Data publikacji:

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Drzwi przesuwne to bardzo popularne rozwiązanie, między innymi ze względu na zwiększenie możliwości aranżacyjnych i lepsze zagospodarowanie przestrzeni w danym pomieszczeniu. Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek.

drzwi przesuwane do szafy

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne? Wymiary wnętrza mają znaczenie?

Drzwi przesuwne są polecane przede wszystkim do małych przestrzeni, ale nie tylko – jest to bowiem świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Szafę można dzięki nim wygodnie i komfortowo otwierać czy zamykać, bez wykorzystywania miejsca wokół. Takie rozwiązanie pozwala też optycznie powiększyć daną przestrzeń, co chętnie jest wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach, gdzie drzwi przesuwne montowane są nie tylko w szafach, ale też na przykład przy przejściach pomiędzy pomieszczeniami (zwłaszcza w mieszkaniach w stylu industrialnym). Aby ten mechanizm był funkcjonalny, a jednocześnie wyglądał atrakcyjnie, ważne są dobrze wykonane pomiary przedmontażowe. Dzięki nim cała instalacja będzie przygotowana równo i precyzyjnie pod wymiar docelowej przestrzeni, działając potem sprawnie przez lata. Chcąc dowiedzieć się, jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na samą konstrukcję danej szafy oraz jej wielkość.

Wymiary drzwi przesuwnych – co należy wiedzieć?

Sprawdzanie wymiarów drzwi przesuwnych do szaf polega przede wszystkim na dostosowaniu elementów konstrukcyjnych do rozmiarów wnęki czy szafy. Należy zwrócić uwagę na:

  • wysokość i szerokość miejsca, w którym ma stanąć szafa (bądź jej faktyczne wymiary, jeśli już jest zamontowana);
  • głębokość wnęki;
  • spady i kąty nachylenia pomiędzy ścianami, podłogą i sufitem.
Należy też mieć na uwadze dobrej jakości komponenty, ponieważ to od nich (i ich prawidłowego montażu) zależy poprawne funkcjonowanie drzwi przesuwnych. Wymiary tych elementów powinny być do siebie dobrze dopasowane, dlatego tak istotne jest właściwe wykonanie pomiarów. Chodzi przede wszystkim o takie części składowe jak:
  • prowadnice;profile (ramki i rączki drzwi);
  • górne i dolne tory dopasowane do stosowanego systemu (wykonane najczęściej z aluminium lub stali);
  • listwy przymykowe;
  • pasek uszczelniający, który zapobiega przedostawaniu się do systemu zanieczyszczeń, które mogłyby powodować spowolnienie lub nieprawidłowe działanie drzwi;
  • pasek buforowy, który tłumi i ogranicza uderzenia drzwi o ściany;
  • wózek dolny i prowadnik górny;
  • domykacz gazowy, gwarantujący ciche domknięcie drzwi.

Jak sprawdzić wymiary drzwi przesuwnych do szaf?

Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy? Najpierw należy uporządkować mierzoną przestrzeń, tak aby żadne przedmioty nie utrudniały wykonania pomiarów (pamiętaj, że każdy centymetr ma znaczenie). Warto posługiwać się miarką elektryczną (dalmierz laserowy), gwarantującą wykonanie bardzo dokładnych pomiarów, choć tradycyjna miara zwijana też się sprawdzi (należy wtedy być szczególnie skupionym, polecamy też dla pewności powtórzyć całą czynność, by potwierdzić uzyskane dane).

Określając wymiary drzwi przesuwnych, powinno się posługiwać też poziomicą, należy również pamiętać, by mieć przy sobie kartkę i długopis, aby na bieżąco zapisywać wszystkie wartości.
Mając wszystkie potrzebne elementy, zmierz z jak największą dokładnością szerokość, wysokość oraz głębokość wnęki szafy lub miejsca, w którym ma stanąć. Następnie od wymiaru wysokości należy odjąć grubość prowadnic z pasami uszczelniającymi oraz wózka jezdnego dolnego i górnego. Natomiast od zmierzonej szerokości odejmuje się grubość listew przymykowych.
Autorka: Rita Turbiarz