Data modyfikacji:

Jaka odzież robocza do pracy w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu to brudna i ciężka robota – przekopywanie grządek i rabat, przycinanie drzewek czy wreszcie koszenie trawnika. Podczas wykonywania tych wszystkich czynności możesz się nieźle ubrudzić czy nawet skaleczyć. Dlatego zanim ruszysz do pracy w ogrodzie, postaw na solidną odzież roboczą. Jaki ubiór sprawdzi się podczas pracy na zewnątrz?
odzież robocza do ogrodu
Nie ma znaczenia, czy czeka cię akcja Ogród na wiosnę, czy wręcz przeciwnie: musisz zadbać o ogród przed zbliżającą się zimą. Praca w ogrodzie oznacza pracę w ziemi i ubrudzone ręce i kolana. Dlatego zamiast zwykłych dresów, lepiej zaopatrzyć się w odzież roboczą.

Jaka powinna być odzież do ogrodu?

Przede wszystkim strój roboczy, w którym będziesz pracować w ogrodzie, powinien być wykonany z wytrzymałego materiału – w trakcie prac ubrania będą narażone na uszkodzenia oraz kłopotliwe zabrudzenia.

Kolejna sprawa to wygoda – odzież robocza nie może krępować swobody ruchów, bo pielęgnacja ogrodu to niezła gimnastyka, która wymaga częstych zmian pozycji ciała. Na jaką odzież roboczą do ogrodu postawić? Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom ogrodowej garderoby.

Jakie spodnie robocze?

Z ochraniaczami na kolanach

To dobre rozwiązanie, dzięki któremu konieczność wykonywania niektórych zadań w pozycji klęczącej będzie mniej męcząca. Podczas pielenia rabat czy doglądania warzywnika, często trzeba przyklęknąć. Pozostawanie w tej pozycji przez dłuższy czas może być naprawdę uciążliwe.

Problem ten wyeliminują właśnie spodnie ze wzmocnieniem na kolanach. To w zasadzie rodzaj odzieży roboczej, który przydaje się także podczas prac remontowych, np. układania paneli.

Ogrodniczki

Spodnie z wysokim stanem wyposażone w szelki to ogrodnicza klasyka. Są bardzo wygodne, ponieważ nie zsuwają się i dodatkowo są wyposażone w szereg dodatkowych kieszonek, w których można schować najpotrzebniejsze akcesoria.

Okrycie wierzchnie

Bluza lub kurtka to punkt obowiązkowy podczas wczesnowiosennych czy jesiennych prac. W praktyce dobrze sprawdzają się bezrękawniki, bo przecież podczas porządków czy sadzenia nowych roślin, spędzasz czas aktywnie.

Przeczytaj koniecznie: Jaką altanę ogrodową wybrać?

Obuwie 

W tym przypadku warto sięgnąć po solidne kalosze ogrodowe. Łatwo utrzymasz je w czystości, ponieważ do gumowej powierzchni zabrudzenia nie przywierają, więc nawet po przekopywaniu grządek, kalosze wystarczy umyć pod strumieniem wody. Buty tego typu na pewno nie przemokną i co więcej, mają dość solidną podeszwę, która zapewnia stopom poczucie komfortu. 

Okulary ochronne

Gromadząc swój zestaw odzieży roboczej do ogrodu warto pomyśleć też o okularach ochronnych. Przydadzą się podczas przycinania drzewek, krzewów czy innych prac, podczas których opiłki czy niewielkie drobinki zabrudzeń mogą dostać ci się do oczu. Okulary ochronne wykorzystasz też w trakcie różnych prac naprawczych w domu, np. z wykorzystaniem wiertarki, szlifierki czy pilarki. 

Rękawice 

To nieodłączny element ogrodowego ekwipunku. Dobrze dobrane powinny mieć profilowany kształt, który będzie dobrze przylegał do dłoni, co nie ograniczy swobody ruchów.

Do tego dochodzi jeszcze wzmocnienie na palcach, dzięki czemu rękawice uchronią cię np. przed bolesnym skaleczeniem lub zadrapaniem. Warto wybrać model z nieco dłuższymi mankietami, co dodatkowo zapewni zabezpieczenie nadgarstkom.
Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze o ochronie przeciwsłonecznej, dlatego do zestawu odzieży roboczej do ogrodu dodaj czapkę lub kapelusz. To dodatkowa ochrona przed przegrzaniem i przede wszystkim przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego na skórę twarzy.
Jeśli będziesz pracować w ogrodzie w słoneczne dni, nie zapomnij też o kremie z filtrem i to nie tylko latem – promieniowanie może być szkodliwe również wiosną czy jesienią. 

Przeczytaj także: 
Autor: Kamila Zalińska-Woźny