Data modyfikacji:

Jak bojler na cztery osoby wybrać?

Przy budowie domu jednorodzinnego bardzo ważną kwestią jest zadbanie o montaż urządzenia, które pozwoli na podgrzewanie wody – najczęściej będzie to podgrzewacz pojemnościowy, nazywany także bojlerem lub termą. Zastanawiasz się, jaki bojler będzie najlepszy dla czteroosobowej rodziny? Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie podgrzewacza pojemnościowego i przy jego eksploatacji.
jaki boiler dla 4 osob

Nowoczesny bojler – podgrzewacz pojemnościowy

Standardowym rozwiązaniem zalecanym w domach jednorodzinnych jest montaż podgrzewacza pojemnościowego – nowoczesnego bojlera. Pozwala on na podgrzewanie i magazynowanie dużych ilości wody użytkowej. To urządzenie, które z wyglądu przypomina pionowy, izolowany cylinder – właśnie w jego wnętrzu przetrzymywana jest ciepła woda – od podgrzania do momentu, aż zostanie dostarczona do kranu. Na rynku dostępne są różne modele – przeznaczone zarówno do pomp ciepła, jak i kotłów na paliwo stałe. Jeżeli nie chcesz podłączać bojlera do zewnętrznego źródła ciepła, możesz zdecydować się również na elektryczny podgrzewacz pojemnościowy. Są to nowoczesne bojlery z wbudowaną grzałką elektryczną. Zazwyczaj bojlery składają się z cylindra, króćca do podłączenia wody ciepłej i wody zimnej, a także obiegu cyrkulacyjnego.

Jaki bojler na cztery osoby wybrać? Czym się kierować przy zakupie?


Wybierz odpowiednią pojemność zasobnika

Zawsze przy wyborze bojlera podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest pojemność zasobnika – jeżeli będzie on zbyt mały, może się okazać, że podgrzana woda w domu szybko się kończy, dlatego też mieszkańcy mogą mieć problem, gdy będą chcieli w krótkich odstępach czasu wziąć kąpiel. Na rynku dostępne są bojlery o objętościach w przedziale od 150 dm3 do nawet 750 dm3. Zwykle dla przeciętnej czteroosobowej rodziny wystarczający jest podgrzewacz z zasobnikiem o pojemności 200-300 dm3. Pojemność zbiornika nie powinna być mniejsza niż 100 litrów. Zbiorniki 50-litrowe zaprojektowane są z myślą o dwóch osobach. Bojlery z większymi zbiornikami sprawdzą się w przypadku większej liczby domowników lub domów z kilkoma łazienkami. Oczywiście, planując kupno bojlera, zawsze bierz pod uwagę również dostępną przestrzeń – podobnie jak w przypadku zakupu wszelkiego innego rodzaju urządzeń czy mebli, zawsze należy dokładnie ją wymierzyć. Zwróć uwagę również na szerokość drzwi – będzie to istotne podczas wnoszenia sprzętu.

Moc kotła a możliwość podgrzewania wody w bojlerze

Kwestią, o którą często pytają klienci, jest związek między mocą kotła a możliwością podgrzewania na bieżąco wody w bojlerze. W przypadku kotłów na paliwa stałe i kotłów gazowych ich moc zawsze jest dostosowana przede wszystkim do potrzeb centralnego ogrzewania. Funkcja podgrzewania wody w bojlerach jest traktowana przez te urządzenia jako dodatkowa. Nie ma żadnego sensu powiększać mocy źródła ciepła o moc potrzebną do podgrzewania wody w bojlerze. W domowych instalacjach nie jest możliwe jednoczesne używanie centralnego ogrzewania i podgrzewania wody w bojlerach. Takie rozwiązania stosuje się wyłącznie w domach wielorodzinnych lub budynkach komercyjnych. W domu zasobnik na ciepłą wodę podgrzewany jest priorytetowo w momencie, gdy temperatura wewnątrz spadnie poniżej określonego pułapu – w tym czasie dom nie jest ogrzewany.

Kiedy warto rozważyć zakup podgrzewacza z drugą wężownicą?

Standardowe modele bojlerów wyposażone są w jedną wężownicę. Niektórzy producenci oferują jednak modele z dwoma wężownicami umożliwiające podpięcie jednocześnie dwóch źródeł ciepła. To rozwiązanie sprawdzi się dobrze w sytuacji, gdy na przykład w domu wykorzystujesz energię z kolektorów słonecznych. Podłączenie podgrzewacza do kolektora może być o wiele bardziej ekonomiczne i wydajne oraz pozwoli odciążyć centralne ogrzewanie.

Bojlery do domów jednorodzinnych – energooszczędność

Z punktu widzenia codziennej eksploatacji w kolejnych latach, bardzo istotną kwestią jest energooszczędność. Zakup bojlera zasilanego gazem ziemnym lub płynnym wiąże się z większą inwestycją na początku: najtańsze modele tego typu kosztują co najmniej 1500 zł. Tego typu podgrzewacze są jednak bardzo wydajne i pozwalają przy rozsądnych kosztach eksploatacji ogrzewać również większe ilości wody. Niestety, dodatkową trudnością przy wyborze tego wariantu jest konieczność montażu specjalnej instalacji wentylacyjnej.

Jeżeli na samym początku nie chcesz wydawać większej kwoty i zależy ci na szybkim i prostym, bezproblemowym montażu, dobrym wyborem będzie bojler elektryczny. Do jego zalet bez wątpienia należy również fakt, że mogą być umieszczone praktycznie w każdym dostępnym miejscu w domu. Niestety, rosnące ceny energii powodują, że w kolejnych latach wykorzystanie bojlerów elektrycznych może być bardzo drogie.

Eksploatacja bojlera w domu jednorodzinnym

Podczas eksploatacji bojlera w domu jednorodzinnym będziesz musiał zadbać o regularne kontrolowanie:
  • stopnia zużycia anody – anody są montowane wewnątrz zbiornika w celu opóźnienia jego korozji. Aby uchronić bojler przed zniszczeniem, należy je wymieniać co 3-4 lata. Nowoczesne bojlery wyposażone są we wskaźnik zużycia anody, w starszych modelach należy samodzielnie to sprawdzać przynajmniej raz na rok;
  • ustawień odpowiedniej temperatury – najlepiej unikać wartości skrajnych, ustawienie zbyt wysokiej temperatury grozi poparzeniem przy odkręceniu wody i odkładaniu się kamienia na ściankach;
  • oczyszczania wody – optymalna z punktu widzenia użytkowego temperatura - 30-50 C - może sprzyjać namnażaniu niektórych szczepów bakterii, takich jak bakterie Legionella. Możesz tego uniknąć, jeżeli raz na jakiś czas nastawisz temperaturę na maksymalną i odkazisz zbiornik. Pamiętaj, by wcześniej uprzedzić o tym domowników, aby nikt się nie poparzył!
Autorka: Anna Michalska