Mierzanie rozstawu śrub przydaje się między innymi wtedy, gdy chcemy wiedzieć, jakie felgi dobrać do samochodu. Jak prawidłowo odczytywać oznaczenia? Za przykład posłuży nam oznaczenie 5 x 112. Oznaczenie zaczerpnięte z Volkswagena Passata, obecnie jednego z najbardziej popularnych modeli samochodów w kraju, tym samym podane oznaczenie jest najczęściej występującym.
Symbol oznacza 5 otworów mocujących rozstawionych na okręgu o średnicy 112 mm, mierząc od środka otworu centralnego. Rozstaw śrub w samochodzie łatwo sprawdzić, ponieważ każdy producent w swoich katalogach zamieszcza informacje dotyczące konkretnych modeli.
W przypadku felg sprawa się trochę komplikuje, ponieważ firmy, które je produkują, nie muszą zamieszczać takiego samego oznaczenia, a posługiwać się mogą swoimi symbolami. W takim przypadku rozstaw śrub najlepiej zmierzyć suwmiarką. Są one ogólnodostępne, a do takiego pomiaru nie jest potrzebny przyrząd z najwyższej półki.
Osobom wprawionym w pomiarach najprościej zmierzyć odległość od środków przeciwległych otworów. Mowa oczywiście o sytuacji, w której liczba otworów jest parzysta. Dla osób mniej doświadczonych alternatywą jest pomiar od zewnętrznej krawędzi jednego z otworów do wewnętrznej krawędzi leżącego naprzeciwko.
Trzecią metodą mierzenia rozstawu śrub jest odczytanie odległości między wewnętrznymi krawędziami przeciwległych otworów, do której dodać trzeba średnicę jednego z otworów. W ten sposób w sumie otrzymamy wartość rozstawu śrub w feldze.
Sprawdź, które felgi wybrać: felgi stalowe czy aluminiowe
Co zrobić w przypadku, kiedy posiadamy nieparzystą liczbę otworów i nie możemy zmierzyć dwóch przeciwległych? Najlepiej przygotować sobie kalkulator i coś do pisania, czeka nas bowiem kilka pomiarów. Zmierzyć trzeba trzy odległości. Są to średnica otworu centralnego, średnica otworu mocującego oraz odległość od krawędzi tych dwóch otworów. W naszym przykładzie posłużymy się następującymi danymi: otwór centralny 50 mm, otwór na śrubę 12 mm oraz odległość między otworami 25 mm.
Mając wszystkie niezbędne wyniki, przechodzimy do obliczeń. Należy dodać do siebie wartość otworu centralnego, wartość otworu na śrubę oraz dwukrotnie wartość odległości między nimi. U nas wygląda to następująco: 50 + 12 + 2 x 25 = 112 mm. W sieci można znaleźć wszelkiego rodzaje kalkulatory rozstawu śrub, które pomogą ci odpowiednio odczytać wartość. Pomiary wspomnianymi metodami działają zawsze, bez względu na to, czy mamy do czynienia z sześcioma czy ośmioma otworami, w przypadku parzystej liczby, czy też trzema lub pięcioma, w przypadku nieparzystej ilości. Są one proste w obsłudze i łatwe do zapamiętania, a sam pomiar dzięki temu nie sprawia większych problemów.
Przedstawiliśmy, jak czytać oznaczenia rozstawu śrub oraz metody ich pomiaru drogą „na piechotę”. Posiadając takie informacje, bez wątpienia możesz zabrać się za odczytanie niezbędnych dla ciebie danych, aby dobrać odpowiednie felgi do swojego pojazdu. Oczywiście sprawa nie dotyczy tylko felg czy kół samochodowych. W ten sam sposób podchodzi się do wszelkiego rodzaju mierzenia rozstawu śrub. Wspomniane metody będą w każdym innym przypadku równie pomocne i dokładne. Suwmiarki w dłoń, do dzieła!