Data modyfikacji:

Jak usunąć lakier z drewna?     

Do poprawnego zabezpieczenia powierzchni wykonanych z drewna używa się farb, bejc i różnego rodzaju lakierów. Te środki chemiczne chronią materiał przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, a także zmianami temperatury i wilgotności oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet w najbardziej optymalnych warunkach warstwa lakieru czy farby z czasem zacznie jednak tracić swoje właściwości, krusząc się i ścierając. W takich przypadkach należy wymienić ją na nową. W artykule radzimy zatem, jak usunąć lakier z drewna. 
jak usunąć lakier z drewna

Lakierów do drewna używa się powszechnie do zabezpieczania drewna znajdującego się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W pierwszym przypadku będą to najczęściej drewniane elementy konstrukcyjne, takie jak np. okna, drzwi, kolumny, podesty, ogrodzenia czy schody, a także meble ogrodowe. Gdy mowa o powierzchniach drewnianych znajdujących się we wnętrzach, po lakiery sięgamy równie często. Pokrywamy nimi najczęściej meble, stolarkę drzwiową i okienną, a także podłogi i ściany.  

Sprawdź, jaki lakier do drewna wybrać

Lakiery są więc niezwykle uniwersalnym sposobem na ochronę wielu powierzchni. Ich główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do farb, pozwalają one cieszyć się naturalnym wyglądem i fakturą drewna. W sklepach znajdziemy dużo rodzajów środków, które różnią się swoim składem chemicznym, a także przeznaczeniem. Rozcieńczane są one zazwyczaj w specjalnych rozpuszczalnikach, choć znajdziemy także mało toksyczne produkty, które do tego celu wykorzystują zwykłą wodę.  

Nawet najbardziej wytrzymałe środki z czasem ulegają zniszczeniu, a tworzona przez nie warstwa ochronna wymaga wymiany. W głowach rodzi się zatem pytanie, jak bezpiecznie i skutecznie usunąć lakier z drewna i to bez jego uszkodzenia? 

Jak usunąć stary lakier z drewna? Dostępne metody 

Lakier z drewna możemy usunąć na wiele sposobów, każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, znajdując optymalne zastosowanie w konkretnych sytuacjach, których specyfikę staramy się wymienić poniżej. Uogólniając, metody usuwania warstw lakieru z powierzchni drewnianych da się przyporządkować do dwóch podstawowych grup – mechanicznej lub chemicznej. 

Mechaniczne usuwanie lakieru z drewna – metody 

Korzystając z metod mechanicznych, warstwę lakieru usuwamy w fizyczny sposób z drewna, do czego używamy różnych narzędzi. 

Papier ścierny i wełna stalowa 

Kiedy zastanawiamy się, jak zedrzeć stary lakier z drewna, papier ścierny jest zazwyczaj pierwszym narzędziem, jakie przyjdzie nam na myśl. Warto jednak pamiętać, że poprawne przeszlifowanie powierzchni materiału jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym sporo siły. Z drugiej strony, jest to też dość bezpieczna metoda, bo pozwala ona uniknąć błędów i zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu drewna. Podczas pracy korzystamy z kilku rodzajów papieru ściernego o różnej gramaturze. Papier o grubym ziarnie nadaje się do wstępnego przeszlifowania lakieru, do wykończenia materiału używamy z kolei bardziej drobnego ziarna.  

Dodajmy, że w przypadku powierzchni o bardzo skomplikowanych kształtach (rzeźbienia, drobne detale itd.), dla ułatwienia pracy zaleca się stosowanie wełny stalowej, która również sprzedawana jest w różnej gramaturze. 

Kiedy korzystamy z papieru ściernego i wełny stalowej: 

  • podczas zrywania lakieru z różnego rodzaju mebli, 
  • podczas usuwania lakieru z niewielkich przedmiotów oraz powierzchni, 
  • w pracy z powierzchniami o skomplikowanych kształtach (np. rzeźbienia w meblach), które mają wiele trudno dostępnych miejsc, 
  • w pracach wykończeniowych i przygotowaniu drewna do nałożenia nowej warstwy lakieru.

