Data publikacji:

Jaka fotopułapka na działkę? Jaką fotopułapkę wybrać?

Fotopułapka kojarzy się z obserwacją dzikiej zwierzyny, ale w rzeczywistości ma więcej zastosowań. To doskonałe narzędzie szpiegowskie, które może poprawić twoje bezpieczeństwo. Jaką fotopułapkę wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
jaka fotopułapka na działkę

Gdzie przyda się fotopułapka?

Fotopułapka używana jest powszechnie przez miłośników dzikiej przyrody do obserwacji zwierzyny leśnej. Zakamuflowana w koronie drzew fotopułapka nie niepokoi nieufnych zwierząt i pozwala zaobserwować je w naturalnym środowisku, np. przy wodopoju. W ten sposób możesz zgłębić zwyczaje łosi, lisów, dzików, wilków czy innych dziko żyjących zwierząt.
Urządzenie rejestrujące przyda się także w innych, mniej pasjonujących przypadkach. Fotopułapka dość często używana jest do obserwacji niechlubnych zdarzeń, np. wyrzucania śmieci do lasu, podkradania materiału budowlanego lub wyrządzania szkód przez złośliwych sąsiadów. Nagranie może być dowodem w sprawie lub zabezpieczeniem na wypadek oskarżeń. Wiele osób decyduje się na montaż fotopułapek w miejscach, w których nikt na co dzień nie przebywa, np. na działkach, przy domkach letniskowych, na cmentarzu lub w pobliżu magazynów. To alternatywa dla systemu monitoringu, która pomaga zidentyfikować wandali, złodziei oraz cmentarne hieny.

Jak działa fotopułapka?

Fotopułapka to w gruncie rzeczy dobrze zamaskowana kamera, która aktywuje się pod wpływem ruchu. W momencie wykrycia ruchu wykonuje serię zdjęć lub nagrywa materiał wideo. Dobrej jakości urządzenia nie tylko zapisują nagranie, ale i wysyłają je mailem lub MMS-em. Liczbę zdjęć, czułość czujnika lub jakość nagrania można wybrać w ustawieniach. Podczerwone diody umożliwiają nagranie materiału także po zmroku, dzięki czemu czujnemu oku fotopułapki nie wymkną się nocni intruzi.


Przeczytaj także: Jaki uzdatniacz wody? Ranking


W odróżnieniu od klasycznego systemu monitoringu fotopułapka nie wymaga zewnętrznego zasilania. Można więc zamontować ją w dowolnym miejscu, np. na drzewie znajdującym się tuż przy drodze prowadzącej do leśnej chatki. Dzięki temu urządzenie wykryje intruza na długo przed tym, zanim zjawi się on tuż przy zabudowaniach.
W zależności od trybu działania fotopułapki jest ona w stanie pracować na jednym zasilaniu przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Maskujące barwy moro są w stanie skutecznie wtopić ją w leśny krajobraz i pozostawiają niemal niewidoczną dla postronnych osób. Rozpoznanie zamierzeń osób kręcących się wokół posiadłości umożliwia mikrofon wbudowany w urządzenie.

Jaką fotopułapkę wybrać?

Fotopułapki nie należą do najtańszych urządzeń. Stworzone są głównie z myślą o pracy myśliwego lub leśnika, dlatego wiele profesjonalnych modeli osiąga cenę dwóch tysięcy złotych. W wyszukiwarce cenowej Ceneo.pl znajdziesz jednak bardziej przystępne fotopułapki, w cenie od około 200 zł wzwyż. To dobry sprzęt na początek przygody z obserwacją fauny oraz do podniesienia własnego bezpieczeństwa. Jakie parametry wziąć pod uwagę przed zakupem fotopułapki?
  • Zasięg czujnika – powinien obejmować teren, który zamierzasz obserwować. W innym przypadku kamera się nie sprawdzi. Ważny jest też kąt pracy czujnika PIR.
  • Niewidoczne diody podczerwone – niewidoczne dla ludzkiego oka diody utrudnią znalezienie zamaskowanego urządzenia przez osoby postronne.
  • Rodzaj zasilania – fotopułapka może być zasilana akumulatorem lub wymiennymi bateriami. Czas pracy urządzenia uzależniony jest od trybu nagrywania i czułości czujnika, dlatego dopasuj model do częstotliwości odwiedzania miejsca umieszczenia fotopułapki.
  • Moduł GSM – dzięki karcie SIM fotopułapka może wysyłać materiały na bieżąco. Należy zakupić kartę SIM u operatora i włożyć w odpowiedni slot. Dla zwiększenia zasięgu można zainstalować zewnętrzną antenę.
  • Rozdzielczość i jakość obrazu – nawet niedrogie fotopułapki nagrywają w Full HD i robią zdjęcia o rozdzielczości 16 Mpix. Większe znaczenie ma to, jak radzą sobie z nagrywaniem obrazu w kiepskich warunkach oświetleniowych.
  • Wodoodporność – fotopułapki z definicji używane są na zewnątrz, więc muszą być w pełni wodoodporne. Podstawowa klasa szczelności to IP65.
  • Maksymalna pamięć karty microSD – im większa pojemność karty obsługiwana przez urządzenie, tym więcej (i w lepszej jakości) materiału nagra kamera leśna.
Autor: Szymon Sonik