Gęsta i zielona murawa wokół domu prezentuje się świetnie. Niestety, aby uzyskać taki efekt, trzeba odpowiednio dbać o trawnik, a dobre przygotowanie podłoża to podstawa. Jeśli chcesz, aby murawa wokół domu zamieniła się z czasem w piękny i gęsty trawnik, zobacz, jak wyrównać ziemię pod trawnik.
Zakładanie działki wokół domu to trudne zadanie, które wymaga sporo pracy oraz podstawowej wiedzy. Jeśli w twoim ogrodzie już zakończyły się wszystkie prace ziemne, czyli zostały rozprowadzone instalacje, wykonano niezbędne elementy architektury ogrodowej, możesz zacząć planować, jak wyrównać ziemię pod trawnik.
Pierwszy etap prac to spulchnienie podłoża w miejscu, gdzie zamierzasz wysiać trawę. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi ręcznych, np. szpadla, lub zdać się na glebogryzarkę, która ułatwi całe zadanie. Wierzchnią warstwę gruntu trzeba przekopać na głębokość mniej więcej 25 cm.
Kolejny etap przed wyrównaniem terenu to oczyszczanie ziemi. Gdy gleba jest rozkopana, łatwo pozbędziesz się chwastów czy kamieni. To szczególnie ważne zadanie, ponieważ chwasty będą odrastać z czasem, a kamienie utrudnią ukorzenianie się nowej murawy. Zadania te możesz wykonać ręcznie oraz wspomagać się grabiami.
Sprawdź, na czym polega wertykulacja trawnika
Podczas oczyszczania ziemi warto zadbać również o jakość podłoża. Jeśli gleba jest gliniasta, warto uzupełnić ją o ziemię lepszej jakości. Na niewielkich działkach można zdać się na gotowe mieszanki podłoża do trawników – worki o dużej pojemności znajdziesz w centrach budowlanych i sklepach ogrodniczych, także internetowych. Jeśli jednak urządzasz dużą działkę, konieczne może okazać się zamówienie nawet kilku wywrotek ziemi pod trawnik dobrej jakości.
Co więcej, jeśli liczysz na naprawdę spektakularny efekt i piękną murawę wokół domu, warto zbadać pH gleby. Można to zrobić za pomocą nieskomplikowanego urządzenia zwanego kwasomierzem gleby. Tester tego typu pozwoli ci się przekonać, czy gleba wymaga np. dodania wapna lub kompostu.
Gdy podłoże pod trawnik jest już uzupełnione o nową glebę lub domieszki niezbędne do prawidłowego wzrostu trawy, można zabrać się za wyrównywanie ziemi. Jak wyrównać trawnik? Do tego zadania potrzebne będą grabie, dzięki którym równomiernie rozprowadzisz rozluźnioną podczas przekopywania i oczyszczania ziemię.
Warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków terenu. Co prawda, działka powinna być odwodniona, ale i tak, kształtując podłoże pod trawnik, zwróć uwagę, aby teren nie opadał w kierunku tarasu czy altany ogrodowej, ponieważ w razie solidnej ulewy woda opadowa może gromadzić się w tych miejscach.
Końcowy etap wyrównywania terenu pod trawnik to wałowanie ziemi. W tym celu należy zastosować specjalny wlec ogrodniczy, czyli dość ciężki, z reguły metalowy sprzęt wyposażony w rączkę, który trzeba przeciągnąć przez całą powierzchnię ziemi. Wałowanie ma na celu ubicie i wyrównanie gleby. Gdyby była zbyt luźna, po wysianiu trawnika podczas ulewy nasiona mogłyby spłynąć z powierzchni ziemi.
Jak widzisz, wyrównanie terenu pod trawnik wymaga sporo pracy i zgromadzenia pewnych narzędzi ogrodniczych. Chociaż jest to pewne wyzwanie, warto się do niego przyłożyć i wykonać tę żmudną pracę zgodnie z ogrodniczą sztuką – w efekcie zyskasz większe szanse, że twój trawnik zamieni się w gęsty i efektowny zielony dywan.