Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza mata do ćwiczeń?

Regularnie trenujesz w domu? Z pewnością przyda ci się odpowiednia mata. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym zastanowimy się, jaka mata do ćwiczeń sprawdzi się najlepiej. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, a także polecimy kilka sprawdzonych produktów.
mata

Jaka mata do ćwiczeń? Rodzaje mat

Zanim podpowiemy wam, jaka mata do ćwiczeń sprawdza się najlepiej, najpierw powinniście poznać jej różne rodzaje.

Maty do jogi

Jak wskazuje sama nazwa, takie maty będą idealne do trenowania jogi. Czym wyróżnia się podobna mata? Ma ona przede wszystkim bardzo dobrze izolować osobę ćwiczącą od gruntu – w końcu wiele osób preferuje trening jogi na świeżym powietrzu. Ponadto maty do jogi są cienkie i bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo można się z nimi przemieszczać.

Maty tatami

Idealne do treningów wschodnich sztuk walki. Maty tatami są wykonane z niezwykle wytrzymałych tworzyw.

Maty gimnastyczne

To maty grubsze i dość duże. Przeznaczone są przede wszystkim na salę, gdzie trenuje się gimnastykę. Mata gimnastyczna ma amortyzować upadki i zapobiegać powstałym w ich wyniku kontuzjom. Z podobnej maty możesz korzystać podczas ćwiczeń w pozycji leżącej. Maty gimnastyczne sprawdzają się również do ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych.

Maty treningowe

Inaczej nazywane karimatami. To najbardziej uniwersalne maty ze wszystkich wymienionych powyżej. Sprawdzą się podczas aerobiku, fitnessu, pilatesu, ale także wielu innych ćwiczeń wykonywanych w domowym zaciszu. Dzięki macie treningowej twoje ciało nie będzie się ślizgać. Ponadto chroni ona przed kontuzjami, uderzeniami i stłuczeniami.

Maty ochronne

Ważne jest to, że na matach ochronnych się nie ćwiczy. Mają one za zadanie chronić podłoże przed uszkodzeniami – szczególnie w miejscach, gdzie korzysta się z ciężkich sprzętów, takich jak hantle. Co więcej, na takich matach sprzęty do ćwiczeń po prostu się nie ślizgają. Maty ochronne często można spotkać na siłowni.

Sprawdź, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać

Mata do ćwiczeń. Jaką wybrać do pilatesu, jogi?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie ćwiczenia wykonujecie. Trenujecie sztuki walki? Koniecznie kupcie matę tatami. Chcecie chronić podłoże przed zniszczeniem? Postawcie na matę ochronną. A co, jeśli szukacie produktu dość uniwersalnego, który świetnie sprawdzi się zarówno do domowego rozciągania, jak i treningu cardio czy jogi? Czym wówczas kierować się podczas wyboru maty? Zerknijcie poniżej i przekonajcie się sami.

Jaki rozmiar maty?

Długość maty powinna odpowiadać twojemu wzrostowi – ewentualnie z +/- zapasem 5 cm. Co do jej szerokości, to do wyboru masz przedział od 50 do 100 cm. Tutaj nie musisz trzymać się sztywnych danych. Lepsza będzie mata szersza, niż za wąska. Najlepiej, jeśli po położeniu się będziesz mieć z każdej strony 10 cm zapasu.

Jaka grubość maty do ćwiczeń?

Ten parametr musisz dopasować do rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Im grubsza mata, tym większy komfort wykonywania ćwiczeń – szczególnie tych w pozycji leżącej czy klęczącej. Musisz jednak pamiętać, że gruba mata może źle wpływać na zachowanie równowagi – zwłaszcza podczas ćwiczeń wykonywanych na stojąco.

Jaka grubość będzie zatem optymalna? Do jogi sprawdzi się mata o grubości od 2,5 do 3,5 mm. Do ćwiczeń stojących najlepiej postaw z kolei na matę o grubości 3 mm. Co z aerobikiem i innymi domowymi ćwiczeniami? Wybierz matę o grubości od 4 do 10 mm.

Ważne – osoby szczuplejsze powinny sięgać po nieco grubsze maty. Dlaczego? Ponieważ na tych cienkich będzie im się niekomfortowo ćwiczyć, a mata nie ochroni ich przed otarciami czy ewentualnymi stłuczeniami.

