Data modyfikacji:

Jaki uzdatniacz wody? Ranking

Tak zwana twarda woda w kranie jest problemem dla wielu Polaków. Rozpuszczone w niej minerały wpływają nie tylko na jej smak, ale także właściwości. Zostawia ona łatwo zauważalny i trudny do usunięcia osad, który z czasem niszczy instalację hydrauliczną w domu. Problemowi zaradzają uzdatniacze wody, przedstawiamy więc ranking najlepszych urządzeń tego typu.

woda

Jaki uzdatniacz wody do domu?

Uzdatniacz wody to specjalny filtr do wody pod zlew, którego zadaniem jest oczyszczenie wody z rozpuszczonych w niej mineralnych zanieczyszczeń odpowiadających za jej tzw. wysoką twardość. Wpływa ona negatywnie na żywotność instalacji hydraulicznej oraz centralnego ogrzewania. We wnętrzu ich rur osadza się bowiem trudny do uśnięcia osad.

Ten sam rodzaj zanieczyszczeń pojawia się również z czasem w czajnikach, na garnkach, sztućcach, w grzejnikach i bojlerach, na ścianach kabin prysznicowych i armaturze łazienkowej, a także bębnach oraz grzałkach pralek. Uzdatniacze wykonują to samo zadanie, co zmiękczacze wody i często oba urządzenia są ze sobą połączone w większych zestawach filtracyjnych.

W przeciwieństwie do zmiękczaczy, uzdatniacze nie używają jednak substancji chemicznych i do neutralizacji minerałów wykorzystują zazwyczaj procesy fizyczne, nie zmieniają więc składu chemicznego wody, co mogłoby wpływać np. na zwiększenie jej korozyjności. Dzięki temu konserwacja tych urządzeń nie kosztuje zbyt wiele, bowiem nie wymaga częstego dokupowania drogich wkładów i filtrów.

Podczas uzdatnia minerały w wodzie zamieniane są na mikroskopijne kryształki, które znacznie trudniej osadzają się na różnych powierzchniach. Trzeba podkreślić, że proces ten jest całkowicie ekologiczny i nie wpływa w żaden sposób na zdrowie osób spożywających wodę.

Uzdatniacze są najczęściej bardzo kompaktowe, a ich montaż jest względnie szybki i prosty. Sprzęt może poprawiać jakość wody w całej domowej instalacji. Pracuje też punktowo, po bezpośrednim przymocowaniu do kranu lub dopływu pod zlewem.

Uzdatniacze wody: ranking

Viessmann Aquahome Compact

Kompaktowa stacja uzdatniania wody stworzona dla niewielkich domów jednorodzinnych. Neutralizuje kamień w wodzie przeznaczonej do spożycia, a także ogrzewania. Producent gwarantuje co najmniej 15-letnią żywotność modelu oraz wysoką wydajność nawet przy największym obciążeniu. Sterowanie dokonywane jest z poziomu specjalnego panelu elektronicznego.

Viessmann Aquahome 20

Kolejny uzdatniacz wody z rankigu przeznaczony jest dla mieszkańców domów jednorodzinnych, obsługujący maksymalnie pięć osób oraz dwie łazienki. Urządzenie montuje się w pobliżu głównego przyłącza wody w domu, odpływu do kanalizacji i gniazda elektrycznego. Ze sprzętem łączymy się przy pomocy mobilnej aplikacji iQua, pozwalającej na jego zaawansowaną konfigurację.

Global Water RO7 GW-OS0001

Zestaw z uzdatniaczem i oczyszczaczem wody, który oparty jest na systemie odwróconej osmozy. Przefiltrowana woda podawana jest w dwóch wersjach do wyboru.

Woda czysta przeznaczona jest do przygotowywania posiłków oraz napojów. Woda lekko zmineralizowana nadaje się z kolei do bezpośrednie spożycie i jest świetnym substytutem wody butelkowanej ze sklepu. Dodatkowo urządzenie jonizuje (dzięki specjalnemu wkładowi bioceramicznemu) i natlenia wodę, co według producenta dodatkowo podnosi jej walory zdrowotne.

Global Water Blue Soft RX21

Uzdatniacz i zmiękczacz wody przeznaczony dla gospodarstw domowych, w których żyje od trzech do sześciu osób. Urządzenie podłączymy do sieci kanalizacyjnej oraz grzewczej. Kontrolę nad wszystkimi funkcjami zyskujemy dzięki specjalnemu panelowi sterowania z wyświetlaczem.

BRITA ON TAP Filtr nakranowy

Filtr z uzdatniaczem wody, który nakładamy bezpośrednio na kran. Sprzęt posiada cyfrowy wyświetlacz LCD pokazujący, ile zostało czasu do wymiany filtra. Sprzęt, dzięki wkładkom z aktywnym węglem oraz membranom, usuwa z wody chlor, śladowe ilości metali ciężkich, pestycydy i herbicydy, bakterie oraz mikroplastik.

Autor: Michał Kułakowski