Data publikacji:

Jaki multimetr do 100 zł wybrać?

Multimetr, znany także jako miernik uniwersalny, to nieodłączny sprzęt, którego w pracy używa każdy elektryk i elektronik. Nie może go zabraknąć w żadnym profesjonalnym warsztacie. Swoje zastosowanie multimetr znajduje także jako sprzęt będący wyposażeniem prywatnego, domowego warsztatu. Multimetr przydaje się szczególnie podczas prac związanych z domową elektroniką, elektryką lub z elektryczną instalacją samochodową.
jaki multimetr do 100 zl

Co to jest multimetr?

Multimetr to wielofunkcyjne urządzenie, które służy do pomiaru prądu oraz napięcia stałego i przemiennego. Miernik składa się z dwóch sond, które ułatwiają pomiar i diagnostykę instalacji. Obecnie na rynku dostępne są modele o szerokiej rozpiętości cenowej – od kilkudziesięciu złotych aż do tysiąca. Decydując się na multimetr na własny, domowy użytek, warto kupić tańszy model, który posiada podstawowe funkcje. Podstawowe modele mierników uniwersalnych mają za zadanie mierzyć napięcie prądu stałego, napięcie prądu przemiennego, rezystancję, natężenie prądu, ciągłość przewodu. Bardziej profesjonalne egzemplarze posiadają także wbudowaną funkcję pomiaru pojemności, częstotliwości, ciśnienia oraz indukcyjności. Niektóre modele wyposażone są także w opcje pomiaru takich wartości jak natężenie oświetlenia i temperatura.

Multimetr – jakie ma zastosowanie?

Multimetr to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w wielu sytuacjach związanych z elektryką i elektroniką. Często wykorzystuje się go także do diagnostyki problemów wynikających z elektroniki samochodowej. Miernik uniwersalnych wykazuje szereg zróżnicowanych zastosowań. Wśród nich można wyróżnić:
  • kontrolę świec żarowych,
  • kontrolę naładowania akumulatora oraz jego ogólnego stanu,
  • sprawdzanie pojemności baterii,
  • sprawdzenie i zdiagnozowanie przerwanych obwodów elektrycznych,
  • pomiar napięcia przewodzenia,
  • znalezienie napięcia w kablach podczas wpinania ich w wiązkę samochodową.

Multimetr do 100 zł – jaki wybrać model?

Miernik uniwersalny to bardzo popularny produkt. Jego podstawową wersję można kupić w każdym sklepie z elektronarzędziami, a często dostępne są także w ofercie supermarketów i większych stacji benzynowych. Multimetr to sprzęt, po który przeciętny człowiek nie sięga codziennie, jednak warto zdecydować się na taki model urządzenia, który nie zepsuje się podczas pierwszego użycia. Podstawowe modele multimetrów wyposażone są zazwyczaj w podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje. Multimetry do 100 zł wyposażone są zazwyczaj w automatyczny dobór zakresu pomiaru, co znacznie usprawnia pracę. Dzięki tej wbudowanej opcji nie trzeba każdorazowo zmieniać ustawień pokrętła. Multimetry z tego przedziału cenowego zapewniają także większe bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac i pomiarów. Wynika to z lepiej zabezpieczonych przepięć oraz z wytrzymalszych materiałów, z których wykonano gniazdka, przewody, wtyki i końcówki sond.

Multimetr do 100 zł – najchętniej kupowane modele

W tej cenie znaleźć można mierniki uniwersalne odpowiadające na podstawowe potrzeby. Decydując się na miernik, warto wybrać taki dobrej jakości, który dłużej posłuży, zapewni większą precyzję pomiarów oraz będzie bezpieczny w użyciu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych egzemplarzy mierników uniwersalnych, których ceny nie przekraczają 100 zł.

Emos Multimetr M-92A

Stworzony z wysokiej jakości materiałów, zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy. W tym modelu wykonuje się manualny wybór zakresu pomiarowego. Ten model miernika posiada wskaźnik cyfrowy oraz wyświetlacz ze wskaźnikiem polaryzacji. Urządzenie dostępne jest w zestawie z niezbędnymi przewodami pomiarowymi oraz z baterią. Najwyższy zakres pomiarowy napięcia przemiennego AC to 600 V, a napięcia stałego DC – 600 V. Miernik ma górny zakres pomiarowy oporu elektrycznego o wartości 20 mOhm.

Ospel Miernik Ersalny

Prosty miernik uniwersalny, który świetnie się sprawdzi szczególnie podczas szybkiego sprawdzenia podstawowych parametrów sieci elektrycznej.

Axiomet Multimetr cyfrowy AX-100 LCD

Ten model posiada wyświetlacz LCD, który pokazuje poziom zużycia baterii. Jest niezwykle trwały i odporny dzięki wbudowanej obudowie antyudarowej. Posiada ręczną zmianę zakresów. Jest stworzony do pracy w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza. Jego źródło zasilania to jedna bateria 9 V 6F22. W zestawie z miernikiem dołączone są także przewody pomiarowe z końcówkami pomiarowymi.

UT133A Multimetr uniwersalny cyfrowy

To urządzenie niewielkich rozmiarów posiadające wygodny, podświetlany wyświetlacz. Wykonuje pomiar prądu AC/DC, pomiar rezystancji do 60 M oraz pomiar napięcia AC/DC do 600 V. Ułatwia pomiary dzięki funkcji zamrożenia ostatniego wskazania. W celu oszczędzania energii ma wbudowaną funkcję automatycznego wyłączenia, które nastąpi po 15 minutach bezczynności. Posiada opcje pomiaru temperatury. Do zasilania niezbędne są dwie baterie 1,5 V AA.

Jak podpiąć kable miernika uniwersalnego?

Zazwyczaj do miernika dołączone są dwie sondy, które służą do pomiaru. Zdecydowana większość modeli multimetrów ma trzy różniące się od siebie gniazda:
  • gniazdo COM – przeznaczone do podłączenia czarnego przewodu,
  • gniazdo VΩmA – korzysta się z niego podczas pomiarów napięcia, oporu elektrycznego oraz niskiego natężenia,
  • trzecie gniazdo – przeznaczone do pomiaru prądu o wyższym natężeniu.

Niezwykle istotne jest, aby przed pierwszym użyciem miernika wiedzieć, jakie maksymalne natężenie może być przez niego obsługiwane. Zazwyczaj górna granica to 10-20 A.

Autor: Patrycja Wojas