Data publikacji:

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk?

Renowacja starych mebli stała się w ostatnich latach niezwykle popularna, ponieważ pozwala ona względnie niskim kosztem uzyskać niesamowicie interesujące efekty. Przy odrobinie wysiłku możemy odmienić babciny kredens lub peerelowską szafkę, zamieniając ją w obiekt godny designerskich katalogów, który pasować będzie do najbardziej nowoczesnych wnętrz. Wiele ze starych mebli pokrytych jest jednak grubą warstwą lakieru, której usunięcie może przysporzyć niemałych kłopotów. Z artykułu dowiesz się, jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk.
meble
Różnego typu lakierów używa się do zabezpieczania mebli od setek lat. Pozwalają one cieszyć się fakturą naturalnego drewna, równocześnie skutecznie zabezpieczając jego powierzchnię przed zarysowaniami, wilgocią, plamami oraz innymi uszkodzeniami. Chociaż meblarski design zmienił się drastycznie na przestrzeni ostatnich dwustu lat, to przez długi czas największym powodzeniem wśród konsumentów cieszyły się meble z wykończeniem na tzw. wysoki połysk, który osiągany był poprzez użycie grubych warstw lakieru. Wygląd ten nieodmiennie kojarzy się z elegancją i luksusem, dziś jednak łączymy go głównie z kiczem i „urokiem” minionych epok.
Meble wykonane na wysoki połysk nie pasują zazwyczaj do większości współczesnych wnętrz, dlatego też bardzo często trafiają na śmietnik. Sprzyja temu również to, że na grubym lakierze niezwykle dobrze zauważalne są wszelkiego rodzaju rysy i odpryski, powstałe w naturalny sposób podczas życia mebla. Sposobem na uratowanie tego typu szafki, krzesła czy stołu jest więc kompletne usunięcie warstwy lakieru i zastąpienie jej nowoczesnymi farbami lub lakierami. Podpowiadamy, jak usunąć lakier z drewna.

Usuwamy lakier z mebli wykończonych na wysoki połysk – najskuteczniejsza metoda

Lakier z powierzchni drewnianych możemy usunąć na wiele sposobów. Dzielimy je na metody mechaniczne, w których fizycznie zdzieramy lakier przy użyciu różnych narzędzi, a także chemiczne, oparte o wykorzystanie specjalnych środków rozpuszczających warstwę zabezpieczającą materiał. Każda z nich ma zalety oraz wady, sprawdzając się najlepiej w konkretnych sytuacjach. Specjaliści oraz amatorzy są zgodni jednak, że najskuteczniejszą metodą na usunięcie lakieru z mebli na wysoki połysk jest skorzystanie z opalarki. Opalanie mebli na wysoki połysk – co należy wiedzieć?
Metoda ta opiera się na bardzo prostej zasadzie. Powierzchnię mebla podgrzewamy strumieniem gorącego powietrza, które sprawia, że nawet bardzo stary lakier zaczyna stopniowo mięknąć i odklejać się od drewna, dzięki czemu jego warstwę można powoli i ostrożnie oderwać.

Aby skorzystać z tej metody usuwania grubych warstw lakieru, musimy uzbroić się w odpowiednie narzędzia. Podstawowym będzie specjalna opalarka, bez której oczywiście nie możemy rozpocząć pracy. Jest to specjalistyczne narzędzie, które przeznaczone jest do usuwania farb czy lakierów z wielu różnych materiałów. Jeżeli chodzi o wygląd sprzętu i sposób jego działania, są one w zaskakujący sposób zbliżone do suszarek do włosów.

Z dmuchawy opalarki wydobywa się strumień powietrza o temperaturze do kilkudziesięciu do nawet ponad 600 stopni Celsjusza. Poza opalarką pod ręką powinniśmy mieć również niewielką szpachelkę lub nóż do cyklinowania, które pozwolą usuwać miękkie płachty lakieru. Podczas całego procesu niezwykle istotne jest jednak zachowanie odpowiednich zasada bezpieczeństwa. Na ręce warto założyć rękawice chroniące przed gorącym powietrzem.

Koniecznie bierzemy też pod uwagę to, że podczas opalania lakieru z mebli na wysoki połysk z obrabianej powierzchni unosić będą się szkodliwe dla zdrowia opary. Prace najlepiej wykonywać więc na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu). Nie zaszkodzi kupienie dobrej maski ochronnej, pozwalającej unikać wdychania przedostających się do powietrza chemikaliów.

Podczas pracy musimy zachowywać cały czas czujność. Bardzo łatwo można bowiem przypalić odkrytą powierzchnię drewna. Dlatego też opalarka powinna znajdować się w odległości co najmniej 20 centymetrów od mebla. Używając szpachli lub noża pod nieodpowiednim kątem, dość szybko zarysujemy mebel. Co prawda, błędy te można zamaskować i poprawić, ale jeżeli do nowego wykończenia mebla planujemy użyć przezroczystego lakieru, niektóre ubytki mogą być bardzo dobrze widoczne.
Bardzo często na wysoki połysk wykańczane były meble z płyt MDF pokryte okleiną, w Polsce modele tego typu produkowane i sprzedawane były głównie w czasach PRL. W przypadku tego typu modeli opalanie przebiega podobnie jak podczas pracy z lakierowanym drewnem. Zwracamy jednak dodatkową uwagę na to, by nie uszkodzić okleiny. Może się jednak zdarzyć, że mimo naszych wysiłków odłamie się ona lub punktowo ukruszy. Kawałek tego typu można jednak na szczęście przykleić ponownie na miejsce, a ewentualne rysy zakryć szpachlą.

Po skończeniu pracy mebel oczyszczamy przy pomocy papieru ściernego o małej gramaturze, a następnie dokładnie odpylamy, przygotowując jego powierzchnię na nową farbę lub lakier.
Zdjęcie: halfpoint/Envato Elements