Data publikacji:

Jaką deszczownicę prysznicową wybrać?

Deszczownica to elegancki i praktyczny element armatury łazienkowej – prezentuje się nowocześnie  i pozwala na kąpiel w komfortowych warunkach. Jaką deszczownicę prysznicową wybrać? Jakie są rodzaje urządzeń tego typu? Jaki model będzie lepszą opcją, jeśli wykańczasz wannę z parawanem prysznicowym? Przekonajmy się!

deszczownica
Podpowiadaliśmy już, jak wygląda aranżacja małej toalety krok po kroku, dlatego tym razem skupimy się na akcesoriach do łazienki.Tradycyjne słuchawki prysznicowe wyposażone w giętki wąż powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują deszczownice, czyli nowoczesne natryski prysznicowe, które rozpraszają wodę w taki sposób, że kąpiel jest jeszcze przyjemniejsza.

Jakby tego było mało, elementy armatury łazienkowej tego typu oferują szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby sterowanie intensywnością i rodzajem strumienia i co więcej, ograniczają zużycie wody.

Nie powinno zatem dziwić, że deszczownice coraz bardziej zyskują na popularności. W gąszczu dostępnych w sprzedaży modeli trudno się jednak połapać – jaka deszczownica będzie najlepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy.

Rodzaje deszczownic prysznicowych

Elementy armatury łazienkowej tego typu możemy podzielić przez wzgląd na sposób montażu na dwie zasadnicze grupy: deszczownice prysznicowe podtynkowe oraz natynkowe.

Deszczownice podtynkowe

To bardzo modne i minimalistyczne rozwiązanie. Wszelkie elementy instalacyjne i przyłączeniowe zabudowane są pod warstwą kafli ściennych, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, możesz uzyskać znacznie lepszy efekt dekoracyjny, niż w przypadku tradycyjnych słuchawek prysznicowych.

Wadą deszczownic prysznicowych podtynkowych jest to, że w razie ewentualnej usterki konieczne może się okazać skuwanie płytek.

W tej grupie wyróżnimy deszczownice ścienne i sufitowe. W przypadku tych drugich montaż jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga przygotowania maskującej zabudowy również w suficie. Z kolei wśród deszczownic ściennych obok klasycznych modeli na uwagę zasługują deszczownice kaskadowe – w tym przypadku panel ścienny montowany w sposób podtynkowy ma nieco inna budowę i może emitować strumień wody lub kaskadę.

Deszczownice natynkowe

To z kolei elementy armatury, które swoją budową odwołują się do tradycyjnych rozwiązań. Konstrukcję deszczownicy osadza się na ścianie wykończonej płytkami i zarówno sama deszczownica, wąż, baterie i elementy mocujące pozostają widoczne.

Najczęściej w tym wydaniu znajdziesz produkty wzbogacone o dodatkową klasyczną słuchawkę prysznicową

Jaki kształt i rozmiar deszczownicy?

Z reguły deszczownice mają kształt okrągły lub kwadratowy. W sprzedaży znajdziesz modele zarówno o niewielkiej średnicy, czy boku, jak i naprawdę pokaźne, liczące sobie nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Rozmiar deszczownicy należy dobrać do wielkości kabiny prysznicowej – zbyt duży model może okazać się nieefektywny i niewygodny w użytkowaniu.

A jaka deszczownica będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku wanny z parawanem? Tu najczęściej stosuje się modele o mniejszej średnicy lub krawędzi boku.

Warto jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzi się wariant ścienny, ponieważ można go osadzić na takiej wysokości, aby górna krawędź parawanu wannowego zabezpieczała przed chlapaniem wody na podłogę. W przypadku deszczownicy sufitowej mogłoby się to okazać niemożliwe. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając deszczownicę? Na niesztampowe rozwiązania. W sprzedaży znajdziesz np. deszczownicę prysznicową  czarną, złotą czy miedzianą, co może być kolejnym dodatkiem do stylizacji łazienki.

Ponadto warto wybrać model z funkcją oszczędności wody oraz możliwością kilkustopniowej regulacji strumienia wody.