Data publikacji:

Jaki materac dla dziecka 6 lat?

Wszyscy rodzice wiedzą, jak ważne jest dbanie o rozwijający się kręgosłup dziecka. Między innymi dlatego wybór odpowiedniego materaca do spania nie jest łatwym zadaniem. Na rynku jest ogromny wybór i czasami trudno połapać się w tym, co będzie najlepsze. Jaki materac dla dziecka 6 lat będzie optymalnym wyborem? Taki, który zapewni idealne podparcie plecom i umożliwi komfortowy wypoczynek, a dodatkowo będzie wykonany z bezpiecznych materiałów. Na jaki rodzaj się zdecydować?
jaki materac dla dziecka 6 lat

Jaki rozmiar materaca dla dziecka 6 lat?

Kiedy dziecko powoli przestaje być przedszkolakiem, wielu rodziców wymienia typowo dziecięce mebelki na takie, które przydadzą się już w szkole. Często wraz z tą zmianą planują również zakup nowego łóżka. Wybór wzorów i wielkości łóżek dziecięcych dla nieco starszych dzieci jest ogromny. O ile decyzja o wyglądzie zależy wyłącznie od gustu i indywidualnych upodobań, dobór rozmiaru powinien być podyktowany możliwościami, jakie oferuje pokój dziecięcy. Jaki materac dla dziecka wybrać?

Duże łóżko jest bardzo wygodne, można na nim nie tylko wygodnie spać, ale też wypoczywać w ciągu dnia. Nie sprawdzi się jednak w małym pokoju, ponieważ zajmie zbyt dużo miejsca i utrudni codzienne funkcjonowanie. Jaki rozmiar będzie zatem odpowiedni? Dziecko w tym wieku może spać również na mniejszym materacu, jednak powinien on być dłuższy od wzrostu przynajmniej o 20 cm. Komfortowy dla 6-latka będzie materac 80 x 160 cm. Jeśli planujemy dłuższe użytkowanie dobrej jakości materaca, możemy pokusić się nawet o rozmiar 90 x 200 cm.

Rodzaje wypełnienia w materacach dla starszych dzieci

Lepiej postawić na materac piankowy czy sprężynowy? Jeszcze niedawno hitem wśród rodziców były materace częściowo wypełnione gryką, które uważane są za najbardziej naturalne. Obecnie odchodzi się od tego ze względu na ryzyko pleśnienia, gnicia, a nawet rozwoju w ich wnętrzu gryzących owadów.

Jaki materac dla dziecka 6 lat mamy jeszcze do wyboru? Za najbardziej korzystne dla zdrowia uważa się aktualnie materace lateksowe oraz wykonane z wysokiej jakości pianki. Oba rodzaje sprawdzają się zarówno, jeśli chodzi o właściwości ortopedyczne, jak i higieniczne.

Dobry materac powinien uniemożliwiać rozwój grzybów i roztoczy. To bardzo ważne, ponieważ mogą one stać się źródłem alergii i bardzo obciążać układ oddechowy dziecka. Czasami niezidentyfikowany katar okazuje się być właśnie wynikiem spania na nieodpowiednim materacu. W tym przypadku technologia zdecydowanie przewyższa naturalne rozwiązania.

Jaki materac dla dziecka 6 lat wybrać?

Materace powinny być kupowane w profesjonalnych i godnych zaufania sklepach. Renomowanym producentom można zwykle ufać, jednak mimo to warto sprawdzać certyfikaty i dokładnie przeanalizować przed zakupem, z czego materac został wykonany. Zastanawiając się, na jaki materac dla dziecka 6 lat się zdecydować, niektórzy rodzice rozważają wybranie bardzo taniej opcji, jednak warto pamiętać, że to zakup na lata, a w łóżku spędzamy w dzieciństwie niemal połowę doby. Dlatego też nie powinno się przekazywać materaca młodszemu rodzeństwu.

Przeczytaj także: Jaki materac wybrać dla niemowlaka?

Przy zakupie trzeba też zwrócić uwagę na możliwość zdejmowania pokrowca i wyprania go w wysokiej temperaturze. Choć nie jest to opcja niezbędna, sprawia, że użytkowanie materaca staje się dużo bardziej higieniczne. Szczególnie, że nawet u starszych dzieci w nocy może zdarzyć się niekontrolowane oddanie moczu.

Materace lateksowe dla dziecka 6 lat zapewniają idealne podparcie kręgosłupa dziecka. To jeden z najważniejszych aspektów, jakie rodzice biorą pod uwagę, zdając sobie sprawę z konsekwencji, jakie może ponieść dziecko w późniejszym czasie, jeśli zaniedbamy te pierwsze lata. Długie siedzenie na krześle w szkole, a później w domu, zdecydowanie nie służą rozwijającemu się kręgosłupowi. Tym bardziej warto zadbać, aby te cenne nocne godziny dawały plecom ulgę i prawdziwy wypoczynek.

Obecnie dużym problemem dzieci są również alergie, dlatego najlepiej jest wybierać materiały hipoalergiczne. Lateks jest materiałem, który nie nasiąka wilgocią i nie sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów ani roztoczy. Dodatkowo kanaliki wentylacyjne umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Materace z pianki dla dziecka 6 lat są zazwyczaj tańsze, chociaż ceny tych o najlepszej jakości nie tylko dorównują cenom materacy lateksowych, ale też potrafią je znacznie przewyższyć. W tym przypadku trzeba zwrócić dużą uwagę na jakość materiału. Najnowsze technologie pozwalają na wytwarzanie pianki o doskonałych właściwościach.

Wysokoelastyczny materac, który jest z niej wykonany, dopasowuje się do budowy anatomicznej dziecka, zapewniając kręgosłupowi perfekcyjne podparcie. Jednocześnie nie chłonie on wilgoci, pozwalając na swobodną cyrkulację powietrza i nie powoduje reakcji alergicznych. Plusem materaców tego typu jest ich niska waga, która pozwala na łatwe zdjęcie pokrowca lub zmianę stron.

Ciekawym rozwiązaniem, zaproponowanym przez niektórych producentów, jest inna twardość po każdej ze stron materaca, dzięki czemu może on służyć dłużej. Wystarczy, że po kilku latach przewrócimy go na drugą stronę i można będzie spać na niej przez kolejne lata. Żeby jednak móc korzystać z zakupionego produktu przez wiele lat, konieczne jest postawienie na najwyższą jakość.

Ogólne zasady wyboru materaca

  • Materac powinien być średnio twardy, w praktyce zazwyczaj tego typu produkty nadają się dla osób o wadze do 80 kg.
  • Minimalna długość to wzrost dziecka plus 20 centymetrów. Należy jednak uwzględnić fakt, że dzieci rosną bardzo szybko.
  • Nie powinno się oddawać dziecku materaca po starszym rodzeństwie.
  • Decydując, jaki materac dla dziecka 6 lat wybrać, najlepiej rozglądać się wśród materiałów, takich jak lateks i pianka wysokoelastyczna, mogą to być także połączenia tych dwóch materiałów.
  • Warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo stosowania.

Pomocny w wyborze będzie też na pewno ranking materacy

Autorka: Nina Nadybska