Materiał, z jakiego wykonana jest mata

Maty do ćwiczeń najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych. Taka mata jest łatwa w utrzymaniu w czystości, co zdecydowanie przeważa na jej korzyść. Ponadto podobne maty są stosunkowo tanie. Czy istnieje jednak jakaś alternatywa? Oczywiście. Maty z kauczuku, korka, juty czy bawełny.

Kauczukowe maty świetnie sprawdzają się do jogi. W dodatku są antypoślizgowe. Ich wady? Zużywają się znacznie szybciej niż maty z tworzyw sztucznych. Dodatkowo mają specyficzny zapach, a przy nadmiernym wystawianiu ich na działanie promieni słonecznych, tracą one swoje antypoślizgowe właściwości. Co z matami z korka i juty? Takie maty są niezwykle naturalne, przez co bezpieczne dla skóry. Ich wada? Korek szybko się kruszy, a juta może być dość nieprzyjemna w dotyku. Maty bawełniane z kolei chłoną pot, a więc znacznie szybciej się brudzą i należy je prać po każdym treningu. Są one jednak wyjątkowo przyjemne w dotyku.

Cechy dodatkowe najlepszej maty do ćwiczeń

Kupując matę do ćwiczeń, zwróć również uwagę na jej elastyczność. To szczególnie ważne, jeśli zamierzasz zabierać matę w podróż czy na ćwiczenia do parku. Jakie maty są najbardziej elastyczne? Te najcieńsze. Im grubsza mata, tym staje się mniej elastyczna i nie nadaje się do składania czy przenoszenia, a co za tym idzie, szybciej się zużywa.

Szukasz dość grubej maty, ale jednocześnie chcesz ją jakoś złożyć, aby zajmowała w mieszkaniu jak najmniej miejsca? Zamiast maty zwijanej, kup matę składaną. Jak ona działa? Ma kilka paneli, które można łatwo składać, jednocześnie nie niszcząc struktury maty.

Przed zakupem maty sprawdź również, czy ma ona właściwości wodoodporne. Jeśli zależy ci na produkcie, z którym można łatwo podróżować, szukaj maty wyposażonej w ściągacze lub paski – te ostatnie bez problemu doczepisz do swojego bagażu. Świetnym dodatkiem jest pokrowiec na matę.

Dobre maty do ćwiczeń – ranking produktów

Szukasz najlepszej maty? Sprawdź nasze poniższe zestawienie – znajdziesz w nim najlepsze maty do ćwiczeń dostępne na Ceneo.pl.

Tiguar, Joga Basis – najlepsza mata do ćwiczeń jogi i nie tylko

Mata o grubości 5 mm wykonana z mieszanek gumy i PVC. Produkt posiada dodatkowe oczka, dzięki którym można powiesić matę na specjalnym wieszaku. Testujący cenią ją za wysoką trwałość, wygodę użytkowania i przechowywania (mata bez problemu się zwija) oraz ciekawy design.

HMS, Fitness, Mata do ćwiczeń

Mimo że producent dedykuje tę matę głównie osobom ćwiczącym jogę, to z powodzeniem sprawdzi się też ona podczas innych ćwiczeń. Mata jest antypoślizgowa, lekka, elastyczna i zapewnia komfortowe ćwiczenia – ma aż 1 cm grubości. Co jeszcze zasługuje w niej na uwagę? To, że posiada wygodny uchwyt ułatwiający jej przenoszenie.

Mata gimastyczna Sapphire

To mata do ćwiczeń, która się nie zwija, tylko składa. Posiada grubość 5 mm i jest idealna do ćwiczeń fitness oraz rehabilitacji. Testujący cenią ją za trwałość, wygodę użytkowania, lekkość i odpowiedni stopień twardości, gwarantujący komfortowe ćwiczenia.

Sissel, Mata gimnastyczna

Gruba mata (1 cm), która jest antypoślizgowa, wytrzymała, a przy tym łatwa do utrzymania w czystości. Jak obiecuje producent, produkt sprawdzi się zarówno do ćwiczeń profesjonalnych, jak i domowych. Testujący przede wszystkim cenią ją za wygodę użytkowania.

Autorka: Klaudia Borycka