Data publikacji:

Jak prawidłowo myć zęby?

Robisz to każdego dnia, jednak czy aby na pewno odpowiednio? Mycie zębów to podstawa ich zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać właściwa technika czyszczenia. Dowiedz się, jak prawidłowo myć zęby i jakich produktów używać, aby zęby były zdrowe, mocne oraz białe!

jak myć zęby

Jak poprawnie myć zęby?

Jednorazowe mycie zębów powinno trwać dwie minuty. Niestety, większość osób robi to znacznie krócej, co nie pozwala na staranne wyszczotkowanie wszystkich przestrzeni. Najprostszym sposobem na to, by myć zęby odpowiednio długo, jest włączenie stopera, który odmierzy czas 120 sekund. Niektóre szczoteczki elektryczne same komunikują, że minęły już wymagane dwie minuty.

Należy również pamiętać, aby dokładnie umyć każdą z powierzchni zębów. Dentyści podkreślają, że każde mycie powinno opierać się na poniższym schemacie. Każdy z czterech etapów powinien trwać około 30 sekund.

  1. szczotkowanie zewnętrznych części zębów dolnych i górnych,
  2. szczotkowanie wewnętrznych części zębów,
  3. szczotkowanie powierzchni żujących,
  4. oczyszczanie języka i policzków.

Szczoteczka podczas mycia powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni. Wykonuj nią delikatne ruchy wymiatające.

Jak poprawnie myć zęby? Wybór szczoteczki

Sama technika to nie wszystko. Dla efektywności mycia zębów ważna jest również odpowiednia szczoteczka. Modele manualne odchodzą do lamusa, ponieważ nie są w stanie zapewnić wysokiej precyzji mycia.

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna lub rotacyjna. Dokładne czyszczenie zapewni ci zwłaszcza ta pierwsza, ponieważ dzięki ultradźwiękom dociera nawet do przestrzeni międzyzębowych.

Włosie szczoteczki do zębów powinno mieć umiarkowaną twardość. To pozwoli myć zęby dokładnie, a jednocześnie delikatnie. Zbyt miękka szczoteczka nie usunie wszystkich zabrudzeń, z kolei ta twarda może powodować uszkodzenia szkliwa.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Jaka będzie najlepsza pasta do zębów? Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów past o działaniu wybielającym, przeciwpróchniczym, zmniejszającym nadwrażliwość. Warto zastanowić się, czego najbardziej potrzebują twoje zęby, i na tej podstawie wybrać idealny preparat.

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie popularnych past z fluorem jest bezpieczne. Pamiętaj, że fluor ma pozytywny wpływ na zdrowie zębów, jeśli tylko występuje w odpowiedniej dawce. W tubce nie powinna ona przekraczać 1000-1500 ppm.

Jak dokładnie myć zęby? Stosuj nici dentystyczne

Dla perfekcyjnego oczyszczenia zębów warto sięgnąć po nici dentystyczne, dzięki którym można pozbyć się zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli masz problem ze stosowaniem zwykłej nici, kup wygodne nitki w formie jednorazowych czyścików.

Irygator do zębów

Dobrym pomysłem jest także zakup irygatora do zębów. Urządzenie znakomicie czyści nie tylko zęby, ale także dziąsła oraz przestrzenie międzyzębowe, do których trudno dotrzeć szczoteczką, a czasem nawet nicią dentystyczną. Jak wybrać irygatod do zębów? Ranking popularnych produktów podpowie, jakie urządzenie warto kupić.

Na koniec – płyn do płukania jamy ustnej

Każde mycie zębów warto zwieńczyć płukaniem jamy ustnej dobrym płynem. Najlepszy będzie ten bez zawartości cukru i alkoholu, o działaniu przeciwbakteryjnym. Płyn do płukania usunie bakterie z wszystkich zakamarków jamy ustnej, w tym także z języka i policzków.

Pamiętaj o regularnym ściąganiu kamienia nazębnego

Nawet bardzo staranna pielęgnacja zębów może nie ustrzec cię przed kamieniem nazębnym. Są na niego narażone zwłaszcza te osoby, które piją dużo kawy. Jeśli zauważysz u siebie osad nazębny, zgłoś się do dentysty na zabieg scalingu z piaskowaniem. Ta prosta procedura błyskawicznie pozbawi twoje zęby kamienia, dając jednocześnie efekt ich wybielenia.

Prawidłowe czyszczenie zębów nie jest skomplikowane, a zapewni im całe mnóstwo korzyści. Czas na zmianę pielęgnacji jamy ustnej: zastosuj nasze wskazówki i zatroszcz się o swój uśmiech!

Autorka: Joanna Stanuch