renomy. Płyn usuwa waterspoty, czyli biały nalot po myciu samochodu, a także przyciemnia karoserię. Dzięki technologii Hydrophobic Polymer Technology™ cechuje go także wysoka hydrofobowość, czyli efekt odpychania wody.

Shiny Garage Morning Dew

Shiny Garage Morning Dew to quick detailer polskiego producenta, działającego od 2012 roku. Morning Dew odświeża lakier, usuwa ślady po twardej wodzie i odnawia powłoki zabezpieczające, zarówno woskowe, jak i ceramiczne. W odróżnieniu od innych produktów z rankingu wymaga nieco pracy przy docieraniu, ale uzyskane efekty są zazwyczaj tego warte.

Sonax Brillant Shine Detailer

Sonax Xtreme Brilliant Shine Detailer to jeden z nielicznych produktów, który można dostać stacjonarnie w marketach. Pozostałe quick detailery dostępne są niemal wyłącznie w specjalistycznych sklepach auto detailingowych oraz w Interncie. Najlepszą cenę znajdziesz na Ceneo.pl.

Czym jednak wyróżnia się popularny Sonax BSD? Mimo stosunkowo niskiej ceny, zapewnia on bardzo dobre właściwości i skutecznie zabezpiecza lakier. Jest stosunkowo łatwy w aplikacji i nie wymaga długiego docierania, dlatego jest często polecany początkującym miłośnikom pielęgnacji samochodu. Zapewnia bardzo dobry efekt hydrofobowy i lśniący połysk, przez co może konkurować nawet z woskami syntetycznymi. Nałożona powłoka utrzymuje się przez kilka tygodni.

ADBL QD1

Ostatni produkt w rankingu to quick detailer polskiego producenta autokosmetyków, firmy ADBL. QD1 to w pełni syntetyczny preparat, zawierający polimery i syntetyczny wosk. Ma przyjemny, intensywny zapach, co umila aplikację. Najlepiej sprawdza się jako booster wosku lub carnauby. Do zabezpieczania jałowego lakieru lepiej wykorzystać inny środek producenta – ADBL Synthetic Spray Wax.

Autor: Szymon Sonik