Hulajnogi miejskie można już spotkać nie tylko w największych polskich miastach. Choć w Warszawie, gdzie funkcjonują od 2018 roku, operatorów jest najwięcej, również na chodnikach mniejszych miast można zauważyć charakterystyczne pojazdy. Jak wypożyczyć hulajnogę miejską? Gdzie można się nią poruszać? Ile kosztuje jazda hulajnogą? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Aby móc skorzystać z hulajnogi elektrycznej, należy pobrać aplikację danego operatora hulajnóg. W dużych miastach funkcjonuje zazwyczaj kilka firm, a ceny przejazdów są podobne, dlatego czynnikiem decydującym może być stan hulajnóg czy ich dostępność. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie należy przelać środki na konto użytkownika lub podłączyć do aplikacji kartę płatniczą. Większość operatorów pozwala także na płatność poprzez konto Google Pay.
Wypożyczenie hulajnogi elektrycznej jest bardzo proste i trwa dosłownie kilka sekund. Wystarczy zeskanować telefonem kod QR znajdujący się na każdej hulajnodze lub przepisać kod. Do wypożyczenia hulajnogi niezbędny jest internet mobilny w smartfonie, ale warto zwrócić uwagę także na stan baterii. Jeśli nie zablokujesz pojazdu po skończonej jeździe, może skorzystać z niej inny użytkownik, nabijając twój rachunek.
Aby ruszyć hulajnogą elektryczną, odepchnij się nogą, a następnie naciśnij prawą manetkę przyspieszenia. Lewa służy do wyhamowywania hulajnogi. Nie wszystkie pojazdy mają wyświetlacz prędkości, ale maksymalna dopuszczalna prędkość w Polsce to 25 km/h. Po zakończeniu jazdy zablokuj hulajnogę i pozostaw ją w bezpiecznym miejscu, nie zagrażającym przechodniom i rowerzystom. Nie odstawiaj jej jednak pod ścianami budynków, bowiem niewidomi wykorzystują je do orientacji w terenie.
Koszt wypożyczenia hulajnogi składa się z opłaty początkowej oraz opłaty za przejazd. Opłata początkowa jest stała i niezależna od długości przejazdu. Za samo odblokowanie hulajnogi operatorzy liczą sobie od 2 do 3,50 zł. Drugi składnik kosztu związanego z użytkowaniem miejskich hulajnóg elektrycznych to opłata za przejazd. Wbrew pozorom nie jest ona naliczana za pokonane kilometry, a za minuty użytkowania hulajnogi. Oznacza to, że rachunek rośnie również podczas postoju na czerwonym świetle czy rozmowy ze znajomym. Koszt jednej minuty jazdy waha się od 50 gr do 1 zł. Pieniądze pobierane są po zakończeniu jazdy z dołączonej karty płatniczej lub z przedpłaconego konta. W zależności od operatora indywidualne konto można zasilić dowolną lub zdefiniowaną kwotą.
Po zmianie przepisów o UTO Ministerstwo Infrastruktury wyraźnie określiło, gdzie można legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną. Od 20 maja 2021 roku hulajnogi elektryczne traktowane są niemal jak rowery i to właśnie na drogach rowerowych powinny znaleźć swoje miejsce. Maksymalna prędkość ujęta w przepisach to 20 km/h. Jeśli drogi rowerowej nie ma, kierujący może podróżować drogą, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. W praktyce drogi z takim ograniczeniem należą do rzadkości, więc w miejscach o wyższym ograniczeniu prędkości użytkownik hulajnogi musi przenieść się na chodnik – ale tylko pod warunkiem, że ten ma minimum 2 metry szerokości. Co więcej, na chodniku należy jeździć z prędkością zbliżona do prędkości pieszego.