Data modyfikacji:

Jaki geberit wybrać? Wybieramy najlepszy geberit

Wykorzystanie stelaży WC, określanych potocznie jako geberity, jest szybkim i skutecznym sposobem na zainstalowanie nowej toalety lub bidetu w łazience. Konstrukcje te dostępne są w zróżnicowanych cenach oraz kilku odmiennych formach. Dowiedz się więc, jaki geberit wybrać do własnego mieszkania lub domu.
jaki geberit wybrac

Przygotowanie się do remontu lub urządzenia nowej łazienki nie jest prostym zadaniem. Nie tylko musimy opracować szczegółowy projekt pomieszczenia, a więc przebiegu instalacji elektrycznej i hydraulicznej, ale także dobrać jak najlepszą armaturę, sprzęt AGD oraz inne dodatki. Planowanie i zakupy to zresztą najłatwiej etap pracy, bowiem jeszcze większym wyzwaniem mogą okazać się właściwe prace budowlano-wykończeniowe. W natłoku zadań każdy sposób pozwalający na zaoszczędzenie czasu jest niezwykle pomocny. Jednym z bardziej pomysłowych patentów tego typu są geberity, w których konstrukcji zawarte są wszystkie niezbędne komponenty pozwalające na zamontowanie toalety lub bidetu. Jaki jednak geberit wybrać, to pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć.

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wytłumaczyć, skąd pochodzi określenie „geberit”. Wzięło się ono wprost od nazwy szwajcarskiej firmy Geberit, która jest czołowym producentem produktów służących do budowy instalacji sanitarnych. Spółka nie dysponuje patentem na produkcją stelaży WC, ale ze względu na niezawodność oraz popularność swoich modeli, potocznie wszystkie konstrukcje tego typu są określane tą samą nazwą własną. W Polsce geberity upowszechniły się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat, choć na świecie znane są od kilku dekad.

Konstrukcja geberitu

Stelaże WC są prostą, ale przemyślaną konstrukcją, której podstawę stanowi solidna metalowa rama, do której zamontowany jest pojemnik ze spłuczką i przyciskiem, a także instalacją kanalizacyjną gotową do natychmiastowego podłączenia do rur w łazience. Geberity montuje się na różne sposoby bezpośrednio przy ścianie łazienki. Po wykończeniu pomieszczenia zazwyczaj jedynym widocznym elementem konstrukcji jest przycisk spłuczki. Geberity obsługują wyłącznie podwieszane toalety, które pasują do większości wnętrz, od nowoczesnych i minimalistycznych, po bardziej tradycyjne.

W sumie możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje geberitów. Różnią się one sposobem montażu, a także tym, jaką metodą wykańczamy wokół nich ścianę łazienki.

Geberit lekki

Ten typ geberitu przykręca się bezpośrednio do ściany i podłogi przy pomocy specjalnych wkrętów. Po podłączeniu hydrauliki konstrukcję zabudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami ze styropianu ekstrudowanego (XPS). Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczanie stelaż, bowiem w przeciwnym wypadku będziemy musieli się zmagać z pękającymi ścianami lub odpadającymi kaflami.

Geberit ciężki

Znacznie rzadziej stosowany geberit przeznaczony do bezpośredniego montażu w ścianach oraz łazienkach znajdujących się w stanie surowym. Stelaż przykręca się do surowego muru, a następnie obudowuje się cegłami. Proces instalacji jest w tym wypadku nieporównywalnie dłuższy, bowiem jesteśmy zmuszeni czekać na wyschnięcie zaprawy, a następnie zakryć całość tynkiem lub płytami gipsowymi. Demontaż konstrukcji w razie poważnej awarii jest również znacznie utrudniony.

Geberit modułowy

To rzadziej spotykane rozwiązanie, które jest jednak najszybszym sposobem na instalację nowego stelaża WC w domu. Konstrukcji tego typu nie zabudowujemy w żaden sposób, ale tylko podłączamy do rur i przymocowujemy do ściany. Geberit przyjmuje tutaj postać niezwykle eleganckiej obudowy wykończonej wysokiej jakości materiałami, takimi jak szczotkowane aluminium lub wzmacniane pancerne szkło, która może być dodatkowo podświetlana i posiadać elektroniczne sterowanie. Odstraszać może tu jednak cena. Za pojedynczy zestaw zapłacimy bowiem kilka tysięcy złotych.

Wymiary i właściwości geberitu

Geberity dostępne są w sklepach w wielu standardowy rozmiarach, które dopasujemy do większości wnętrz. Największy wybór rozmiarów znajdziemy wśród produktów do zabudowy lekkiej.

  • Wysokość geberitu – standardowa wysokość stelaży wynosi około 110-120 cm. W sprzedaży znajdziemy jednak modele do zabudowy średniej do około 90 cm, a także niskiej do 80 cm. Warto zauważyć, że w tych przypadkach przycisk spłuczki znajduje się bezpośrednio za otwartą deską klozetową.
  • Głębokość geberitu – ma spore znaczenie w przypadku wszystkich typów modeli, bowiem w jakim stopniu będziemy musieli zmniejszyć łazienkę, by ukryć pod nową ścianą całą konstrukcję stelaża. W sklepach dostępne są np. modele typu slim ze spłuczkami o głębokości 8 cm. Innym rozwiązaniem, przydatnym zwłaszcza w małych łazienkach, jest wybór geberitu narożnego. Na głębsze modele warto zdecydować się, kiedy planujemy stworzyć np. wygodną półkę ścienną nad toaletą, stelaż będzie wówczas jej podstawą.
  • Szerokość geberitu – standardowe modele stelaży osiągają szerokość od 40 do 50 cm. Jeżeli adaptujemy węższe lub mniejsze przestrzenie, z pomocą przychodzą wówczas stelaże slim, o szerokości dochodzącej do 35 cm.

Pamiętajmy, że miska toalety powinna wisieć na poziomie co najmniej 40 cm od podłogi. Podwyższanie stelaża lub budowanie podestów jest niewskazane, jeżeli nie weźmiemy pod uwagę tej wskazówki. Podczas zakupów warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę, a także mechanizm jej oszczędnego spłukiwania.

Autor: Michał Kułakowski