Data publikacji:

Jak i czym pomalować boazerię?

Boazeria to jeden z tych elementów dekoracyjnych wnętrz, który stanowił składnik wystroju praktycznie każdego mieszkania w latach 70 i 80 XX wieku. W obecnych czasach nie jest już tak zachwalana ze względu na nieco przestarzały wygląd i odmienny sposób urządzania pomieszczeń niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Istnieje jednak kilka sposobów, które umożliwiają przywrócenie blasku boazerii i o tym porozmawiamy w tym właśnie artykule.
boazeria

Wbrew pozorom, usuwanie starej boazerii to nie jest jedyna możliwość, a wręcz ostateczność. Usunięcie okazuje się zwykle bardzo kosztowne i problematyczne, przez co cały remont znacząco się wydłuża, a jak wiemy, nie każdy może sobie na to pozwolić. Alternatywą takiego rozwiązania jest odpowiednie odnowienie boazerii, w taki sposób, by pasowała do nowoczesnego wnętrza, a nawet stanowiła jego główny element. Warto zatem wiedzieć, czym malować drewno, jakim jest boazeria.

Jak odnowić boazerię?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele, zarówno mniej, jak i bardziej popularnych sposobów na nadanie boazerii nowego koloru, kształtu czy faktury. Dzięki nim każdy, zarówno mniej, jak i bardziej obeznany w domowym majsterkowaniu poradzi sobie z tego typu zadaniem. Kluczową kwestią, jeśli chodzi o malowanie, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To, jak potraktujemy starsze już drewno pokryte zwykle wieloma warstwami lakieru, determinuje, czy nowa i nieco inna farba wniknie i pokryje całą jego powierzchnię.

Jak pomalować boazerię? Przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie boazerii to w gruncie rzeczy usunięcie starej farby i oczyszczenie powierzchni ze wszelkich zabrudzeń. Tłuszcz czy grube warstwy lakieru mogą bowiem uniemożliwić wnikanie świeżej farby, przez co pojawią się zacieki czy przebarwienia, których nie chcemy.

Usuwanie pozostałości powinniśmy więc zacząć od papieru gruboziarnistego, który skutecznie oczyści drewno. Oczywiście niezbędne będzie zachowanie ostrożności i dokładność, ponieważ zbyt intensywne tarcie w jednym miejscu może spowodować powstanie nieregularności czy wgłębień.

Kluczowe więc będzie wyczucie i używanie wielu grubości papieru ściernego. Do szczególnie dużych powierzchni można zastosować szlifierki wolnoobrotowe lub ręczne. Zabronione jest natomiast stosowanie wszelkich metalowych szczotek czy tarcz na szlifierki, które uszkadzają fakturę drewna, powodując mikropęknięcia i bruzdy.

Po szlifowaniu warto dokładnie odkurzyć ściany, ale i samo pomieszczenie, by drobiny kurzu nie osiadały na świeżej farbie. Warto również przetrzeć zakamarki benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem, by usunąć resztki tłuszczu i zabrudzeń, dzięki czemu farba jeszcze lepiej wniknie w drewno w tych trudno dostępnych miejscach.

Odpowiednie farby to podstawa

Decydując się na odnowienie boazerii, warto postawić na farby najwyższej jakości, które są przeznaczone do tego typu powierzchni. Jak wykonać malowanie drewna? Najlepiej sprawdzają się w tym celu emalie akrylowe do drewna. Dzięki swoim właściwościom nie tylko dobrze wnikają w drewno, ale i są bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo szeroka gama kolorów pozwala dostosować wystrój do indywidualnych potrzeb.

Alternatywą dla emalii i czasochłonnego oczyszczania powierzchni są farby kredowe do boazerii. Farby te, pomimo iż są dość drogie, cechują bardzo dobre właściwości kryjące i czepne. Dzięki temu farba świetnie trzyma się powierzchni lakierowanych czy olejowanych, dzięki czemu błyskawiczne odnowienie boazerii jest możliwe. Dodatkowo sama farba umożliwia osiąganie różnych efektów wizualnych poprzez sposób malowania i ilość nakładanej farby.

Co do samych kolorów, to tutaj szczególnie popularne są odcienie szarości, biel czy miętowa zieleń, jednakże fanom czerwieni producenci też oferują odpowiednie produkty. W gruncie rzeczy jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia i indywidualne preferencje.

Autor: Jakub Grzelak