Szlifierki 

Użycie szlifierki do starcia starego lakieru z drewna jest znacznie szybszą i wydajniejszą metodą. Do szlifierki przymocowujemy specjalna tarczę lub pas z papier ściernym o wybranej gramaturze, a narzędzie wykona za nas większą część pracy, wprawiając materiał w intensywny ruch. Szlifowanie nie spełni swojego zadania podczas usuwania lakieru z trudno dostępnych miejsc oraz drobnych rzeźbionych detali. Korzystanie z urządzenia wymaga też wprawy, dość łatwo można bowiem tutaj uszkodzić drewno i wykonać w nim wgłębienia lub rysy.  

Kiedy korzystamy ze szlifierki: 

  • podczas usuwania lakieru z większości dużych i płaskich powierzchni drewnianych, 
  • kiedy zależy nam na szybkości pracy. 

Opalarka 

Opalarki to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane do zrywani farb i lakierów z różnych materiałów. Jeżeli mowa o ich konstrukcji, to przypominają one suszarki, dysponują jednak znacznie większą mocą, a wydmuchiwane przez nie powietrze ma temperaturę od kilkudziesięciu do nawet ponad 600 stopni Celsjusza. Pod wpływem gorącego strumienia powietrza lakier zaczyna w naturalny sposób mięknąć i odklejać się od drewna, dzięki czemu jego warstwę zdzieramy ostrożnie przy pomocy szpachelki. Użycie opalarki niesie ze sobą zagrożenie, bowiem jeżeli nie zachowamy odpowiedniej uwagi, możemy przypalić drewno, co będzie trudne do zamaskowania, jeżeli chcemy pokryć je przezroczystym lakierem. 

Kiedy korzystamy ze opalarki: 

  • podczas usuwania lakieru z dużych powierzchni drewnianych, np. blatów, stolarki okiennej i drzwiowej, 
  • w trakcie usuwania cienkich warstw lakieru. 

Cyklinowanie drewna 

To najstarsza metoda usuwania lakieru z drewna. Lakier usuwamy tutaj w fizyczny sposób, zrywając go stopniowo przy pomocy szerokiego ostrza, często razem z cienką i wierzchnią warstwą materiału. Rozwiązanie to jest dość czasochłonne i wymaga dużej cierpliwości. Stosuje się je głównie do usuwania lakieru z dużych powierzchni, przede wszystkim podłóg drewnianych, od klasycznych parkietów po posadzki wykonane z desek. Poza nożami do ręcznego użytku na rynku znajdziemy też profesjonalne mechaniczne narzędzia do cyklinowania. 

Kiedy korzystamy z cyklinowania: 

  • podczas zrywania lakieru z podłóg, 
  • w trakcie ściągania bardzo grubych i twardych warstw lakieru. 

Chemiczne usuwanie lakieru z drewna 

Po chemiczne środki do ściągania lakieru z drewna sięga się znacznie rzadziej. Są to zazwyczaj specjalne zmywacze lub żele, którymi jak farbą pokrywa się lakierowaną powierzchnię. Korzystanie ze zmywacza jest dość czasochłonnym procesem, bowiem po każdorazowym jego nałożeniu należy go spłukać wodą, a następnie poczekać na wyschnięcie drewna. Jeżeli na powierzchni materiału wciąż znajdują się resztki lakieru, proces powtarzamy aż do skutku.  

Żele działają na podobnej zasadzie co zmywacze. Nakładamy je bezpośrednio na lakierowane drewno przy pomocy pędzla. Pozostawione same sobie wchodzą w reakcję chemiczną z lakierami, sprawiając, że puchną one i miękną, co znacząco ułatwia ich mechaniczne usunięcie, np. przy pomocy ścierki, gąbki lub skrobaka. W przeciwieństwie do zmywaczy, żele nie wnikają w drewno i nie wymagają jego suszenia, co przyśpiesza pracę. 

Zmywacze i żele są toksycznymi i łatwopalnymi substancjami o mocnym zapachu, należy stosować je tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Weźmy też pod uwagę to, że środki tego typu nie są uniwersalne, zawsze należy więc zapoznać się z instrukcją producenta, w której znajdziemy informacje o tym, na jakiej powłoce lakierniczej je stosować. 

Niewątpliwym minusem zmywaczy i żeli jest też wysoki koszt tych preparatów. Jeżeli pracujemy z dużymi powierzchniami, warto wziąć go pod uwagę.   

Kiedy korzystamy ze zmywaczy i żeli do usuwania lakieru: 

  • podczas usuwania lakieru z miękkiego i delikatnego drewna, 
  • w trakcie ściągania lakieru z drewna o nierównej powierzchni.